Переглядів: 4594

З України зробили посміховище. Чи відповість за це Каськів?

Загадкова історія з підписанням угоди між компанією Gas Natural Fenosa і Держагентством з інвестицій й управління нацпроектами України про реалізацію проекту «LNG-термінал» може дорого обійтися не тільки керівникові цього відомства Владиславові Каськіву, а й групі, яка за ним стоїть. Як відомо, після підписання угоди у присутності прем’єра Миколи Азарова і глави Мінпаливенерго Юрія Бойка іспанська сторона заявила, що не в курсі, хто ставив підпис від її імені, і взагалі заперечила можливість своєї участі в такому консорціумі.

Пояснення української сторони були досить непереконливими. Так, Каськів і Бойко намагалися подати ситуацію як технічну неузгодженість усередині самої іспанської компанії, а куратор нацпроекту «LNG-термінал» Віталій Дем’янюк визнав, що людина, яка підписувала угоду від імені Gas Natural — Джорді Сарда Бонвеі — не працює в цій компанії, а є фаховим комерційним представником. У підсумку і сам Джорді Бонвеі зізнавався, що не мав права підписувати такий документ, і все ж зробив це, щоб пізніше узгодити це з компанією. Інше питання, чому на ці дивні махінації повелася українська сторона, яка тепер розводить руками і запевняє, що не зауважила пастки? Більше того, чому на сайті Кабміну з’явилася інформація, що з іспанського боку угоду підписав гендиректор із зовнішніх зносин компанії Gas Natural Fenosa Джорді Гарсіа Табернеро, який у момент підписання фізично був відсутній?

За повідомленнями ЗМІ, українська делегація терміново полетіла в Іспанію «розрулювати» ситуацію, опозиція тим часом зажадала притягти до відповідальності Януковича, Азарова і Каськіва «за шахрайську угоду з невідомим іспанським інвестором, що може коштувати Україні мільярдних втрат і втрати територій цілих областей країни». Втім, відповідальність за це може понести хіба що Каськів, який уже заявив, що готовий піти у відставку (про якесь інше покарання в даному випадку не йдеться, оскільки матеріальний збиток відсутній). Але відставка Каськіва може автоматично означати ослаблення «газової» групи під потиранння рук її численними конкурентами в президентському оточенні. А сама програма «Нацпроекти», яка давно стала об’єктом для критичних стріл, схоже, вже ніколи не відмиється від обвинувачень у «маніловщині». Десятки мільйонів, витрачені на закордонні презентації і незрозуміло кому потрібну рекламу всередині країни, явно не вартують отриманих результатів.

Про політичні наслідки скандалу і про те, хто відповідає за черговий удар по іміджу України, «Главкому» (http://glavcom.ua/) розповіли експерти.

«Спаскудили честь
прем’єра Азарова і міністра Бойка»

Богдан Соколовський,  екс-радник президента України з енергетичних питань:

— За скандал з підписанням угод з компанією Gas Natural Fenosa чиновники мають понести відповідальність. Відповідати має той, хто організовував переговори і підготовку самих документів. Чому не залучалися дипломати, які мають елементарне розуміння, як підписуються міжнародні договори, контракти? Це великий прокол нинішньої влади. Я переконаний у тому, що в будь-якій цивілізованій державі вже давно мали б бути відставки.

Про це тепер пишуть солідні світові ЗМІ, цими подіями спаскудили честь і прем’єра Азарова, і міністра Бойка, такі події підставляють Україну. Сьогодні не варто сумніватися, що в такій ситуації відставка має відбутися. Це величезний удар по самому проекту і по державі також. Відомо, хто безпосередньо брав участь у переговорах і підготовці самого документа…

...Цей скандал негативно позначиться на подальшій реалізації проекту. Хоча у ЗМІ ходять пояснення, що це не вплине на проект, але це неправда! Хіба 1 млрд доларів не вплине на проект? Захід так міркує: якщо ви пояснюєте, що це не вплине, значить ви такі багаті, що для вас мільярд — це нічого. Це вкрай негативно позначиться на інвестиційній привабливості держави. Тепер будь-яка компанія задумається над тим, чи інвестувати в Україну. Якщо тут не вміють навіть підписати договір, то чи вміють вони поводитися з грішми? Було складно знайти інвесторів, тепер буде ще складніше. Не треба шукати пояснення за кордоном, треба шукати пояснення насамперед у себе вдома.

