Бабця Сьомиха
Село наше у розлогій долині, як і більшість південних сіл Одещини, не вирізнялося розкішною природною красою: ні річки, ні лісу – лише безкрайній степ. Проте виділялося воно своїми людьми — роботящими, добрими, не байдужими до чужої біди, завжди готовими поділитися останнім шматком хліба. Переконана: про кожну сім’ю можна написати цікаву оповідь, поему, а може, й роман — люди того варті.
Я ж хочу, ні, просто зобов’язана розповісти бодай про одну свою односільчанку — повитуху бабцю Сьомиху, яка з’явилася у нашому селі дуже давно. Молоду дружину привіз сюди царський офіцер. Через важку хворобу він був комісований з армії й невдовзі помер. Дітей подружжя не мало, й зосталася молода дружина двадцятилітньою вдовою.
Переплакала своє горе. А з часом стала найнеобхіднішою людиною для мешканців не тільки нашого села. Не маючи спеціальної медичної освіти, вона за своє життя допомогла з’явитися на світ майже семи сотням немовлят у нас, не рахуючи сусідніх сіл. Причому під час пологів не померла жодна породілля, жодне малятко. Ніхто не пригадає дитячого травмування (скільки нині маємо дітей-інвалідів!).
Та повернімося у молодість. По якімсь часі повернувся додому односелець-семінарист. Через втрату слуху не міг служити службу Божу. Одружився з офіцерською вдовою. Звали його Семеном, серед людей — Сьомою. Так і прикипіло до ще молодої тоді знахарки назвисько «бабця Сьомиха». Нікому не треба було пояснювати, хто це.
У той час свою повитуху мало чи не кожне село. Але бабця Сьомиха була особлива, здатна допомогти і людині, і тварині. Пригадую, як мене малу посилала за нею мама. Матуся моя була надзвичайно вродливою. Хоч бідненько, але завжди зі смаком одягалася. Навіть — ідучи працювати в поле. Бувало таке, що чиєсь недобре око вкрай знесилювало її: головний біль, слабкість, нудота. Тоді бабця брала якийсь (мабуть, свячений) ніж, йорданську воду, щось примовляла, робила певні рухи, й невдовзі мама оживала. Ніби вдруге народжувалася.
А ще був випадок, коли у сусідів «сказилася» корова: нікого не підпускала з дійницею. Зайшовши до повітки, бабця Сьомиха наказала швиденько принести відро холодної води з криниці. Намочила у ньому мішок і поклала корові межи роги. Тварина швидко заспокоїлася. Вже значно пізніше моєму чоловіку-ветеринару втрапив до рук старий посібник з ветмедицини. Прочитав, що і в корів буває сонячний удар. Коли таке сталося в господарстві колгоспного бухгалтера, швидко зумів зарадити біді.
Втім, сільська знахарка насамперед служила народженню нового життя. Піклуванням про породіллю не обмежувалася, й надалі дбаючи про своїх маленьких пацієнтів. Навідувала вдома, при необхідності лікувала різними відварами, настоянками з трав. Вона знала цілющі властивості майже всього, що росло навколо. У великій клуні сушилося й зберігалося багато всілякого зілля: для людей і для домашньої живності.
За свою відповідальну роботу бабця Сьомиха ніколи не взяла й копієчки. Навпаки — кожному новонародженому дарувала шматок полотна. На щастя, на першу пелюшку. Тільки-но маля з’являлося на світ, повитуха нагороджувала його кількома досить відчутними ляпанцями по сідничках. Коли породілля обурювалася, заспокоювала. Казала: це для того, щоб розгорнулися легені, щоб усе життя легко дихалося. Зразу перев’язувала пуповину, купала дитину в настої різного зілля, загортала у пелюшку й давала матері на годування. Пояснювала: перші краплі материнського молока надзвичайно цілющі.
Особисте життя бабці Сьомихи не було безхмарним. З другим чоловіком вона також не мала дітей. Взяли з притулку хлопчика Костю. Всиновили, виростили, вивчили. Став учителем, працював у сусідньому селі. Порадував названих батьків, яких дуже любив і шанував, онуком Миколкою.
І все було б добре, якби не війна. Під час ворожого нальоту на село від бомбового осколка загинув дід Сьома. Костя не повернувся з фронту. Голодного 1947 року вже стареньку бабцю забрав до себе онук Микола. Хтось переказував, що того ж року вона й померла.
Ті, хто ще живий з мого чи старшого покоління, пам’ятають надзвичайну людину, яка щедро дарувала всім тепло своєї великої душі й умілих рук. Багато моїх односельців довго згадували: бабця Сьомиха, немов за графіком, носила молоко тим сім’ям, де з якихось причин не було корови. А коли викачували мед, то діти мало не зі всього села були біля двору й терпляче чекали на шматочок вощини.
Вже на моїй пам’яті господарі двору були дуже похилого віку. Та пригощали нас з такою радістю, щирістю, жартами, що мед той так і залишився найсолодшим.
Ніна БАБУР.
м. Одеса.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206