Переглядів: 1140

Привіт Оракулу Шамбали, або Кінець світу відкладається на 4 мільярди років

Чого чекають
від 21 грудня

Зустрів оце знайомих, і здалися вони мені надто заклопотаними.

— Що сталося? — запитую.

— Та шукаємо доглядальницю для хворої бабусі, — пояснюють. — Була одна, старанна й охайна, а недавно заявила: «Вибачте, але до 21 грудня я вас залишу. Їду до себе в село». «Чому?» — цікавимося. «Та кінець світу приходить. Ви що, не чули?!»

Іншим разом сусіда каже:

— Весь «7-й кілометр» обійшов, а свічок не знайшов — усі вже розібрали. А в місті їх ще раніше не стало...

Доводиться констатувати: Одеса вже давно не знала такого ажіотажу, як у ці дні: жителі міста масово скуповують свічки і сірники, консерви і крупи, мило і хліб, з якого сушать сухарі. Одночасно згадують родичів чи знайомих, які живуть у селах, і приміряються, до кого з них можна буде навідатися найближчим часом. Причина одна: пророцтво кінця світу, який випадає на 21 грудня. Псевдонаукові повідомлення про глобальну катастрофу заполонили сайти Інтернету, цій темі присвячуються телепередачі і публікації у ЗМІ. Кінематографісти випустили у прокат фільми «Код апокаліпсиса», «2012» та інші, від перегляду яких кров холоне в жилах.

Що сказав мудрий
ребе одеському єврею

Майстри нагнітання ситуації радять до названої дати спокутувати гріхи, віддати борги, запастися продуктами та альтернативними джерелами освітлення, бо темінь обіцяють таку, що витягнутої руки не буде видно, залишити міські квартири і перебратися у сільську місцевість, де буцімто буде безпечніше, не підходити до вікон, не вірити тому, що привидиться, тощо. Одне слово, нагнали страху.

Щоправда, є люди, які не піддаються масовому психозу, а ставляться до повідомлень про кінець світу з притаманним одеситам гумором. У трамваї чув такий анекдот:

«Старий одеський єврей прийшов до синагоги.

— Ребе, — поцікавився він, — а що зі мною буде після кінця світу?

— Те, що буде з твоєю козою після шести років.

— А що буде з моєю козою після шести років?

— Піде сьомий...»

Такі ж настрої — від жахання до кепкування над ситуацією — ширяться в усьому світі. За повідомленнями провідних інформагентств, дехто всерйоз вважає, що пережити можливі катаклізми краще в бункері. Є попит — є й пропозиції. У США комфортні апартаменти обладнали у покинутій шахтній пусковій ракетній установці, а в Німеччині — у підземному укритті часів Другої світової війни. Але це схованки для багатих, а що робити бідним? Тут уваги заслуговує ініціатива однієї з церков відпускати гріхи зі скидкою. Як на мене, цим шляхом можуть піти лазні і перукарні, теж оголосивши пільгові ціни на свої послуги. Кількість неодмінно переросте в якість. Втім, найбільше в цій історії, певно, виграє Мексика, де чекають напливу туристів, які хочуть зустріти 21 грудня на прадавній батьківщині майя.

Нострадамус, Вангата майя назвали
одні й ті ж дати

З чого ж почалося це помутніння розуму? З низки пророцтв, які дивним чином замикаються на 2012 році. Коротко розглянемо їх.

Насамперед — про Нострадамуса. У 1550 році Мішель жан Батіст Еммануель де Нотрдам — таке його повне ім’я — став випускати альманахи, в яких вміщував 12 своїх катренів (строфа з чотирьох рядків) — по одному на кожен з 12 місяців року, один спільний катрен і прозове передбачення. Через п’ять років він взявся видавати «Центурії» — теж пророцтва, які випускав до кінця життя (1566). Вірші, звичайно, цікаві і заслуговують на глибоке дослідження, однак слід зазначити, що їхній зміст досить туманний, у них не названо жодної дати. Через це фахівці висловлюють припущення, що їх можна тлумачити як завгодно і підігнати під багато яких подій у світі.

Ось сьогодні кажуть, що Нострадамус передбачив кризу влади у нинішньому Європейському Союзі. Може, й так. Перекладачі Нострадамуса вважають, що він вказав на 2012 рік як на дату можливого кінця світу, хоч і не зазначають конкретно, що призведе до цього: потепління, повінь, похолодання чи вогонь, який впаде з неба. Погодьтеся, що такий безапеляційний висновок, не підкріплений серйозними доказами, викликає деякі сумніви. Тим більше, що тлумачі катренів провидця вже обіцяли кінець світу у 2010-у, але нічого шокуючого тоді не сталося.

Про кінець світу у 2012 році говорила і Ванга (Вангелія Пандева Гуштерова). Вона передрікала, що Земля почне відвертатися від Сонця і там, де була неймовірна спека, лід стане. Стада тварин повимирають.

До Ванги ми всі ставимося з великим пієтетом: вона передбачила крах Радянської імперії, аварію на Чорнобильській АЕС, катастрофу 11 вересня у США і загибель підводного човна «Курск»... Однак пророцтво щодо кінця світу, зауважують фахівці, надто лаконічне, щоб робити якісь висновки. Справедливо буде зазначити й те, що вірогідність прогнозів не завжди є стовідсотковою. Це дуже тонка і хистка матерія, тому в таких серйозних питаннях усе ж краще покладатися на думку вчених.

Представники НАСА згодні з тим, що існує дрейф материків. Однак для істотного їх переміщення потрібні мільярди літ. Закономірною є й зміна полярності магнітного поля Землі. Але, знову ж таки, полюси змінюються через кожні 400 тисяч років і, як правило, не супроводжуються масштабними руйнаціями. У будь-якому разі у найближче тисячоліття, запевняють вчені, зміна полюсів не передбачається.

Найсуттєвішим приводом до тривоги став календар індіанців майя. Розшифрування його магічних знаків і загадкових символів дало вченим підстави стверджувати, що цей календар закінчується 21 грудня 2012 року. Сам по собі цей факт не несе нам ніякої загрози. Коли один календар закінчується, його знімають зі стіни і вішають другий.

Заява
тибетського лами

Та все не так просто. У справу втрутився тибетський чернець, відомий на ім’я Оракул Шамбали. За його словами, 21 грудня Земля разом з усією Сонячною системою увійде в простір, в якому гасяться і не можуть поширюватися жодні види енергії. Настане повна темінь і тиша. Відключиться електрика і зв’язок. Стануться невеликі землетруси. Катаклізми триватимуть 3—4 дні, а потім сонце знову з’явиться на небі. До 7 лютого 2013 року частково поновляться електропостачання і транспортне сполучення. А на кінець березня планета повністю повернеться до нормального життя. Випробування темрявою зробить тих, хто виживе, духовно багатшими і дасть усьому людству імпульс до прогресу на довгі часи.

У цих словах оракула вчувається знайомий відгомін прадавньої мрії людей про диво, яке раптом станеться і все змінить на краще. Як у казці Петра Єршова «Горбоконик». Пам’ятаєте, там Іван-дурник враз перетворюється на царя, скупавшись за підтримки магічного коника у трьох казанах: у доведеному до кипіння молоці, у кип’ятку і студеній воді. Тут теж після певного випробування людство перестрибує в нову, вищу якість.

Та повернімося до календаря майя. Їхні жерці твердили: з моменту появи людства минуло чотири цикли, кожен з яких завершувався катаклізмами, що знищували існуючі на той момент цивілізації. Перший цикл закінчився страшним землетрусом, другий — руйнівним ураганом, третій — вогняним дощем, який вирвався із кратерів вулканів, четвертий — потопом, описаним у Біблії. За цією схемою зараз ми живемо у кінці п’ятого циклу, фініш якого пов’язаний з таким розташуванням планет, яке не дає нинішній цивілізації жодних шансів на виживання.

Планету Нібіру
назвали планетою Диявола

Деякі дослідники стверджують, що індіанцям майя була відома планета Нібіру, яку в давнину називали планетою Диявола. Ось вона, мовляв, й може зіткнутися із Землею. Попервах космічну катастрофу віщували на травень 2003 року. Але цього не сталося. Тепер пророкують нову дату зіткнення — грудень 2012-го. І знову ж таки підстав для здійснення пророцтва нема. Як заявляють вчені НАСА, сьогодні обсерваторії ведуть постійний моніторинг космічних околиць Землі. І поки що вони не вбачають підстав для занепокоєння. Щодо Нібіру, то вона пролетить на значній відстані від Землі.

Тут варто додати, що протягом всього існування Землі у неї врізалися різного розміру комети й астероїди (малі планети). Щоправда, зіткнення, які загрожували б глобальними змінами, трапляються дуже і дуже рідко. Останнє з них, як свідчать наукові джерела, сталося 65 мільйонів років тому і, швидше за все, призвело до вимирання динозаврів. Сьогодні ж жодних достовірних наукових даних про майбутню катастрофу нема.

Навіщо провидцям
Джек Лондон?

Однак ідея кінця світу у багатьох ніяк не виходить з голови. Найметкіші з них, обсмоктавши катаклізми 2012-го, вже заглядають у наступний рік. Вони взяли в супутники, задля авторитету чи що, навіть Джека Лондона, згадавши його пророчий роман «Червона чума», в якому фігурує саме 2013-й, коли землян знищує епідемія загадкової хвороби. А ще кивають на пік активності Сонця. Спалахи на ньому, мовляв, виведуть з ладу комунікації і комп’ютерні системи, супутниковий зв’язок та інші пристрої. При цьому невгамовні шукачі страхіть якось забувають, що зробити відносно точний прогноз погоди не те що на Сонці, а й на Землі, яка вивчена набагато краще, ніж світило, можна максимум на три дні. А особливо «просунуті» оракули малюють катаклізми не у вигляді руйнувань, а глобальної трансформації енергоінформаційних оболонок людини, де на перший план виходять геном, матриця здоров’я, душа, карма і т.д.

Хтось це робить, хибно тлумачачи давні пророцтва, хтось — заради слави чи наживи. Але є люди і з щирими прагненнями застерегти цивілізацію від можливої біди. Таким був, зокрема, балтський священик Феодосій Левицький (1791—1845), який безперестану проповідував про страшний суд та кінець світу і навіть мав на цю тему кілька розмов з тогочасним імператором Олександром І. Але, як ми це знаємо, жодне з його пророцтв не підтвердилося. Не збудуться і решта передбачень про апокаліпсис.

Допоки Сонце
не згасне...

Тим часом розмови про катаклізми завдають людям шкоди — нервують їх, змушують даремно витрачати свої й так невеликі статки, відмовлятися від раніше намічених планів... І тут постає питання: «Ну, чому люди вірять ченцю з Тибету, а не вченим, не владі, яка має бути з народом одним цілим?» Певно, політика подвійних стандартів, дозована правда, а точніше — брехня, за роки радянської влади міцно засіла в їхній свідомості. Втім, владі так навіть краще, адже розмови про кінець світу відволікають людей від політичних й економічних проблем життя країни.

Наостанок залишається ще раз наголосити: вчені певні — допоки Сонце не згасне, а цього не станеться, за деякими даними, ще протягом чотирьох мільярдів років, благополуччю нашої планети нічого не загрожує. І якщо сьогодні зменшується світловий день, то це зовсім не свідчить про наближення кінця світу, а говорить лише про те, що незабаром — зимове сонцестояння, а потім — Новий рік, який після пережитих страхітливих історій обіцяє бути веселішим, ніж будь-коли.

Валентин ЩЕГЛЕНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua