№ 84 (21348) четвер 25 жовтня 2012 року

Переглядів: 982

Зневажені права людини

Україна  стає  зоною,  де  зникають  люди,  а  спецслужби  різних  країн  вільно  проводять  спецоперації

Цього разу російський опозиціонер Леонід Развозжаєв, який намагався отримати політичний притулок в Україні, був викрадений з центру Києва. Через два дні він опинився в Москві, звідки намагався втекти.

Усе це сталося акурат перед поїздкою українського президента Віктора Януковича до свого колеги Володимира Путіна. Анонсувалося, що вони говоритимуть про газ. Україна поки що безрезультатно намагається знизити його ціну. Аргументів для цього Києву бракувало. До цього моменту… Чи щось змінило викрадення Развозжаєва? За офіційною версією прес-секретаря російського президента, на переговорах «ця тема не обговорювалася».

Переглядів: 945

Неякісна політика, неякісні політики

За кілька днів до виборів рух «Чесно» разом з «ТВі», «Українською правдою», «Корреспондент.net» та «Телекритикою» провів підсумкову зустріч з громадськістю та провідними політичними силами, на якій, зокрема, були презентовані результати кількамісячного дослідження кандидатів у народні депутати. На зустрічі політичні сили, які мають шанс подолати 5-відсотковий бар’єр, представляли: Об’єднану опозицію «Батьківщина» — №11 списку Микола Княжицький, «УДАР» — №7 списку Віктор Пинзеник, Партію регіонів — Юрій Мірошниченко. До політиків — учасників форуму приєднався самовисуванець, член Партії регіонів Василь Горбаль. Комуністична партія в останній момент відмовилася від участі, пояснивши це відсутністю достойних спікерів, а ВО «Свобода» принципово відмовилася офіційно брати участь у дискусії через виявлене рухом «Чесно» порушення їхнім лідером Олегом Тягнибоком одного з критеріїв доброчесності. Однак захід вони все ж не проігнорували: від «Свободи» із зали виступав Олександр Аронець.

У рамках кампанії «Фільтруй Раду!» учасники руху «Чесно» загалом дослідили 2306 кандидатів за партійними списками та у мажоритарних округах, серед яких 937 не пройшли перевірку: 237 випадків порушення прав і свобод, 84 — зміна політичної позиції, 479 — причетність до корупційних дій та 570 — проблеми з непрозорими доходами та витратами. Перераховані «грішки» стали невід’ємною рисою української політики. Порушники доброчесності не мають однієї по­літичної чи територіальної прописки, оскільки виявлені в усіх по­літичних силах та регіонах, тож сьогодні за одне місце у парламенті змагаються щонайменше два кандидати — порушники критеріїв доброчесності.

Переглядів: 913

Чому спізнюється газета?

З доставкою передплатникам періодики й досі були проблеми, але до таких збоїв, як оце зараз, не доходило. Щодня до редакції телефонують десятки читачів і в режимі бойових зведень повідомляють: газету за суботу принесли аж у вівторок, обидва номери за тиждень отримали разом з багатоденним запізненням, четвергового випуску взагалі не принесли — на пошті сказали, що не виходив...

Люди, звісно ж, обурюються: вони заплатили гроші за товар і справедливо вимагають, аби його доставили за вказаною адресою і, що не менш важливо, доставили вчасно. Кому потрібна заста­ріла інформація? Хто, скажімо, вже після того, як відбулися вибори, читатиме опубліковані напередодні списки кандидатів чи анонсовані ними зустрічі?

Переглядів: 954

КамАЗ як аргумент?

Об’єднана опозиція «Батьківщина» звернулася до президента Януковича з вимогою негайно зупинити терор, спрямований на фізичне знищення політичних опонентів.

«...У дорожньо-транспортній пригоді намагалися вбити кандидата у народні депутати Олександра Дубового, — йдеться у зверненні. — Як свідчать факти, ДТП було організовано за допомогою двох вантажівок, які перекрили обидві смуги автомобілю Дубового, внаслідок чого і сталася аварія. Сьогодні наш колега перебуває у реанімації».

Переглядів: 968

Злива «чорних» агіток

Одеський обласний штаб партії «УДАР» заявляє, що в Одесі й області організовано масоване розповсюдження газет, листівок і плакатів з провокаційною і наклепницькою інформацією проти її кандидатів.

Як повідомили УНІАН у прес-службі обласного передвиборного штабу партії, одесити знаходять продукцію «чорного PR» у своїх поштових скриньках, у дверях квартир і просто на порогах. «Причому матеріали мають відверто провокаційний і наклепницький характер — як проти партії, так і проти її лідера Віталія Кличка, — наголосив керівник обласного штабу Андрій Юсов. — Часто жодної інформації про замовників друку, чого вимагає закон, на цих газетах і листівках не вказано».

Переглядів: 6689

Тігіпко впевнений...

Віце-прем’єр Сергій Тігіпко впевнений, що Партія ре­гіонів набере 70% по мажоритарних округах і 30—35% по списках.

«Ми спочатку орієнтувалися на 30—35% за списком і на 70% по мажоритарних округах, приблизно на такі показники ми зараз і виходимо», — сказав він в інтерв’ю газеті «Комерсант-Україна».

Сергій Тігіпко висловив впевненість, що в майбутньому парламенті «буде чіткий поділ на владу й опозицію». «Таких опозицій буде три або дві, залежно від того, хто пройде в Раду. Об’єднана опозиція ніколи не об’єднається з партією «УДАР». І якщо пройде «Свобода», то й вони згодом будуть вести свою гру».

Переглядів: 860

Щоб не пропав мій голос...

Я не політик. Понад усе люблю свою Україну, роблю для неї, що можу, і розумію, що нині вона під загрозою знищення. «Гірше ляха свої діти її розпинають...» Стільки років минуло від тоді, як Шевченко це сказав, а його слова актуальні й досі.

Україну треба рятувати, спільними зусиллями постати проти ворога, що захопив всі командні висоти в державі і чинить над нами наругу. А ми знову спостерігаємо отаманію. На початку ХХ ст. в Україні діяло 1435 повстанських загонів, відбулось ще 268 стихійних селянських повстань проти більшовицької навали. Якби вони тоді всі об’єдналися! Та ватажків поодинці перестріляли, замучили у в’язницях і піддали забуттю, а українців закабалили, найкращими заповнивши гулаги Норильська, Воркути, Колими... Яку долю готують нам нинішні «отамани» з чемпіонськими нагородами, з вилами, з гарними гаслами про євроінтеграцію?

Переглядів: 1076

Сердечні ліки подешевшають?

У нашій області на гіпертонію хворіють понад 600 тисяч громадян. Враховано тільки тих, хто був на прийомі у лікаря. Щороку реєструється до 60 тисяч нових випадків. Як правило, хворобу намагаються перенести «на ногах» (мовляв, болить голова — пройде; щось паморочиться в очах — минеться…). Своє небажання лікуватися традиційно виявляють чоловіки та жінки працездатного віку, забуваючи про те, що гіпертонія призводить до тяжкого ускладнення — інсульту.

Впродовж минулого року в Україні перенесли інсульт 106,5 тисячі гіпертоніків, 39,5 тисячі з яких — померли. Тільки кожен десятий після інсульту повертається до роботи, більш як у 30% хворих незворотно порушується пам’ять, 20% потребують сторонньої допомоги, а в такому догляді за людиною, понівеченою хворобою, беруть участь 3—5 домашніх. Отже, нікого нема потреби переконувати в тому, що гіпертонія просто винищує людей.

Переглядів: 964

Грип боїться... оптимізму!

Застуди та грип — звичайні сезонні хвороби, які нагадують про себе вже після першого погіршення погоди. Медики прогнозують, що навала грипу та сезонних гострих респіраторних вірусних інфекцій можлива лише в кінці листопада — на початку грудня. «Можлива» при цьому стає ключовим словом. Торік ми пережили осінь та зиму легко, без епідемій грипу та з низькою кількістю гострих респіраторних вірусних інфекцій. Нічого особливого не очікується й цього року, хоча циркулюватиме аж три штами вірусу. Однак панікам, які колись спричиняли недобросовісні засоби масової інформації, більше нізащо не піддамося.

Власне про це і йшлося на прес-конференції завідуючого інфекційним відділенням Одеської міської клінічної інфекційної лікарні, головного позаштатного інфекціоніста управління охорони здоров’я облдерж­адміністрації Валерія Титаренка та завідуючої епідвідділом облСЕС Людмили Красницької, тема якої — про­філактика грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій.

Фахівці нагадали представникам ЗМІ, що грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком летальності. Найчастішим ускладненням є пневмонія та серцева недостатність.

Переглядів: 903

Нема внеску — нема пенсії

Як відомо, у жовтні 2011 року прийнято Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Це означає, що суспільство зробило черговий крок на реформаторському шляху пенсійної системи й мільйони українців так чи інакше стали будувати свої особисті перспективи з урахуванням нових вимог законодавства.

