Переглядів: 889

Профільтровані партсписки

Рух «Чесно» їздить по Україні з презентацією результатів оцінки доброЧЕСНОсті кандидатів за партійними списками шести політичних сил: Партії регіонів, Об’єднаної опозиції «За Батьківщину!», політичної партії «УДАР», Комуністичної партії України, всеукраїнського об’єднання «Свобода» та партії «Україна — вперед!». Перевіряли «списочників» за чотирма критеріями: відсутність фактів порушень прав і свобод людини, незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців, непричетність до корупційних дій, прозорість задекларованих доходів і майна та їх відповідність способу життя. З результатами такої перевірки активісти доїхали цими днями і до Одеси.

«Спочатку рух «Чесно» задався питанням: хто зараз сидить у Верховній Раді? Таким чином кількість депутатів, які до нас добре ставляться, різко зменшилася. Мабуть, через те, що вони побачили, що та інформація, яку ми видаємо, відповідає дійсності, а відтак зачіпає переважну більшість з них. Тепер ми дослідили тих, хто йде в Раду за списками», — розповів регіональний координатор руху Андрій Зінченко. За словами співорганізатора «Чесно» Олега Рибачука, кілька місяців тому, коли рух розпочинав свою роботу, до них ніхто не ставився серйозно. Після перших прес-конференцій «охрестили» помаранчевим проектом, однак нині результати досліджень доводять, що організація справді має на меті відкрити виборцям очі на український політикум.

У рамках кампанії «Фільтруй Раду!» учасники руху «Чесно» проаналізували 430 кандидатів з прохідних частин партійних списків, що були визначені відповідно до даних соціологічних досліджень, та виявили загалом 242 кандидати, котрі порушили принаймні один з чотирьох критеріїв доброЧЕСНОсті. Якщо говорити безпосередньо про лідерів партій, то, за оцінками руху, Наталя Королевська порушила чотири з чотирьох критеріїв, Микола Азаров та Петро Симоненко — по два, Олег Тягнибок — один. Підтверд­женої інформації щодо порушень Арсенія Яценюка та Віталія Кличка рух не знайшов.

Щодо прохідних частин списків, то найбільше порушників критеріїв активісти руху «Чесно» виявили серед висуванців Партії регіонів (106 кандидатів) та ВО «Батьківщина» (90 кандидатів). Порушники критеріїв є і в прохідних частинах тих політичних сил, що задекларували намір привести в наступний парламент нові обличчя: 31 кандидат у списку партії УДАР, 16 — ВО «Свобода» та 12 — партії «Україна — вперед!». У лавах Комуністичної партії виявилося 24 кандидати, що порушили критерії доброчесності.

Перед тим, як оприлюднити результати дослідження, їх було надано партіям для триденного ознайомлення і коментування. Рух «Чесно» закликав партійних лідерів врахувати оцінку громадськості та розглянути можливість відкликання від участі у виборах тих кандидатів, яких можна вважати «тушками», причетними до корупційних дій або порушниками прав і свобод людей. Представники партій у відповідь могли заперечити закиди на адресу тих чи інших кандидатів. Від трьох політичних сил відповідні апеляції надійшли. Було враховано 9 із 16 апеляцій ВО «Свобода», 16 з 27 від «УДАРу», 1 апеляцію ОО «За Батьківщину!» врахували частково, одну — відхилили.

Відповідно до результатів дослід­ження, найрозповсюдженіші порушення стосуються корупційних дій та прозорості прибутків. Реєстрація майна на родичів, приховування реальних доходів — на цьому вдалося піймати багатьох прохідних кандидатів. Що ж до питання корумпованості, сюди увійшли як порівняно невеличкі «грішки», як-от підкуп виборців, так і розкрадання державного майна разом із зловживанням владою. Експерти «Чесно» вирішили не розділяти корупціонерів на «маленьких» та «великих» і залишити остаточну оцінку таких порушень на розсуд виборців. Серед основних порушень прав та свобод людини, до яких вдавалися «списочники», — посягання на життя та здоров’я, перешкоджання професійній діяльності журналістів. Лідери за цим критерієм ПР — 32 порушники зі 120 проаналізованих кандидатів та «Свобода» — 6 з 25. Дуже близько до них КПУ. Цікаво, що основні порушники критерію про незмінність політичної орієнтації ідуть на ці вибори за мажоритарними округами, серед «списочників» їх лише четверо.

Представники руху «Чесно» вже підготували дослідження кандидатів у мажоритарних округах, й ознайомлять з ними у найближчий час. Абсолютно всі зібрані рухом дані доступні в Інтернеті. Кожен українець може перевірити будь-якого кандидата в депутати на сайті «Чесно» за адресою www.chesno.org в розділі «чеснометр». Варто підкреслити, що пошук порушень кандидатів не закінчується і ви можете повідомити про нові або забуті старі. Таким чином база даних поповнюватиметься постійно. Слід також розуміти, що далеко не всі депутатські зловживання можна довести, тож чистий політик у «чеснометрі» не обов’язково є таким у реальному житті.

Людмила ІВАЩЕНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net