Переглядів: 1187

Бігала Одесою скажена лисиця...

19 листопада до відділення Одеської міської клініки ветеринарної медицини ошелешені господарі, які мешкають у приватній садибі на житломасиві Котовського, привезли свого собаку породи алабай, у якого запідозрили сказ. Вони повідомили, що знайшли на своєму подвір’ї загризену псом лисицю.

Домашній улюбленець сидів на прив’язі, був справним охоронцем приватного помешкання, що, втім, не завадило йому контактувати з дикими тваринами. Хтось із сусідів бачив, як до двору заскочило щось рудошерсте, після чого зчинилася гризня. Лисиця напала на пса, покусала його, за що й поплатилася життям.

У ветеринарній клініці алабая помістили в окремий вольєр, де він через три дні помер. Інших тварин, як виявилося під час огляду помешкання, там не тримали. Із зараженим сказом псом контактували двоє його господарів та двоє ветеринарних лікарів.

У зв’язку з виявленим фактом зараження сказом домашньої тварини (а це було підтверджено лабораторно) фахівці Одеської міської протиепізоотичної комісії  затвердили оперативний план карантинних заходів. У районі, яким блукала скажена лисиця та потерпілий домашній собака, взято під контроль усіх безпритульних псів і кішок. Територію приватної садиби дезінфіковано. Люди, які контактували з хворою твариною, проходять курс необхідного лікування. Їхньому життю, сподіватимемося, нічого вже не загрожує.

Працівники ветеринарної та санітарної служби Суворовського району ведуть масштабну роз’яснювальну роботу серед населення: у дворах, ЖЕУ, школах, трудових колективах розповідають про симптоми сказу, шляхи зараження та профілактику небезпечної хвороби. Принагідно, доводять до відома громадян, що випадки зараження сказом можливі навіть у центрі міста, не те що у селах чи на приватних приміських територіях, куди забігають дикі тварини.

Хворі на сказ дикі тварини (лисиці, вовки, щурі…), особливо молоді, втрачають відчуття страху, йдуть до людей, заходять у двори, під’їзди. Це особливо небезпечно для дітей, які, забачивши дику тваринку, хочуть з нею погратися чи навіть забрати додому.

Господарі домашніх тварин можуть навіть не здогадуватися, що їхні улюбленці контактують із дикими родичами. Кілька років тому в Одесі був випадок, коли від сказу загинула кішечка, яка жила в квартирі на 10-у поверсі й ніколи не гуляла на вулиці. Господар тварини приніс вірус сказу на чоботах: біля його ніг потерлася дворова кішка.

Що мусить особливо насторожити? Слина на пащі тварини, піджатий хвіст, не зрозуміла поведінка кішки та собаки: вони то завмирають на місці, то починають активно рухатися, наближатися до людини… Памятайте: дика здорова тварина ніколи не наблизиться до людини, а спробує втекти чи сховатися від неї!

Фахівці наголошують, що до лікаря слід звертатися одразу після контакту (укусу або ослинення) з підозрілою твариною, оскільки при проявах клінічних ознак врятувати хворого, як правило, не вдається.

Інкубаційний період сказу досить тривалий — у середньому 1 — 3 місяці (хоча може тривати і близько року). Перші ознаки хвороби виникають пізно, коли в мозку вже відбулися руйнівні процеси (набряк, крововилив, деградація нервових клітин), які роблять лікування проблематичним.

Однією з головних причин, які призводять до захворювання і загибелі покусаних скаженими тваринами людей, є небажання або незнання про необхідність пройти профілактичне лікування вакциною. Крім того, причиною смерті від цього страшного захворювання стають пізнє звернення до фахівців, відтак пізній початок лікування, а також перерване профілактичне лікування або порушення режиму поведінки щепленого у період антирабічних щеплень (наприклад, вживання алкоголю). Тим часом, очищення рани та імунізація, зроблені якомога раніше після підозрілого контакту з твариною, можуть запобігти розвитку сказу практично на 100%.

Якщо вас укусила тварина або її слина потрапила на вашу шкіру чи слизові оболонки, головне — не панікувати! Швидко промийте рану (подряпину) водою з милом і зверніться до травмопункту. Не зволікайте жодної хвилини! Єдиним захистом від хвороби є щеплення, причому воно не має жодних протипоказань!

Якщо вас укусила домашня тварина, з’ясуйте ім’я та адресу її господаря. Це необхідно для того, щоб ветеринар міг простежити за станом тварини протягом 10 діб від моменту укусу.

Профілактика цього смертельно небезпечного захворювання та заходи боротьби з ним полягають у щорічній вакцинації домашніх тварин від сказу.

Кожній людині, щоб запобігти захворюванню на сказ і загибелі, яка дуже можлива, необхідно дотримуватися таких правил: не контактуйте з бездомними і дикими тваринами, розповідайте дітям про небезпеку таких контактів; при укусі або ослиненні підозрілою твариною промийте рану теплою кип’яченою водою (бажано з милом), а потім змажте її йодом; уважно оглядайте дитину після прогулянки або контакту з підозрілою твариною; своєчасно робіть своїм домашнім улюбленцям щеплення проти сказу.

Яна СТАСІНА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net