Про значне зростання зацікавленості суспільства до умов призначення достойної пенсії свідчать численні звернення громадян на телефони «гарячої лінії»

управлінь Пенсійного фонду, запитання на виїзних прийомах, семінарах, в індивідуальних бесідах з його працівниками. Сьогодні дедалі більше людей замислюються не тільки про нинішній заробіток, але й про майбутню пенсію.

Переглядів: 1682

Заповіти Гоголя і Шевченка

І Тарас Шевченко, і Микола Гоголь написали свої заповіти в 1845 році — ще задовго до смерти.

Такі документи життя пишуться у важкому передчутті. Звичайним людям важко собі уявити вигасання душевних сил Шевченка, який за одну осінь в Україні 1845 року написав, по суті, головні свої твори і завершив «Заповітом» — 25 грудня 1845-го у Переяславі. До Різдва...

Мабуть, подібний стан пережила Леся Українка після написання «Лісової пісні» протягом двох тижнів.

Гоголь написав свою заповітну книгу «Вибрані місця із листування...» і також зупинився. Його сили вигасли. Подібні ситуації трапляються із людьми інтенсивного внутрішнього життя. У Гоголя вони повторювались. Такі слова, як «смерть моя вже стояла близько», «життя моє на волоску» — даром не вимовляються.

Переглядів: 4026

Зодчий із Балти

Йосип Юлійович Каракіс (1902 — 1988) — один з найяскравіших архітекторів українського конструктивізму

Нещодавно кореспондент «Чорноморських новин» Валентин Щегленко опублікував на сторінках нашої газети цікаві подорожні нотатки про людей, якими заслужено гордиться Балтський район, про справжніх звитяжців, котрі за нинішніх часів бережуть у цьому краї історичну пам’ять, про перспективи розвитку на цих теренах туризму, зокрема сільського, «зеленого». Пропоную продовжити оповідь про цей справді самобутній край, який, окрім іншого, славиться іменами (сьогодні, на жаль, незаслужено забутими) видатних особистостей, відомих далеко за межами України.

У славній когорті цих імен — Йосип Юлійович Каракіс, видатний архітектор, містобудівник, художник і талановитий педагог радянських часів, один із знакових забудовників Києва. Архітектор світового рівня, архітектор від Бога, знаний на теренах колишнього Союзу й за кордоном як неперевершений зодчий короткої епохи українського конструктивізму та активний борець за збереження історичних ландшафтів. На думку спеціалістів у галузі архітектури, багато новаторських ідей автора значної кількості житлових та громадських споруд 30-х років ХХ століття набагато випередили свій час.

Переглядів: 929

Мандрівний тур однієї картини

20 вересня в Рівненському обласному музеї відбулося відкриття вже третього етапу мандрівної виставки однієї картини-панно «Біле і Чорне» (1912—1914) художника Михайла Жука (1883—1964) з приватної збірки заслуженого працівника культури України одесита Тараса Максимюка.

Ця виставка присвячена сторіччю початку роботи художника над одним з націкавіших за сюжетним, композиційним та колористичним вирішенням твору українського модерну початку ХХ століття. Панно «Біле і Чорне» увійшло в історію українського мистецтва ще й тим, що на ньому вперше було зображено молодого українського поета Павла Тичину. У 2009 році видавництво «Тарасів Дім» випустило поштову листівку з кольоровою репродукцією цього панно накладом 1000 примірників.

Переглядів: 862

«Арт-туризм» для управлінців

Сьогодні в холі деканату державного управління Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України відбулася презентація виставки художніх робіт та виробів з кераміки в рамках проекту «Арт-туризм».

Проект «Арт-туризм» реалізується на Одещині з 1999 року. Його автор — Галина Лекарева-Нікітіна, член Національної спілки художників України, віце-президент Спілки мариністів Одеси, співавтор — Віктор Потеряйко, також член НСХУ і віце-президент міської спілки мариністів. Метою проекту є формування у людей творчого, а не споживацького ставлення до природи, сприяння розвитку екологічної освіти за допомогою образотворчого мистецтва.

Переглядів: 944

Тестування. Поки що пробне

Тим, хто планує вступати до вищих навчальних закладів України в 2013 році, Одеський регіональний центр оцінювання якості освіти пропонує взяти участь у пробному тестуванні.

Реєстрація учасників пробного тестування проводитиметься на сайті ОРЦОЯО з 1 до 30 листопада за адресою www.test-center.od.ua. Натисніть на головній сторінці сайту ОРЦОЯО опцію «Реєстрація на пробне тестування» і виконуйте далі дії за інструкцією.

