Переглядів: 1467

Скарбниця чекає всіх, хто спраглий знань

Одеська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Михайла Грушевського відзначила день свого патрона книжковим фестивалем пам’яті видатного вченого-історика, державника, першого президента відновленої Української держави. З огляду на День української мови і писемності, який передував даті, свято назвали урочисто і пафосно: «Велична, щедра і прекрасна мова».

Книжок на святі бібліотеки було справді багато. На стендах чисельних виставок можна було побачити все, чим може похвалитися бібліотека, — тільки читай. Це і прижиттєві видання українських класиків, і сучасна література, книги практично всіх наших видавництв, і виставка-продаж у фойє на першому поверсі, й ще багато чого.

— Ці виставки — лише частка того, що є у наших фондах, так би мовити, вер­хів’я айсберга. Коли я бачу це, то розумію, які ми багаті, — сказала директорка бібліотеки Юліана Амельченко, відкриваючи свято.

До цього можна хіба додати з жалем: так, це невичерпна скарбниця, та чому ж так мало нині охочих збагачуватися цими скарбами? Та тому, либонь, що нікому не потрібна Україна свідомих людей, відтак і забивають нам голови дешевизною з чужих блошиних ринків.

Втім, повернемося на свято. Отже, бібліотека виставила на оглядини свої скарби. А в центрі цього книжкового моря — презентація видань одеських письменників. Та ось і вони: Геннадій Щип­ківський — прозаїк, лавреат престижної премії ім. Олеся Гончара, очільник Одеської письменницької організації, та Олекса Різників — поет, а також прозаїк і гуморист, невтомний дослідник і пропагандист української мови, лавреат одразу кількох літературних премій. До них долучилася молода поетка, випускниця Південноукраїнського педуніверситету, вчителька з Білгород-Дністровського району Ірина Тома.

— Сьогодні, кажуть, люди мало читають. Може, правда, хоч я бачив недавно книжку нашого одеського письменника, зачитану до такого стану, що вже й відліку сторінок не розбереш. Але правдою є й те, що нинішні наклади катастрофічно мізерні. Ну що таке сто примірників? А ціни? Середня ціна — п’ятдесят гривень. Стільки коштує один том Словника української мови, а їх, тих томів, два­дцять?! Ще кажуть, що книжку витісняє комп’ютер. Та ніколи цього не буде, не замінить комп’ютер книжку.

Цими словами почав свій виступ Геннадій Щипківський. А далі мова пішла про його роман у трьох книгах «Товтри», а також про новий роман «Лють», у центрі якого — постать Нестора Махна. Щоб зацікавити присутніх, автор зачитав уривок з цієї книжки, торкнувся і життєпису свого героя.

Вже кілька років поспіль Олекса Різників невтомно трудиться в царині дослідження та пропаганди українського слова і має певний набуток. Це не мовознавчі сухуваті за стилем дослідження, а захопливі розповіді про нашу мову, її особливості, її історію.

Нещодавно побачило світ уже третє видання його праці «Спадщина тисячоліть. Українська мова. Чим вона багатша за інші». Це книга, яка має бути під руками у кожного вчителя, кожного студента-філолога, й не лише філолога: кожен українець мусить прочитати її, щоби вміти дати відсіч будь-якому шо­віністові. І варто було почути, як захоплено говорить автор про рідну мову, про її, як він каже, багатирки.

Сьогодні, коли найманці посягають на нашу мову, такі книжки особливо потрібні. Та й коли, скажіть,було інакше, коли україн­ська мова могла вільно звучати й розвиватися? Не було такого ніколи! В усі часи чужинці прагнули здолати нас, а передовсім бралися за нашу мову, тому що мова — це зброя, страшніша від будь-якої іншої. Тож не випускаймо її з рук, немовби за­кликає своїми книжками Олекса Різників, про що б він не писав. Чи це його словники, яких не було раніше, чи одне з найновіших видань — «Ілейко з Бога Турейко» — про українського богатиря Іллю Муромця, якого безсоромно присвоїли собі сусіди, як і багато чого ще.

Читав Олекса Різників і свої вірші, у тому числі й гумор, і дещо зі своїх дивовижних словників — а робота ця не припиняється. Ось наприклад:

Звірят за списком став звіряти —
Немає одного звіряти.

Або таке:

Як зустріну Лізу —
Цілуватись лізу.

І таке:

Повз хату, повз тин і повз клуб
Чорнющого диму повз клуб.

Розповів поет і про інші свої книжки та про історію написання кожної з них, як виник задум, як працювалося.

А далі звучала на святі лірика. Свої вірші читала Ірина Тома. Кілька років тому поетка закінчила Південноукраїнський національний педуніверситет ім. К. Д. Ушинського, нині вчителює у рідному селі Долинівка Білгород-Дністровського району. Не раз її поезії друкувалися й у «Чорноморських новинах».

— Слова мають енергію. Вірячи в силу Слова, я назвала свою другу книжку «Воскресайте, люди!». Якщо хочете зрушити щось — воскрешайте себе, — так почала Ірина виступ. І читала зі своєї книжки. Її вірші — це, переважно, роздуми про життя, власні спостереження та висновки, гарна лірика. А її книжка, як пише у своїй передмові Олекса Різників, — це «пристрасне звертання до людей скинути маски, машкару з лиць і душ».

Кожен з авторів подарував свої книжки бібліотеці. А поміж виступів та на завершення свята звучали пісні і музика у професійному та аматорському виконанні.

Наступного дня в бібліотеці відбулося засідання за «круглим столом», участь в якому взяли науковці, представники національно-культурних товариств, бібліотечні працівники. Тема — «Мовне різноманіття в Україні і проблеми культурного розвитку».

Роман КРАКАЛІЯ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net