Переглядів: 1854

Бабусин оберіг

Звечоріло… Закінчивши всі справи, сім’я заходить до хати. Повечерявши, кожен займається своєю справою. Дідусь щось стругає, ми, дітлахи, вовтузимося на печі. А бабуся сідає до столу, біля образів, дістає заполоч і вишиває. І розквітають на тканині маки, троянди, волошки…

Мені стає цікаво і я запитую:

— Як гарно! Бабусю, що вишиваєте?

Бабуся гладить мою голову шорсткою долонею:

— Це для тебе оберіг. Ось вишию гарні квіти на рушникові, і ніяка біда тобі не буде страшна.

Колись у кожній хаті на рушниках, скатертинах, сорочках квітли яскраві маки, оспівана калина, дубове листя. Дуб був священним деревом слов’ян. Червона калина уособлювала молоду дівчину. Її кетяги є символом нашої рідної України.

З бабусиних розповідей я зрозуміла, що людина починається із знання свого родоводу, історії рідного краю. А корені кожного з нас походять з батьківської хати, материної пісні. Народні звичаї завжди були мудрими вчителями і порадниками. Розповіла мені бабуся і про чудодійні обереги — квіти, які вишивають жінки для своїх рідних і близьких людей.

Народознавство — це ключ до пізнання та усвідомлення неповторності й самобутності кожного народу, його індивідуальних рис у загальній структурі людської цивілізації. Це той могутній внутрішній заряд народного самовиявлення і самовідтворення, який кожне нове покоління одержує у спадок від попереднього.

Добре розвинені чуттєво-емоційна сфера і пам’ять молодших школярів дають можливість за­своїти розмаїття форм, барв, відтінків народного мистецтва в його різних жанрах — хореографії, фольклорі тощо. Тож дитяча пісня, гра, танець, прислів’я, приказки, загадки, скоромовки стають на­дбанням дитини на все життя.

Багато років я працюю вчителькою початкових класів і впевнилася в тому, що молодші школярі з великим бажанням та інтересом слухають розповіді про рідний дім, отчий край. Перед ними розкривається значення слів Моя Батьківщина — Україна. Вони з великим задоволенням розповідають про свій рід, родину, про батька-матір, про дідуся-бабусю, охоче відтворюють «родинне дерево».

На уроках ми вивчаємо головні святині й обереги нашого народу, свята. Цікаво проводимо, скажімо, свято Першого дзвінка. Діти бачать, як батьки вручають коровай директору школи. Заходять у клас, лунає українська пісня (вчитель сам добирає її з огляду на те, про що говоритиме з дітьми). На столі — глечик з колосками пшениці, жита, вівса. А на вишитому рушникові — духмяний коровай. Розповідаю про багатство людини — хліб. Діти смакують шматком короваю, намагаються навіть не розкришувати. Вже з перших хвилин уроку розуміють, що хліб — святий!

Програма початкової школи, матеріал підручників дають можливість виховати підростаюче покоління гідними громадянами Батьківщини. Діти з великим задоволенням сприймають і ніжну, щиру, заспокійливу мамину пісню над колискою немовляти, і привабливу саморобну іграшку, подаровану батьком, і бабусину казку, й дідусеву бувальщину, бо це праця, любов і повага до отчого дому, до неозорих степів, зелених лісів, сонячного, ласкавого Чорного моря.

У школі щороку проходить концерт-конкурс «Золота осінь», де діти проявляють фантазію, творчість, виготовляючи іграшки з природного матеріалу. І на святах учні обов’язково виконують українські народні танці, співають пісні.

Ми з колегами проводимо такі бесіди: «Рідне місто», «Подорож в давню українську хату», «Наші обереги», «Дідусева мудрість», «Нового тримайся, але старовини не цурайся», «Народний розпис», «Чарівний світ писанки», «Коса — дівоча краса», «Національний одяг українців».

Про вивчення традицій і звичаїв нашого народу можна говорити багато. Це справжнє джерело народної мудрості, школа життя.

Долі складаються по-різному. Буває, мрієш про одне, а виходить зовсім інакше. Так трапилося і зі мною. Я мріяла співати на великій сцені, а стала вчителькою. Та зовсім не шкодую. З великим задоволенням співаю разом зі своїми маленькими друзями, вчу їх спостерігати, робити висновки, а головне — любити нашу Україну!

...А бабусин оберіг завжди зі мною!

Євгенія СУСАЄВА,
вчителька початкових класів Одеської спеціалізованої школи № 21 І—ІІІ ступенів спортивного напрямку.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net