Переглядів: 1628

Конкурс як вияв поваги до вчителя

За прогнозами вчених, під впливом процесу глобалізації до кінця ХХІ століття може назавжди зникнути більше половини з нині існуючих етнічних мов, а з ними — і теперішнє етнічне та національне розмаїття, адже саме мова — націєтворчий чинник, ключ до духовних та культурних цінностей нації. З огляду на це, уроки рідної мови у школі, до певної міри, є вихованням національної самосвідомості. Відтак конкурс для вчителів-україністів, заснований Українським клубом Одеси та Фондом Романа Чайчука, — своєчасний і доречний…

Важливість професії вчителя-україніста беззаперечна, адже від учителя рідної мови залежить, чи отримає учень доступ до знань, необхідних для підтримки національної самосвідомості — до національної літератури, культури загалом. Однак сьогодні ця важливість, на жаль, у грошовому еквіваленті державою не виражається. Не зарплаті шкільного вчителя молоді філологи віддають перевагу, а, скажімо, окладу менеджера у приватних структурах. З боку влади це, можна вважати, несвідоме (чи свідоме?) вихолощення професії педагога-україніста і, як наслідок, історії та культури свого народу.

Втім, хто винен — питання без відповіді. А от що робити в цій ситуації — знають в Українському клубі Одеси: громадські організації мають активно підтримувати розвиток української мови та літератури. Яким чином? За приклад можна взяти заснований конкурс серед педагогів-україністів одеських шкіл, що проходив з лютого у два етапи.

Спершу конкурсне журі (на чолі з відомим письменником, цьогорічним лауреатом Шевченківської премії Володимиром Рутківським) обирало вчителів за їхніми професійними набутками — враховувалися присвоєні звання, як-от «вчитель-методист», «вчитель вищої категорії» та «відмінник освіти», методичні розробки і відзнаки на конкурсах та олімпіадах, отримані їхніми вихованцями. У другому турі педагоги здобували перемогу за допомогою… своїх учнів, адже конкурсне завдання вимагало побудувати урок «тут-і-зараз»: після перегляду фільму на історичну тематику вчитель повинен був провести заняття, продовжуючи і розвиваючи ідею режисера.

«Викладач мав змогу обрати будь-яку форму уроку — провести чи то дискусію, чи бесіду, — розповідає голова оргкомітету конкурсу, старший викладач Одеського інституту удосконалення вчителів, член Національної спілки журналістів України Тетяна Ананченко. — Такий конкурс хоч і важкий, зате справедливий. Адже саме знання учнів — показник роботи вчителя. І треба було бачити, як жваво працювали на цих уроках діти!»

Минулої суботи в Одеському літературному музеї відбулася церемонія нагородження переможців. Треті премії здобули вчителі Маріїнської гімназії — Лариса Сторожук та ОНВК «Гімназія №7» — Валентина Гринюк і Тетяна Сівак, друге місце посіла педагог Роздільнянської ЗОШ №2 Лідія Букреєва, а першої премії удостоєно викладача одеської ЗОШ №57 Раїсу Кобзар. Лауреати отримали цінні подарунки від Фонду Романа Чайчука — відеокамери, ноутбуки, а всі вчителі — учасники конкурсу — книги Володимира Рутківського від координатора громадської ініціативи «Оновлення країни» Валентина Наливайченка, який активно підтримав гарну ініціативу одеситів. Присутніх на святі, і звісно ж, передусім переможців конкурсу вітали концертом їхні талановиті учні та фольклорні колективи — вихованці педагога-музикознавця, етнографа Елеонори Шапкіної.

«Цей конкурс — це найкращий вияв поваги вчителеві, — говорить Раїса Кобзар. — На моєму рахунку є чимало професійних відзнак, перемог в інших подібних конкурсах, та тільки цей я назву таким, що справді високо оцінює нашу роботу. Такого достойного пошанування праці вчителя я не бачила за всі сорок років, що віддала роботі у школі».

Конкурс був приурочений до сторіччя Романа Даниловича Чайчука — педагога, фундатора історичної освіти у школі, громадського діяча, зразкового сім’янина, якого по праву можна назвати прикладом для сучасних вчителів.

Ідея проведення конкурсу належить родині Романа Даниловича, яка в такий прекрасний спосіб — через підтримку сучасних педагогів, піднесення престижу цієї професії у суспільстві — вирішила увічнити пам’ять про батька. Відтак у Золотій залі Літературного музею на пошанування учасників та переможців конкурсу зібралися діти, онуки та правнуки Романа Чайчука. Квітами та хлібом-сіллю вітали всі дружину педагога Зінаїду Андріївну Костiчкiну.

«Власні кошти та ентузіазм — ось фундамент нашого конкурсу. Ніякої підтримки з боку держави не було, — розповідає член правління Українського клубу Одеси Наталія Чайчук. — Порадувало те, що учні працювали на конкурсних відкритих уроках так добре, ніби до них пильно готувалися, хоча теми уроків трималися у секреті».

Прикметно, що конкурс серед педагогів-україністів започаткований саме в Одесі та ще й у рік, коли на українську мову і в нашому краї, і в державі загалом ведеться справжній наступ.

Наступного року конкурс також відбудеться за підтримки Фонду Романа Чайчука, та вже у двох номінаціях: вчитель-україніст і вчитель-історик, а в майбутньому, планують його фундатори, і вчитель початкових класів.

Мова дається одвіку й довіку, це — спадкоємність не лише в межах роду, а й народу. Рідну мову слід оберігати як своє майбутнє, як безсмертя українського духу. Зрештою, якими побачить українців світ і чи побачить він їх узагалі — залежить від самих українців.

Олена МИЛОСЕРДНА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com