Переглядів: 1240

Дитина їде за кордон...

Кілька тисяч дітей з різних причин не змогли торік виїхати за державний кордон України. Причини для відмов у пропуску неповнолітніх за межі держави у прикордонників були різні. Основна з них (75% випадків) — відсутність доручення батьків та недійсність документа для закордонних поїздок. З-поміж інших причин: відсутність документа на право перетинання державного кордону; відсутність фото в документах батьків; закінчення терміну дії паспортного документа; технічно несправний документ...

Щоб мінімізувати повторення прикрощів у майбутньому, Державна прикордонна служба ще раз нагадує порядок та особливості виїзду неповнолітніх громадян України за кордон.

Так, статтею 313 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними. Водночас фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.

Згідно зі статтею 17 Правил оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, відомості про дітей, які їдуть за кордон разом з батьками (законними представниками), вносяться в паспорти батьків чи одного з батьків (законних представників) на підставі заяви громадянина, у чий паспорт вписуються діти.

На дітей віком від 5 до 18 років, які виїжджають разом із законними представниками і відомості про яких вписуються у їх паспорти, подаються фотокартки, що вклеюються у ці паспорти і скріплюються печаткою. Для оформлення паспорта/проїзного документа фотокартки подаються незалежно від віку дитини. Проїзний документ оформлюється на три роки або до досягнення дитиною 18-річного віку.

Кожного разу під час виїзду за кордон дітей — громадян України (віком до 16 років) разом з іншими необхідними паспортними документами супроводжуюча особа надає на паспортний контроль нотаріально завірену згоду обох батьків (законних представників — опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів).

Запис про батьків дитини, якщо батьківство, материнство не встановлене, здійснюється на підставі статті 135 Сімейного кодексу України, а саме:

а) при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

У разі смерті матері, а також за неможливості встановити місце її проживання запис про матір та батька дитини провадиться відповідно до цієї статті за заявою родичів, інших осіб або уповноваженого представника закладу охорони здоров’я, в якому народилася дитина;

б) якщо батьки дитини невідомі, запис про них у Книзі реєстрації народжень провадиться за рішенням органу опіки та піклування.

Під час здійснення прикордонного контролю та пропуску через державний кордон на виїзд з України дітей — громадян України, яким ще не сповнилося 16 років і які прямують через державний кордон на законних підставах у супроводі законних представників (батьків, опікунів, піклувальників) або осіб, які уповноважені ними як в індивідуальному порядку, так і в складі організованих груп, посадові особи Держприкордонслужби перевіряють:

ь паспортний документ супроводжуючої особи (передбачений законодавством України та міжнародними угодами);

ь проїзний документ дитини (свідоцтво про народження — тільки для поїздок в Російську Федерацію, а також для жителів прикордонних районів, визначених відповідними угодами про спрощений пропуск з Російською Федерацією та Республікою Білорусь);

ь нотаріально завірену згоду обох батьків (законних представників), у разі, коли дитина прямує за кордон у супроводі одного з батьків, необхідна нотаріально завірена згода іншого з батьків.

Нотаріально завіреної згоди іншого з батьків, який не супроводжує дитину, посадова особа Держприкордонслужби не вимагає у разі наявності оригіналів або нотаріально завірених копій: свідоцтва про смерть; рішення суду про позбавлення батьківських прав; рішення суду про визнання особи безвісти зниклою; рішення суду про визнання особи недієздатною; довідки відділу запису актів цивільного стану (ЗАЦС) про те, що відомості про батька записані за заявою матері відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).

Інші будь-які додаткові документи посадова особа Держприкордонслужби України може вимагати для з’ясування та підтвердження законності виїзду осіб (дітей) за кордон у разі виникнення сумнівів щодо дійсності та належності наданих документів, а також наявності ознак злочину.

Виїзд з України дитини-громадянина (віком до 16 років) у супроводі одного з батьків може бути дозволено за усною згодою іншого, якщо останній перебуває у пункті пропуску через державний кордон, але не прямує через державний кордон і має при собі документи, що підтверджують його батьківство (паспорт, документи, які підтверджують батьківство, право опіки та піклування).

Діти — громадяни України (віком до 16 років), які разом з батьками постійно проживають за кордоном, що підтверджується відповідними документами та відмітками в їх паспортних документах або паспортних документах батьків, у які вони записані (про виїзд з України на постійне проживання чи постановку на консульський облік в дипломатичних представництвах чи консульських установах України за кордоном), або документом, який дає право на постійне проживання за кордоном, виданий компетентними органами країни проживання, можуть виїжджати за межі України у супроводі одного з батьків без обов’язкового пред’явлення згоди іншого.

Усиновлені іноземцями діти — громадяни України виїжджають за кордон до місця постійного проживання разом з усиновителями за паспортами громадянина України для виїзду за кордон. Одним із підтверджень законності виїзду може бути рішення суду про усиновлення.

Звісна річ, дуже прикро, коли на пункті пропуску батьки дізнаються, що виїхати за кордон з дитиною вони не можуть через неправильно оформлені документи. Саме тому представники прикордонного відомства щоразу радять належним чином і заздалегідь оформляти всі документи, які стосуються дітей. Тоді поїздка за кордон не буде зіпсована, а на кордоні не проливатимуться сльози дітей, які змушені повернутися додому.

Ті, хто планує поїздки через кордон з дітьми, можуть отримати більш змістовну інформацію за телефонами «гарячої лінії» Державної прикордонної служби України: (044) 271-88-88, 271-87-42 або на офіційному веб-сайті: www.pvu.gov.ua.

У Південному регіональному управлінні консультацію можна отримати у представників прикордонного контролю за телефоном (048) 779-53-44.

Сектор з питань взаємодії
зі ЗМІ та зв’язків
з громадськістю Південного регіонального управління Держприкордонслужби України.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net