Переглядів: 1069

Ще один цвях у труну свободи слова

У вівторок, 18 вересня, Верховна Рада прийняла в першому читанні проект закону «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України щодо посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію особи», внесений нардепом від Партії регіонів Віталієм Журавським. За це рішення проголосували 244 із 344 народних депутатів, зареєстрованих у сесійній залі.

Положеннями законопроекту передбачено встановлення кримінальної відповідальності за скоєння такого «суспільно небезпечного діяння, як «наклеп», який полягатиме в умисному поширенні завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її ділову репутацію, за умови, що такі дії спричиняють тяжкі наслідки». Згідно з проектом, наклеп, вчинений шляхом публічного демонстрування у творах або засобах масової інформації карається штрафом у розмірі від 500 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3,4 тис. грн до 25,5 тис. грн) або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Голова Національної спілки журналістів України Олег Наливайко, коментуючи ухвалення Верховною Радою в першому читанні цього законопроекту, заявив, що його прийняття буде грубим порушенням Європейської конвенції про права людини і грубим порушенням свободи слова. «Якщо цей закон, не дай Бог, у другому читанні буде прийнятий, то буде створена атмосфера страху і залякування у журналістському середовищі», — наголосив голова НСЖУ і додав, що підсилюватися цей ефект буде з огляду на серйозну недовіру суспільства до судових інстанцій.

Національна спілка журналістів України, Комісія з журналістської етики, Незалежна медіа-профспілка України закликають журналістську спільноту, громадські об’єднання виступити разом з вимогою відхилити законопроект №11013, який повертає в Україну кримінальну відповідальність за наклеп. Автори заяви вимагають від голови Верховної Ради та керівників фракцій Партії Регіонів, КПУ, Народної партії (які й проголосували «за») відхилити цей законопроект й оголосити про це публічно або, принаймні, не розглядати його до отримання висновку Ради Європи.

«Особливе занепокоєння цей законопроект викликає за умов відсутності незалежних судів, демонстративного нехтування законами з боку влади. Ми пам’ятаємо про намагання заборонити критику уряду, тепер намагаються запроторити за ґрати тих, хто здійснює реальні журналістські розслідування і поширює непривабливі для влади факти», — йдеться в заяві. За словами авторів листа, ці норми спрямовані не тільки проти журналістів, а й проти громадських діячів і всіх тих, хто висловить невдоволення політикою влади в офісі, на вулиці, на своїй сторінці в соціальних мережах. За цим законопроектом будь-хто з громадян може стати кримінальним злочинцем за висловлені сумніви в якості дешевої капусти.

Автори наголошують, що «мавпування» законодавчої практики Російської Федерації, яка засуджується ОБСЄ і Радою Європи, неприпустиме для незалежної держави, яка планує найближчим часом головувати в ОБСЄ.

Ухвалення законопроекту щодо посилення відповідальності за посягання на честь людини є продовженням зачистки свободи висловлювання в Україні. Про це заявив голова Комітету ВР з питань свободи слова, народний депутат від фракції «НУ — НС» Юрій Стець. «Поставте собі запитання: чи готові ви говорити правду і ризикувати сісти в тюрму, або чи готові ви не говорити правду і не сідати в тюрму, але кожного дня приходити і не дивитися в очі своїй сім’ї», — сказав Ю.Стець, додавши, що «це питання наразі можна поставити кожному з нас». Крім того, на його переконання, ухвалення законопроекту в першому читанні перед виборами є «лякалкою для журналістів». «Ми посадили Луценка і Тимошенко, ми посадили громадських активістів, посадимо і вас, якщо ви будете нас чіпати», — цитує УНІАН Юрія Стеця, який пояснює логіку влади в ухваленні цього документу. За його словами, вихід з цієї ситуації дуже простий — або журналісти відстоять право на професію, або перестануть бути журналістами. А ще Юрій Стець зазначив, що цей законопроект не розглядався Комітетом з питань свободи слова, оскільки керівництво парламенту не розписало його на цей комітет. Вочевидь, всі прекрасно розуміли, що Комітет з питань свободи слова не дасть добро на його розгляд.

Юрій Стець наголосив, що владу цікавить ухвалення цього закону не лише як механізм тиску під час виборів, а як механізм тиску на багато десятиліть вперед.

Міжнародна федерація журналістів та її регіональний підрозділ — Європейська федерація журналістів — засудили законопроект, який запроваджує кримінальну відповідальність за наклеп, у якому вони вбачають ще одну атаку на свободу слова. «Цей закон буде ще одним цвяхом у труну свободи слова України, — сказав Джим Бумела, президент Міжнародної федерації журналістів, — Ми закликаємо українських парламентарів ще раз подумати і відмовитися від регрессивного кроку у минуле».

Партнер МФЖ — Незалежна медіа-профспілка України — застерігає, що закон призведе до подальшої самоцензури, перешкоджатиме вільному поширенню інформації і призведе до зниження рівня демократії в країні. Без незалежного суду правлячі еліти будуть використовувати закон, аби залякати і посадити до в’язниці справжніх журналістів-розслідувальників можновладної корупції, вважають журналістські організації.

Стурбованість спробою криміналізувати наклеп в Україні висловив генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд. Депутат Європейського парламенту, голова делегації у зв’язках з Україною Павел Коваль зі свого боку зазначив, що імідж України напередодні парламентських виборів зазнав чергового удару: «Юлія Тимошенко та Юрій Луценко у в’язниці, тиск на TBі, а тепер посилення закону. Громадській думці буде складно повірити, що це робиться в інтересах країни, а не в інтересах правлячої влади. Що стосується європейських інституцій, то це — чіткий месидж, що українська влада має намір посилити свій контроль над ЗМІ».

Тим часом правозахисник Семен Глузман вважає, що в специфічних українських правосудних умовах введення поняття «наклеп» у Кримінальний кодекс є небезпечним не тільки для журналістів, а й «для всіх нас, українських громадян, які мріють стати повноцінними європейцями».

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net