Переглядів: 1638

Бронхіальна астма — це плата за цивілізацію

Близько 50 тисяч жителів нашої області стоять на обліку в місцевих лікувальних закладах як хворі на бронхіальну астму. Виявляється, що це доволі низький показник як для такого поширеного в усьому світі захворювання. Ми менше хворіємо, чи справа дещо в іншому? Конкретно про це, а також про поширені хвороби органів дихання наша розмова з обізнаною людиною — завідуючим пульмонологічним відділенням Одеської обласної клінічної лікарні, головним позаштатним пульмонологом управління охорони здоров’я облдержадміністрації Олександром СМОЛЯНИМ.

— Наше здоров’я та самопочуття — це, найперше, наші звички, наш спосіб життя, це екологія, традиції… Про профілактику захворювань переважна більшість з нас дбає мало, часто біжимо до лікаря тільки тоді, коли падаємо з ніг у прямому значенні цього слова, коли на лікування вже доводиться витрачати шалені гроші й нерви наших рідних. Особливо лякаємося тоді, коли спирає в грудях і нічим дихати. Й при цьому страшенно боїмося, що лікар може виявити астму.

Надворі — осінь, сезон застуд. А чому, власне, ми неодмінно мусимо в цей прекрасний час розпочинати чхати та кашляти, одягати захисну маску, виходячи з дому, грипувати, накуповуючи в аптеці всіляких ліків? Хворіти восени не обов’язково, тож не треба готуватися до поганого. Епідемії грипу не очікується. Щоправда, прогнозується страшна епідемія типу «іспанки», але вона може нам загрожувати не раніше, аніж через років 50. А захисна маска на вулиці взагалі ні до чого. Тепле зручне взуття, рухливість, повноцінне харчування, багате на сезонні овочі та фрукти, восьми-, дев’ятигодинний сон, провітрювання та вологе прибирання приміщень — ось найперші ліки від осінніх депресій та застуд.

До речі, людина за добу вдихає до 30 кілограмів повітря, що чи не в 15 разів більше від кількості випитої нею впродовж доби рідини. Якість повітря прямо пов’язана з хворобами дихальних шляхів. А повітря, яким ми з вами дихаємо, не стерильне, його забруднюють автомобілі, пліснява, порох, інфекції, дим від спалювання сміття, куріння, смердючі запахи з каналізації, від діючих виробництв, різні шкідливі випари й викиди… Нічого й дивуватися, що ми швидко втомлюємося і так часто хворіємо. Можете собі уявити, скільки токсичних речовин міститься в цих 30 кілограмах повітря і скільки гидоти накопичується в наших дихальних шляхах. На боротьбу з ними витрачається близько 80% ресурсів імунної (захисної) системи організму, яка часто не витримує таких непосильних для неї навантажень.

Уже можна харчуватися винятково екологічно чистими продуктами, пити лише очищену воду, та неможливо захистити себе від бруду з повітря, тому що його не купиш. На справжню катастрофу сьогодні перетворюється тривале перебування людей в офісах, у приміщеннях, які не провітрюються, транспорті… Кондиціонери досить часто самі стають причиною поширення інфекції, адже фільтри в них не міняють щодня, як це годилося б.

Від хвороб, першопричиною яких стало вдихання брудного повітря, людей втрачаємо більше, ніж від автомобільних катастроф.

Поширені хвороби бронхів — це велика проблема нашого часу. Так, упродовж року пацієнтами стаціонару відділення пульмонології обласної лікарні стають понад 1500 осіб, з яких не більше 150—200 мають захворювання нижніх дихальних шляхів (ті ж запалення легень), решта — з проблемами верхніх дихальних шляхів: бронхіти, трахеїти, бронхіальна астма.

Бронхіальна астма (з грецької — тяжке дихання, ядуха) — алергічне захворювання, що спричиняє задишку. Напади бронхіальної астми зумовлюються спазматичним скороченням м’язів стінок дрібних і середніх бронхів. Спазм виникає внаслідок рефлекторного подразнення блукаючого нерва. Одночасно підвищується виділення слизу, який виробляється внутрішнім шаром стінки бронхів, настає гострий набряк слизової оболонки бронхіальних шляхів і звуження просвіту бронхів.

Напади бронхіальної астми, хвороби хронічної, виникають переважно вночі, тривалість їх — від кількох хвилин і до кількох годин. Його може викликати перевтома, нервові переживання, недосипання впродовж кількох ночей поспіль, навіть переїдання. Ознаки нападу: ядуха, кисневе голодування організму, виділення склоподібної мокроти, підвищене серцебиття; в легенях вислуховуються свистячі хрипи, людина починає панікувати.

Головна причина поширення бронхіальної астми — це спосіб життя сучасної людини. Чим вищий рівень життя суспільства — тим більше в країні астматиків. Хвороба — це наша плата за цивілізацію.

Головними причинами розвитку астми, окрім спадкового фактору, стають куріння, несприятливі виробничі умови (загазованість, задимленість, контакт зі шкідливими випарами, отрутами тощо), інші об’єктивні чинники. Не додає здоров’я й те, що сьогодні більшість людей дуже втомлюються від сидячої роботи, постійно переживають стресові стани, мало сплять, мало рухаються, надмірно вживають вуглеводи (білий хліб, цукор, здобну випічку, солодощі), а також сіль, якої забагато в соліннях, оселедцях, засоленому салі…

Традиційно, діагноз «бронхіальна астма» сприймається пацієнтами як вирок. Дарма! Ті, хто страждає на астму, сьогодні живуть довше від інших людей. Маємо таку офіційну статистику. Дехто з фахівців пояснює це тим, що людина час від часу переживає кисневе голодування, яке супроводжує й довгожителів гірських місцевостей. Астматики рідко хворіють на серцево-судинні захворювання та на онкологію, що нині є основними причинами смертності. Гіперчутливість організму астматика дозволяє діагностувати й інші хвороби на ранніх стадіях розвитку.

Раніше, коли для лікування бронхіальної астми застосовували препарати у пігулках, які більше шкодили людині, ніж їй допомагали, адже «проходилися» практично по всіх без винятку органах, була інша ситуація. Нині ж широко застосовуються інгалятори, які діють місцево, локалізовано, не зачіпаючи інших органів.

Інгаляторні ліки дозволили покращити якість життя цих людей. Посильні заняття спортом стали звичними, а я б додав, що й необхідними, для астматиків. Футбольні вболівальники могли примітити, що у перервах матчів деякі славетні футболісти, той же Девід Бекхем, астматик зі стажем, користуються протиастматичними інгаляторами.

Бронхіальна астма часто маскується під хронічний бронхіт, який недобросовісні колеги лікують антибіотиками, лікують довго, тоді як причина — в алергії, симптоми якої лише треба зняти. І робиться це швидко.

Що мусить насторожити? Тривалий надривний кашель. Якщо він впродовж двох-трьох тижнів і довше вимучує вас (а бронхіти, як правило, довше тижня не тримаються!), не списуйте це ні на застуду, ні на бронхіти, а, відвідавши дільничного терапевта, просіть скерування до пульмонолога. У разі ж встановлення діагнозу «бронхіальна астма» — проходьте повноцінне лікування. Знайдуть алерген, який не дає вам спокійно дихати, — триматимете хворобу на короткому повідку.

Моя порада така: щоб уберегтися від бронхіальної астми, якщо маєте до неї схильність, — більше рухайтеся, але не перевтомлюйтеся фізично, знайте міру в їжі, не куріть, звикайте до їжі без надлишку солі, звертайтеся за допомогою до пульмонолога. Якщо вам встановлено діагноз «бронхіальна астма», суворо дотримуйтеся умов її лікування. Це сьогодні стало можливим і доступним.

Підготувала
Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net