Переглядів: 994

Олександр Князєв: «Творчий процес абсолютно містичний, ірраціональний...»

Слов’янська класика в інтерпретації відомого віолончеліста

Програма чергових концертів Національного одеського філармонійного оркестру (НОФО) під орудою заслуженого артиста України Хобарта Ерла, який відбудеться 5 і 6 листопада в Одеській обласній філармонії, побудована на творах представників слов’янської і німецької музики: Петра Чайковського, Антоніна Дворжака та Йоганна Брамса. Відповідно звучатимуть у першому відділенні «Варіації на тему рококо для віолончелі з оркестром», «Концерт сі-мінор для віолончелі з оркестром» та Перша симфонія німецького романтика — у другому. Соліст — віолончеліст і органіст, заслужений артист Росії Олександр Князєв (Москва, РФ).

Олександр Князєв (його ви бачите на знімку) неодноразово мав виступи з НОФО. Він входить до десятки найбільш затребуваних віолончелістів у світі. Це виконавець з яскраво вираженим індивідуальним стилем гри, музикант, що значно розширив віолончельний репертуар, здійснивши інструментовку для обожнюваного ним інструмента багатьох творів для скрипки чи для альта та кларнета. В особі Олександра Князєва маємо приклад артиста, який самовіддано, я б сказав подвижницьки, служить музиці. В одному з інтерв’ю Олександр зізнався, що пережив у житті травму, яка унеможливлювала його подальшу концертну діяльність, ставила хрест на творчості. Однак він не впав духом і знайшов у собі сили побороти фізичну недугу, з успіхом продовжити музичну кар’єру. До речі, освоїв орган — інструмент, який вважається чи не найсклад­нішим для опанування.

Не зайве згадати, що вищена­званий концерт Антоніна Дворжака був у репертуарі видатного віолончеліста і диригента Мстислава Ростроповича, порадами якого тривалий час користувався перспективний музикант.

Творчість чеського композитора Антоніна Дворжака, як і його старшого сучасника Бедржиха Сметани, — це вершина чеської національної музичної культури другої половини ХІХ століття. «Якою б малою не була нація, вона не загине, якщо матиме власне мистецтво. У кожного митця є своя вітчизна, яку він має міцно любити», — це висловлювання Дворжака говорить на користь ідейності та пафосу його мистецтва, яке, разом з тим, носить глибоко виражений суб’єктивний характер. До речі, у цьому воно споріднене з музикою Петра Чайковського. В патріотичному дусі висловлювався також Брамс: «Дві найвеличніші події мого життя — це об’єднання Німеччини і завершення видання творів Баха», — зізнався якось композитор.

Тема головної партії «Концерту» Антоніна Дворжака — героїчна. Спершу вона звучить віддалено, мінорно, крізь призму ліричного сприйняття. Згодом у соліста — мажорно й пафосно. Збудженням охоплена й тема сторонньої партії — безперервна, нескінченна. Сам композитор визнавав, що не міг не грати її без хвилювання. Загалом свій віолончельний концерт чеський композитор ставив вище за два попередні — фортепіанний і скрипковий. У цьому творі Дворжака музикознавці простежують безпосередній зв’язок з його П’ятою симфонією, теми якої знайшли свій подальший розвиток і завершення.

Виконанню твору Дворжака передуватимуть «Варіації» — надзвичайно вишуканий і віртуозний твір, який Чайковський спеціально написав для цього інструмента. Про це, зокрема, дізнаємося із його статті в газеті «Русские ведомости» за 25 березня 1875 року, тобто за два роки до створення «Варіацій»: «...Віртуозне процвітання віолончелі таким чином приходить до останньої фази занепаду... його репертуар впродовж багатьох років зовсім не збагачується новими творами».

Переконані, що виступ видатного віолончеліста — це справжня подія для музичної Одеси, у якій є чимало шанувальників його творчості.

Порадує меломанів і масштабний твір Йоганна Брамса, творчість якого належить до вершин західноєвропейської симфонічної музики.

Володимир КУДЛАЧ.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net