Переглядів: 1154

Народний костюм: з надією на ренесанс

З-поміж усіх прадавніх досягнень людського генія і витворів роботящих рук дивом дивним залишається донині народне вбрання. Знаменита українська вишита сорочка, жіноча й чоловіча, кожна неповторна через безліч узорів і технік вишивання, має магнетичну силу краси. Це обереги долі, це закодований запис Всесвіту! З отих глибин історії і проростає ідея нашого фестивалю «Народний костюм: минуле і сучасність».

Засновник фестивалю-конкурсу — Одеський обласний центр україн­ської культури за підтримки управління культури та туризму облдержадміністрації та «Інтелектуального форуму». Цього року він відзначив невеличкий ювілей — проводився вже вп’яте.

Фестиваль розпочався відкриттям виставки «Народний костюм: минуле і сучасність», де було представлено національне вбрання з приватних колекцій майстрів декоративно-ужиткового мистецтва з усієї Одещини. Почесними гостями дійства були, зокрема, заступник начальника управління культури і туризму ОДА Дмитро Фролов та господиня Українського дому Одеси Наталія Чайчук.

Сам конкурс народного костюма проходив за трьома номінаціями. У номінації «З бабусиної скрині» перше місце розділили між собою Елеонора Шапкіна з Одеси, Людмила Кобилянська з с. Пужайкове Балтського району та Іванна Деде з с. Ярове Тарутинського району. У номінації «Національний колорит в сучасному одязі» перемогла Марія Димова з Ізмаїла, в номінації «Етнічний костюм» — Ганна Лагунова, викладач-методист вищої категорії Одеського театрально-художнього училища.

Над оцінкою багатющої скарбниці народного надбання працювало компетентне журі, яке очолювала Валентина Штельмах— голова Клубу шанувальників народного мистецтва ім. Олександра Штельмаха «Обереги» з Іллічівська.

Учасники фестивалю відвідали цікаві майстер-класи, які проводили провідні майстри ужиткової народної творчості Одещини, зокрема член Національної спілки кінематографістів України, керівник гуртка «Рукоділля» Центру дитячої та юнацької творчості «Еврика» Світлана Мазурова, майстер у техніці «холодний батик» Ліана Серьогіна, художник-кераміст Олександр Гаркавченко, член національних спілок майстрів народного мистецтва і художників, заслужений майстер народної творчості України, лауреат премії ім. Р. Палецького Зоя Пасічна, стипендіат премії ім. Р. Палецького в номінації «Народна іграшка» Олена Овчинникова.

У рамках фестивалю у Палаці культури ім. Лесі Українки відбулися книжкова виставка «Історія народного костюма», представлена Одеською обласною уні­версальною науковою бібліотекою ім. М. Грушевського, та театралізоване свято «Народний костюм: з надією на ренесанс», у якому взяли участь народні танцювальні і вокальні колективи, солісти, учні та студенти творчих шкіл міста й області.

Під час урочистої церемонії нагородження переможців й учасників фестивалю з теплими словами привітань та побажань виступили заступник начальника управління культури і туризму облдержадміністрації Дмитро Флоров і представник «Інтелектуального форуму» Лариса Козловська.

Народний одяг українців — яскраве й самобутнє культурне явище, котре не обмежується функціональним призначенням, продовжуючи духовні традиції народу та його уявлення про світ. Наші далекі предки знали щось дуже глибинне і велике про потаємний зв’язок людини з її Творцем. Вони жили у гармонії з природою, були могутніми у своїй владі над світом і над власною долею. Фестиваль народного костюма — це, перш за все, можливість для його учасників відчути себе часточкою свого народу, зберегти вікові традиції і передати їх у спадок майбутнім поколінням.

Антоніна ДИМОВА,
завідуюча відділом декоративно-ужиткового мистецтва Одеського обласного центру української культури.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua