Вектор майстерності
Цей вернісаж у Музеї західного та східного мистецтва хотіли назвати просто: виставка п’яти молодих. Та коли була змонтована експозиція і працівники музею побачили всі ці роботи, як мовиться, вкупі, хтось вигукнув: «Та які ж це молоді! Погляньте лишень: вони всі зрілі майстри».
І це правда, що й засвідчила виставка. Хоч самі художники кажуть про себе, що пройшли ще лишень половину свого творчого шляху. А коли ж тоді ставати майстрами, як не тепер! Виставку свою автори назвали «Вектор п’ятьох». І хоч вони певною мірою різні у своїй творчості, але вектор у них — один. Це, передусім, майстерність, органічно поєднана з фаховістю та гармонією.
Андрій Коваленко, Ольга Котова, Віталій Кузьмін, Олександр Силантьєв, Клим Степанов. П’ятеро одеських митців, почасти схожих у своїй творчості, та водночас і дуже різних.
На початках становлення Андрія Коваленка як художника чи не кожному, хто зустрічався з його роботами, важко було утриматися від спокуси порівняти його з батьком — відомим українським художником ХХ століття, мистецькою легендою Одеси і, сказати б, сучасним характерником. Та минав час, і спокуса подібних паралелей ставала дедалі меншою. Тому що насправді вони дуже різні. Коваленко-молодший виробив власну стилістику, у нього свій усталений погляд на життя. То був шлях до себе самого, який він долав упертою працею. Хоча лишилося щось і спільного з батьком, й це природно, хоч і не обов’язково. Художник добре використовує світло, він емоційний, експресивний. В основі картини — жива натура. У цьому сенсі особливо впадає в око його карпатська серія. У батька він взяв найголовніше: любов до справжнього, земного.
У роботах усіх п’ятьох митців переважає багатоколірність. Споглядаючи їх, глядач милується барвами, їх поєднанням. Хтось із майстрів минулого завважив якось, що у справжнього живопису нема жодного квадратного сантиметра, де б повторився колір, бодай трішечки, — інакша барва має бути.
Ось роботи Ольги Котової. Дивишся на її урбаністичні полотна — санкт-петербурзька серія, Одеса — і майже фізично відчуваєш оту кольорову напругу. Чистота і світло — ось що відрізняє роботи художниці. Втім, як тою чи іншою мірою й роботи інших представлених живописців. Але у Котової до цього додаються ще й жіночі первні — отой ліризм, ніжність кольорів. Часом дивує, як вона досягає того чи того ефекту. За цим може стояти і тривала, наполеглива праця, і легкість пензля, але завжди це — поєднання думки й емоції.
Своєрідну гру з глядачем проводить Віталій Кузьмін. Він винахідливий, ще й обдарований композиторським мисленням. Так характеризує його творчість Ольга Котова — не лише колега-художник, а й мистецтвознавець. Сам же Кузьмін вважає, що для художника «живопис — це спроба відобразити на полотні власну мрію та поділитися нею з глядачем, й тут усе залежить від переконливості та щирості митця». Роботи його якраз і підтверджують ці обидві думки.
Привертають увагу на виставці цілком викінчені полотна Олександра Силантьєва. У нього своя індивідуальна живописна мова, якою художник висловлює власні думки, ідеї. Художник цей дуже технічний, виважений, прагне досконалості, домагається ідеальної чистоти поверхні. У цьому допомагають йому відчуття гармонії, уміння ощадливо та вдумливо користуватися світлом.
Неабияк згармонізував це товариство скульптор Клим Степанов. І знову є привід для теми: батько й син. Певна річ, випускник Національої академії образотворчого мистецтва та архітектури щось таки взяв у відомого батька — скульптора Миколи Степанова, чиї роботи прикрашають нині вулиці Одеси. Та, без сумніву, син упевнено йде власним шляхом. Він уважний і спостережливий у житті, за його роботами бачиться постійне накопичування знань. Усе це є тим, що невдовзі може стати для нього справдешнім скарбом. І, безперечно, творчість молодого скульптора, як і його друзів по цій виставці, вирізняється високою естетикою образу.
Колективна художня виставка нині є рідкісним явищем, митці зараз віддають перевагу персональним, які надають більше можливостей показати свої досягнення, виявити власну творчу індивідуальність. Виставка «Вектор п’ятьох» яскраво засвідчила індивідуальні особливості кожного її учасника, їхній творчий, як мовиться, потенціал. Тому що ці п’ятеро не можуть не творити, отже, неодмінно робитимуть нові й нові творчі відкриття. Для себе самих — передусім. Й тому видається вельми цікавою пропозиція голови Одеської організації Національної спілки художників України Анатолія Горбенка не лише показати цю виставку в столиці, а й повезти її містами країни.
Роман КРАКАЛІЯ.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206