Переглядів: 1377

У Слідах усі хати — мальовані

Поки політики вправно сперечаються, хто більше любить Україну, українська інтелігенція — письменники, журналісти, художники — цією любов’ю до рідного і духовного живуть. І поки влада десь тільки думає провести газопровід чи водогін (часто заради свого піару), ці люди вже прославляють своє українське село. Один з таких прикладів — дії сільської інтелігенції, яка мешкає у селі Сліди Могилів-Подільського району Вінниччини, про що мені розповіли саме ці люди. Вони прагнуть, аби про їх село, народні звичаї, душу народу взнали і в Україні, і поза її межами, бо відчувають гордість за своє, рідне.

Сліди — одне із сіл Могилів-Подільщини, мальовничий край, перлина живої природи. Ще видатна поетеса Леся Українка назвала ці привабливі краєвиди окрасою всієї України. Кожного, хто ступив на цю землю, вабить живий розмаїтий світ природи, дивовижний ландшафт. Тут тобі і степ, і гірські схили, ліси та широкі долини, пишні сади та шумливі ріки. Рукою Творця всі тутешні села розкидані по узгір’ях та вибалках, тут несуть свої води річки Лядова, Серебрія, Немія, Мурафа, Дерло. Сліди й розташовані над останньою з них — Дерлом. Його історія тягнеться ще з 1584 року. Нині мешкає у ньому близько 800 осіб.

Отож про мальовані хати у Слідах. З ними центральна вулиця цього старовинного подільського села набула незвичайного вигляду. Стіни майже усіх хат та будов розквітли барвами народного розпису. Здається, що потрапляєш у павільйон, де знімають стрічку про українських козаків, селянський побут. Вулиця-Писанка, як її тепер називають, перетворилася на етнографічну художню галерею під небом, коли до Слідів приїхали художники з України, Польщі та Молдови. Під час культурологічного фестивалю «Мальована хата» вони розмалювали у селі понад 30 осель, фасади, мури, а також криниці, школу, дитсадок, сільраду, магазин і навіть електричні стовпи.

У цьому дійстві брали участь майже всі мешканці Слідів — і дорослі, і дітвора. Результат такої творчості — хати, розмальовані червоними півнями, квітами, на них красуються гарненькі україночки, козаки, самобутні подільські візерунки та різноманітні орнаменти. На одному із сарайчиків — символічний малюнок лелек біля гнізда. Ці величаві птахи і понині у Слідах селяться поруч з людиною. За повір’ями українців, вони приносять щастя тій родині, біля оселі якої звили гніздо, тож без них у народному розписі не обійшлося.

До такого перетворення села надихнуло те, що загалом на Вінниччині традиційний український народний розпис на домівках і сьогодні досить популярний. Ідея проведення незвичайного етнографічного фестивалю належить художнику і скульптору Миколі Крижанівському — людині творчій, захопленій задумами про те, як рідне село зробити привабливим, відродити його душу, привернути до нього увагу. Микола Миколайович та його товариш, також художник, Сергій Кушнір, що мешкає у Києві, першими розписали хатину на околиці Слідів. На білих стінах розквітли квіти, до самого даху заграла барвами веселка, величаво всівся козак Мамай. Художники використали петриківський розпис, подільський малярський стиль. Звісно, така хатина не могла не привернути до себе уваги. Місцевий люд запалився ідеєю перетворення свого села. Художники здобули підтримку не лише мешканців, а й влади.

— Хочу сказати, що серед представників нашої місцевої влади багато творчих людей, а тому нас зрозуміли і підтримали. Завдяки цьому ми змогли провести у своєму селі фестиваль «Мальована хата», — розповів Микола Крижанівський. (Микола Миколайович не лише скульптор, а й має стосунок до українського козацтва, він — генерал-полковник українського Реєстрового козацтва, головний отаман Вінницького обласного товариства).

Нині у Слідах можна побачити цілі мистецькі сюжети! У техніці подільського малярства, трипільської тематики, сучасного українського модерну їх створили художники Ян Вайрах з Польщі, Аурел Пержовський з Молдови, живописець, власник картинної галереї Віктор Наконечний з Клембівки Ямпільського району, директор будинку народної творчості Оксана Городинська, директор художньої школи Людмила Сорочинська, відомий художник Микола Олійниченко з Могилева-Подільського, київський художник та режисер Сергій Кушнір, скульптор Оксана Крижанівська, Юрій Козерацький з Києва, Федір Панчук із Вінниці. Тобто у Слідах залишили свої творчі сліди люди відомі й визнані.

Заслужений діяч мистецтв, директор Вінницького меморіального музею імені М. Коцюбинського Федір Панчук обрав трипільську тематику. «Сліди у порівняні з Петриківкою — мальована писанка», — так охарактеризував село після розпису художник. Висловив радість, що приїхав сюди. Мотиви настінного розпису він використав з власних картин, хотів побачити, як виглядатимуть на стіні. Для роботи йому дісталася призабута хатина біля клубу. Вона на очах перетворилася у мистецький твір, де в центрі настінного малюнка з’явилося «райське дерево» — дерево життя, чоловік та жінка, олені. Олень, що тримає на своїх руках сонце, — міфологічний образ, знак добра, миру і злагоди в домі. Художник, відомий ще і як дослідник народного мистецтва Поділля, зазначив, що бачив багато різних проектів каменотесного мистецтва, народного малярства, витинанкарcтва, а от мальованої хати ще не доводилося.

Новина про розмальовані хати у Слідах швидко розлетілася. Одразу після фестивалю у селі почали з’являтися екскурсійні групи з інших районів і навіть областей. Така увага до вподоби місцевим мешканцям та сільській владі. Це викликає гордість за своє село, яке набуло такої гарної слави.

Микола Крижанівський зауважив:

— Наше село з мальованими хатами — єдине таке в Україні. Ми прагнемо, щоб етнографічний фестиваль у нашому селі проводився щороку, а надалі поширився і між сусідами. Це витоки нашої духовності, ми хочемо, щоб усі бачили, наскільки талановитий український народ, який має глибоке духовне коріння. Прагнемо відновити народний стиль розмальовування хат, традиції українського народного малярства, зокрема настінного розпису, який споконвіку був популярним у подільських селах. І цю красу покажемо всьому світу, адже вона насичена високим духовним змістом. Вірю, що ідею «Мальованої хати» підхоплять й інші села нашого регіону, України та Молдови.

Сліди стали унікальним куточком, якого нема ні в області, ні в країні, і відкрили для себе можливість стати об’єктом зеленого туризму на Поділлі.

Віра ТИХОНОВА.
Вінницька область.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net