Переглядів: 1123

Візитівка Одеси — Літературний музей

Одеський літературний музей — візитівка міста, великий культурний, науково-дослідницький та видавничий центр — святкує своє 35-річчя

Тут завжди панує особлива атмосфера, адже Літературний музей створений у палаці князя Дмитра Гагаріна та його дружини Софії, представників першого покоління одеської аристократії.

Справжнє серце Літмузею — Золота зала, у якій влаштовуються чудові камерні концерти, літературні виставки, презентації. Саме тут, у цій величній залі, і зібралися справжні друзі Літературного, щоб відзначити його 35-річчя.

— Колись, на рубежі ХІХ—ХХ століть, у цьому будинку проходили засідання місцевого Літературно-артистичного товариства. Традиції знайшли своє продовження, — розповідає директор музею, заслужений працівник культури України Тетяна Ліптуга. — У далекому 1977-у вийшла постанова Кабінету Міністрів УРСР про його створення, і в 1984 році він почав приймати відвідувачів. За ці роки Одеський літературний став одним з найбільших музеїв в Україні, одним з найвідвідуваніших, найпопулярніших серед одеситів і гостей міста, поціновувачів і дослідників літератури. За цей час зібрано понад 80 тисяч унікальних експонатів, музей відвідали понад 4 мільйони людей.

Палац, у якому поєднуються різні стилі — ампір, класицизм, бароко, став рідним домом для музею літератури.

Сьогодні Літературний — це музей історії літератури і культури нашого міста, експозиція якого — складна система символів, до якої входять реальні речі та документи різних часів: книги, рукописи, журнали, фото, газети, особисті речі письменників, предмети певної епохи.

Сьогодні музей знайомить відвідувачів з понад трьома сотнями письменників, чиї долі були пов’язані з Одесою — починаючи від Івана Котляревського та Олександра Пушкіна і до Миколи Куліша та Жоржа Сіменона. Особлива цінність закладу в тому, що поряд з велетнями літератури тут представлені й маловідомі сьогодні письменники, які, однак, відіграли чималу роль у формуванні сучасної літератури.

Двадцять залів музею сьогодні містять послідовну історію літературної Одеси. У кожному залі — особлива атмосфера, свої таємниці, легенди, своя краса.

У залі журналістики серед цінних експонатів — один із перших номерів нашої «Чорноморки», яка у 1917 році мала назву «Пролетарій».

Знайомлячи гостей свята з історією ювіляра, доробком колективу, який очолює ось уже 22 роки, Тетяна Ліптуга окремо зупинилася на створенні меморіальних музеїв О. С. Пушкіна, К. Г. Паустовського, С. І. Олійника, Христо Ботева. Ось і зовсім недавно за допомогою Літературного був створений музей Одеського оперного театру.

Ще одна гордість — «Сад скульптур» — унікальний культурний об’єкт, що не має аналогів у світі. Тут щороку (а народився він у 1995-у) з’являються нові пам’ятники-мініатюри. Сьогодні «Сад скульптур» нараховує 16 композицій, присвячених літературним героям, письменникам і знаковим фігурам одеської історії (всі вони, до слова, створені на кошти меценатів). Поруч з ними мирно й гармонійно тут «живуть» половецькі та скіфські баби, па­м’ятки культури Північного Причорномор’я, що перекочували сюди від сусіда — Археологічного музею.

Як уже мовилося, успішно діє тут видавничий центр, і подарунком до 35-річчя стала нова книга з історії Літературного музею.

Тетяна Ліптуга зізналася, що музейні працівники не бояться фінансової кризи і навіть примудряються за складних умов створювати нові проекти, відкривати нові музеї, експозиції, вкладаючи у творіння не лише свій час, але й часточку власної душі.

З нагоди 35-ліття музею його співробітники отримали нагороди центральних органів влади, обласної державної адміністрації та обласної ради.

Зокрема, науковий співробітник Літмузею, публіцист і телеведуча Олена Каракіна удостоєна звання «Заслужений працівник культури України», завідуюча відділом просвітницької і масової роботи Ганна Полторацька — Подяки від Прем’єр-міністра України.

Тридцять п’ять років для людини — початок середнього віку. Це час, коли людина відчуває власну силу, набирає, так би мовити, обертів, формується як особистість.

Хочеться побажати Літературному музею, щоб його середній вік став насправді золотим.

Ольга ФІЛІППОВА.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua