Переглядів: 990

Повернення Дон Кіхота

Три дні — 17, 18 і 23 листопада — в Одеському національному академічному театрі опери та балету прем’єра — знаменитий балет Людвіга Мінкуса «Дон Кіхот».

Уперше одесити побачили цей балет у 1933 році в постановці Павла Вірського та Миколи Болотова. У 1936-у Михайло Мойсєєв запропонував свою версію, що мала довге сценічне життя. У 1952 році спектакль був відновлений Вахтангом Вронським, який опирався на кращі зразки класичної традиції. Згодом на сцені оперного йшли різні версії балету, поки він не був знятий з поточного репертуару через реставрацію театру.

Власне, балет «Дон Кіхот» був створений двома знаменитими іноземцями, що жили і працювали в Росії впродовж багатьох років — балетмейстером Маріусом Петіпа та композитором Людвігом Мінкусом. Їх надихнула знаменита книга Мігеля де Сервантеса «Вигадливий ідальго Дон Кіхот Ламанчський», що вийшла у світ у 1605 році.

Найперша прем’єра балету відбулася у Москві, у Большому театрі, в 1869 році і мала грандіозний успіх завдяки іспанському колориту, яскравій хореографії, запальним танцям і простому сюжету.

Одеська версія балету у постановці заслуженого артиста Росії Юрія Васюченка базується на класичній хореографії Маріуса Петіпа та Олександра Горського. Як зазначив хореограф, для нього ця постановка — велика честь, оскільки його кар’єра у Большому театрі починалася саме з цього балету. Він виконував партію Базиля, тож постарався у хореографічній версії зберегти кращі традиції балетної школи Большого.

Для диригента-постановника Оксани Линів — це новий досвід, нові враження, нові відчуття. Музика балету — в повній гармонії з хореографією, як це створювалося Людвігом Мінкусом і Маріусом Петіпа. Балет, досить великий за обсягом, з двома антрактами, дуже виразний у всьому традиційному класичному багатстві, у своїй масштабній стилізації Іспанії, з характерними танцями, не здається затягнутим. Це одна з тих вистав, які дивляться, слухаються, сприймаються на одному подиху.

Не випадково у листопаді прем’єра відбудеться аж тричі. Сьогодні в Одеському оперному — чудовий колектив молодих талановитих солістів. Участь у прем’єрі для кожного з них — це значна подія в житті, відтак створена можливість показати свої таланти якомога більшій кількості молодих виконавців. Чимала роль у цьому спектаклі відведена й кордебалету. Адже у кожній сцені живе своїм життям Іспанія, звучить іспанська музика, виконуються іскрометні танці. Балет сповнений андалузькою романтикою, циганською екзотикою, таємничим царством дріад, шляхетністю Дон Кіхота й комічністю ситуацій.

Вистава традиційна, без жодного авангарду. Художник-постановник Наталія Бевзенко-Зінкіна створила дуже гарні, яскраві декорації та чудові костюми. Радує, що нова постановка виникла силами театру: у ній задіяні лише власні, не запрошені творці. Це одна із тих визначальних вистав, які користуються любов’ю глядачів і які повинні бути у репертуарі разом з «Лускунчиком» та «Лебединим озером».

Сьогодні «Дон Кіхот» вирушає в нову подорож у часі в Одеському театрі опери та балету. Хочеться побажати іспанському лицареві довгого і щасливого сценічного життя!

Ольга ФІЛІППОВА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net