Ситуація перегукується з тією, що була навколо компанії «Венко Прикерченська». Фірма, з підставними засновниками (студентками), отримала право на розробку Прикерченського шельфу Чорного моря. Це тільки підтверджує те, що у багатьох речах ми не маємо досвіду або не хочемо використовувати досвід тих, хто його має. За події навколо «Венко» так ніхто і не відповів.

«Вся відповідальність —
на відомстві Каськіва»

Володимир Огризко, екс-міністр закордонних справ України:

— На мою думку, це перший подібний випадок на такому високому рівні. Скажу відверто, що ситуація навколо підписання угоди з іспанцями щодо терміналу мені нагадала історію про Остапа Бендера і його компанію «Роги і копита», тільки в значно більших масштабах.

Якщо серйозно, то ця історія — прояв кричущого непрофесіоналізму, відсутність досвіду, знань та елементарних понять, як такі речі мають робитися у керівника Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами. Адже головним при підписанні угоди було відомство, яке цей проект розробляє, супроводжує, підводить до фіналу та підписує. Можна тут згадувати МЗС та інших, але вся відповідальність на відомстві пана Владислава Каськіва.

Оскільки агентство — це не колгосп «Червона зоря», а державна установа з фактичним статутом міністерства, то воно мало провести всі внутрішні державні процедури. Це елементарні речі, хоча б на етапі завершення переговорів й підготовки документів до підписання необхідно спитати про повноваження підписантів з іншого боку. З цього починають студенти першого курсу з міжнародного права, коли починають вивчення ведення переговорів.

При підписанні угоди були присутні профільний міністр Юрій Бойко та прем’єр-міністр країни Микола Азаров. На жаль, у нас взагалі прийнято принижувати власних високих чиновників. Якщо угоду підписують господарюючі суб’єкти, а з нашого боку є керівник профільного відомства, то все інше — це передавати куті меду. Зважаючи на велике значення проекту, можна було подумати про присутність когось з високопосадовців з українського боку. Проте два члени Кабміну — це непрофесіоналізм, який випирає.

Якби таке трапилось в якійсь європейській країні, то винна в такому провалі людина одразу поклала б на стіл заяву про відставку. Оскільки в нас політичної культури нема і не видно, коли вона з’явиться, то такого чекати не варто. Керівництво країни має приймати кадрові рішення й ставити на цьому крапку. Міжнародна спільнота сприймає цей скандал зі сарказмом та посмішкою.

«З України
зробили посміховисько»

Михайло Погребинський, директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології:

— Цілком можливо, що скандал навколо підписання договору з іспанцями може якоюсь мірою  вплинути на розставляння сил в оточенні президента, група Льовочкіна — Бойка — Фірташа може щось втратити, їхні конкуренти — виграти. Але ми ж не знаємо, що коїться в єдиній голові, яка все вирішує у цій країні...

Але хтось же повинен відповідати за ці проколи. Проте Каськів поїхав з президентом у Катар, спілкується там з підприємцями. Хіба він проявив себе спеціалістом у сфері інвестування до того, як виявився на посаді? Це ж смішно. А виявляється, що він людина, яка так запросто підставляє прем’єр-міністра і міністра... На мою думку, це остання крапля, що повинна переповнити чашу терпіння. Але якщо навіть після такого скандалу Каськів залишиться на своєму місці і за державний рахунок буде їздити по всьому світу з нульовим результатом, то це буде дуже дивно.

Водночас, смішно слухати, коли хтось намагається побачити «руку Москви» у цьому скандалі... Звичайно, Москва не зацікавлена в цьому терміналі. Але я вас запевняю, що в Росії є інші інструменти впливу, ніж підсилати в Україну підозрілу людину, яка без повноважень підписує договір. Це ж навіть не юридичне шахрайство, ніхто грошей не вкрав, просто з України зробили посміховище.

Павло ВУЄЦ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua