Переглядів: 6676

Хто «хазяєвам» указ?

Підприємці одеських ринків втомилися безрезультатно стукати у владні кабінети і пішли на відчайдушні заходи. 1 жовтня вони розбили наметове містечко на площі перед Одеською облдержадміністрацією (про вимоги підприємців «ЧН» писали у номері за 4 жовтня). З цього дня минув майже місяць, і вони вирішили провести мітинг на захист своїх прав — останній доступний спосіб привернути увагу влади і суспільства до проблем, що назріли за останні два роки.

/_f/2012/85.jpgСьогодні лише в Одесі на ринках працює близько 70 тисяч осіб, і ніхто з них не має гарантій на збереження свого робочого місця або своїх інвестицій у бізнес. Підприємці розуміють, що підвищення цін неминуче руйнує торгівлю, однак ціни продовжують рости разом з податками і торговими ринковими зборами та поборами. Регулювання діяльності ринків у приватному порядку неприпустиме, однак сьогодні на них усе ви­рішують новоявлені «хазяєва».

У мітингу взяли участь підприємці, представники громадських організацій, деякі політики. Вони пригадували обіцяні податкові канікули та розповідали про проблеми, які є характерними для всіх ринків міста. «Ми своєю працею і старанням створили собі робочі місця, ми навчилися виживати в цих складних умовах, забезпечувати свої сім’ї, не розраховуючи на підтримку держави. За наші кошти пройшла реконструкція комунальних ринків країни. Комунальні ринки були власністю територіальних громад і приносили мільярдні доходи в бюджет, а підприємці працювали в правовому полі. Але величезний рівень корупції, а також системне знищення державної і комунальної власності призвели до того, що створені нами робочі місця і ринки були вкрадені. При цьому використовувалися різні корупційні і тіньові схеми приватизації та оренди нашої з вами власності. Комунальні ринки були виведені з власності громад і передані для збагачення новим «власникам», які живуть сьогодні за кордоном. Бюджет втратив мільярди гривень доходу. А це призвело до втрати нашого добробуту і згортання со­ціальних програм», — йдеться в зверненні підприємців.

«Багато з вас знають про існування «дорожки» на вулиці Бочарова. Там торгували здебільшого пенсіонери, інваліди. Вони нікому не заважали. Хіба може літня людина прожити на ту пенсію, яку сьогодні отримує? Та ще й при таких квартплатах і цінах на продукти? Ні, й тому ми виходили торгувати. Після захоплення ринків нас разом з нашими лотками викинули. Я особисто приходив до дирекції і просив, однак там сказали, що час лотків минув», — розповів представник ініціативної групи соціально незахищених громадян Олег Карпов.

Добре його розуміє підприємець з «7-го кілометра» Іоланда Скляр. Вона вже багато років працює там на «милці» і зараз може залишитися без заробітків, адже 8 жовтня їй та іншим підприємцям «вручили» припис до 8 листопада звільнити місця, де вони простояли по 10 років. Безліч людей увійде в зиму без роботи, дехто з них уже закупив товар, однак власників ринку це не хвилює. Люди зверталися до влади, зокрема до голови облдерж­адміністрації, і той сказав, що спробує домовитися з власниками

«7-го кілометра» протримати підприємців хоча б до весни, аби вони змогли знайти собі роботу і, принаймні, перезимувати. Однак в адміністрації ринку твердять, що «губернатор» для них «не указ». «Два роки тому у нас з’явилися акціонери з Донецька. Тепер працюємо за їх правилами», — розводить руками підприємець. На місці «милки» нові «хазяєва» збираються проводити реконструкцію. За словами Іоланди Скляр, після цього у підприємців буде можливість повернутися туди, однак за такі шалені гроші, яких у людей нема.

Результатом мітингу стала при­йнята резолюція, в якій усі небайдужі зобов’язалися спрямувати звернення до відповідних органів і вимагати розслідування законності виведення ринків Одещини з комунальної власності територіальних громад, а також вимагати від Одеської обласної державної адмі­ністрації встановлення граничних розмірів тарифів на надання послуг підприємцям на ринках відповідно до постанови Кабінету Міністрів України. Наступного дня ініціатори пікету вирішили сісти за «круглий стіл» з представниками влади, прокуратури, податкової служби, щоб розглянути, чи можливі варіанти прийняття ринків, які не мають документів, у комунальну власність і встановлення фіксованої орендної плати, а також для того, аби ще раз привернути увагу чиновників до цієї проблеми.