Переглядів: 1434

Свічка

Як уособлення небесного вогню, свіча відігравала значну роль не тільки в повсякденному, а й в обрядовому житті українців. Вона була обов’язковим ритуальним атрибутом в усі три найважливіші моменти: під час народження, весілля та смерті. Свічка набула особливого значення в народній магії, її застосовували як один з найважливіших оберегів. Особливо зросла роль свічі за часів християнства.

Спалювання дідуха, великодні багаття, вогнища на Купала — всі ці звичаї відображають особливе ставлення до вогню. Годилося вшановувати його, звертатися до нього з побожністю. Аж ніяк не  дозволялося, як свідчить переказ, поводитися з полум’ям фамільярно: «Ніколи не кажи вогню: «Брате!» Пошанування його було пов’язане з культом Сонця, про життєдайні й водночас караючі властивості якого українці знали з давніх-давен.

Багато народів світу вірили, що життя в тілі й вогонь, який запалювали в оселі, — явища взаємозалежні. Якщо він раптом погасав — тієї ж миті мало скінчитися й життя людини. Тому вогонь у помешканні завжди намагалися підтримувати. Лампадка, яка горить перед образами, не загасаючи, — це християнізований відгомін давнішого уявлення про домашній вогонь як аналог людського життя, відповідник душі, що перебуває в тілі.

Переглядів: 1135

Під знаком геніїв, у сузір’ї Водолія...

Одна із зірок відтепер називається Шустов

Небесний подарунок приурочений до 150-річного ювілею торгової марки «Шустов», під якою сьогодні в Одесі виготовляють відомі коньяки. Заснував її відомий підприємець, громадський діяч, меценат Микола Леонтійович Шустов (1813—1898).

Глава сім’ї дбав про своє ім’я і заповідав берегти його дітям. «Миколо, — говорив він перед смертю старшому синові, — я багато добра залишаю вам у спадок. Але найголовніше — ім’я, яке варте зараз більшого, ніж вся наша фірма... Ви тільки його не зіпсуйте. Зробити ім’я — важко, а зіпсувати — ой як легко».

Після смерті батька фірму очолив його син Микола (1854—1917). До складу правління увійшли брати Павло, Сергій, Василь (п’ятий син Володимир помер у 1883 році). Кожен контролював якусь частину сімейної справи і зі свого боку примножував славу Шустових.

Переглядів: 1044

Дебютний сезон

Ось уже більше десяти років на базі СДЮСШОР №2 функціонує жіноча баскетбольна команда, яка захищає кольори Одеси в чемпіонатах України. У різний час різні титульні спонсори допомагали нашим баскетболісткам і різні назви носив спортивний колектив. На зміну «Білій акації», що проіснувала дев’ять років, у Південній Пальмірі з’явився клуб «Інтерхім-СДЮСШОР №2».

Щаслива зустріч директора СДЮСШОР № 2, заслуженого тренера України Бориса Давидовича Литвака і генерального директора ТОВ «Інтерхім» Анатолія Семеновича Редера завершилася створенням добродійного Фонду підтримки і розвитку дитячого й жіночого баскетболу в Одесі ім. Й.Я. Кесельмана. Прославлений тренер, іменем якого названий фонд, виховав не одне покоління баскетболісток, у тому числі й випускницю СДЮСШОР № 2, нині майстра спорту міжнародного класу, за­служеного тренера України Ірину Вікторівну Щипакіну. Тандем наставників новоствореного колективу у складі головного тренера Ірини Щипакіної і тренера Людмили Іус, що прийняв дівчат під своє крило, вже мав досвід роботи в одеській команді. Саме під їхнім керівництвом був досягнутий найвищий наразі результат — четверте місце в чемпіонаті України. У цьому сезоні молода амбітна дружина має намір довести свою спортивну спроможність. Забезпечення життєдіяльності команди взяв на себе фонд ім. Й.Я. Кесельмана, президентом якого є син Йосипа Яковича — Віктор Ворожко.

Переглядів: 1135

Жорстокість

Від могили Тараса Григоровича Шевченка з Канева назад, до Одеси, ми вирішили їхати через Переяслав-Хмельницький, Бориспіль і Київ. У Переяславі мали намір відвідати музей Григорія Сковороди й оглянути панораму форсування Дніпра під час Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років.

Нас, жителів степового Причорномор’я, вражала мальовнича Київщина — буйною зеленню лісів, різнобарв’ям розкішних квітів на узбіччі дороги, п’янким запахом трав. Стояла літня пора переджнив’я. Особливо вразила дорога від Борисполя до Києва — рівнесенька, мов стіл, широка, дбайливо доглянута, не бачили ми ще такої в Україні.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net