Депутат міськради, член Національного комітету сприяння протидії корупції Сергій Бовбалан підтвердив, що на Одещині сьогодні спо­стерігається таке явище, як продаж території ринку в приватні руки разом з тими людьми, які його створювали і роками там працювали. Причому сама процедура продажу проводилася з грубими порушеннями законодавства, а нові «власники» встановлюють там свої правила і вводять нові тарифи. Величезні суми, зібрані таким чином з підприємців, за його словами, виводяться в офшорні зони, що завдає колосального збитку не лише самим підприємцям, а й місту та державі загалом. Водночас міська влада, на думку Сергія Бовбалана, над проблемою не працює. Зокрема, бездіє комісія з ринків, створена в Одеській міськраді, — за три місяці роботи жодних рішень або висновків.

Працівники ж ринків під час «круглого столу» зізналися, що бояться виборів, точніше, того, що буде після них. За словами представниці ринку «Привоз» Оксани Міхєєвої, через третіх осіб до підприємців надходять погрози. Їх попереджають, що одразу після виборів «натравлять» податкову і правоохоронні органи. Лякають підкиданням зброї та наркотиків, відкриттям карних справ. А почалося все з того, що на «Привозі» організувалася ініціативна група підприємців, які вимагали зниження орендної плати, а також хо­тіли отримати «на руки» договори. Потім до найактивніших навіть за­стосували силу, а у павільйонів ринку з’явилися «хазяєва». Оксана Міхєєва підкреслила, що представники влади, працівники прокуратури охоче зустрічаються з підприємцями, вислуховують їх, створюють комісії і порушують справи, однак результатів не видно. Тиск на людей продовжується, побори також. Ринком ходять особи з охороною і збирають величезні гроші. Чи треба зайвий раз говорити, що вони не йдуть в бюджет? А такі побори позначаються на кожному одеситові, адже закладаються в ціну товарів. Підприємці хочуть платити, але — офіційно, за чесними тарифами.

Прокурор міста Одеси Геннадій Фуртат, у свою чергу, заявив, що йому неприємно слухати про факти корупції і нереагування. Він додав, що на адресу працівників прокуратури також надходять погрози, проте ніхто не відступає від своїх позицій. «Після включення прокуратури зрушення є, але існує безліч проблем, які необхідно вирішувати комплексно з органами місцевого самоврядування і фіскальними органами», — зауважив він. За словами прокурора, розслідування кримінальних справ по ринках Одеси продовжуватиметься незалежно від результату виборів до Верховної Ради. «Ми від цієї роботи нікуди не відступаємо. Є факти погроз і незаконних дій стосовно підприємців, є кримінальні справи. Так, вони не розкриті, але міліція над цим працює, і якщо справу досі не розкрито, то з об’єктивних причин», — сказав прокурор. Що ж стосується роботи органів місцевого самоврядування, зокрема міськради, то вони, за словами Геннадія Фуртата, повинні включатися активніше. «На ім’я міського голови внесено відповідне подання про незадовільну роботу комісії», — додав він.

Підприємці запитали прокурора, що робити з незаконними поборами, які регулярно стягують з торгівців від імені власників ринків. Геннадій Фуртат відповів коротко: «Не платіть».

На жаль, на практиці зробити це важко. По-перше, «збирачі» ходять з охороною, а по-друге, особливо непокірних підприємців карають. Уже були випадки підпалу автівок, тож люди переконані, що вимагачі можуть піти далі, відтак ризикувати власним життям і здоров’ям рідних не хочуть.

Що ж до обіцянок розправи після виборів, зокрема за допомогою податкової, представник цієї служби Вадим Матохнюк заспокоїв: «Кількість перевірок в останньому кварталі року лише зменшиться». За його словами, підприємці самі розуміють, що податки треба платити і регулярно платять, а тому зайвий раз перевіряти їх нема необхідності.

Сподіватимемося, погрози підприємцям так і залишаться лише погрозами. А ситуація на ринках Одещини повернеться у правове поле.

Людмила ІВАЩЕНКО.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua