Переглядів: 1183

Творча місія Олексія Копйова

З презентації альбому-каталогу відомого скульптора

Творчість Олексія Копйова добре відома одеситам і жителям області: пам’ятники Тарасу Шевченку (Білгород-Дністровський, Роздільна), Миколі Гоголю та Олександру Пушкіну, знакові акценти в одеському архітектурному просторі — скульптурні зображення Миколи Огренича, Михайла Водяного, Олександра Маринеска, Бориса Дерев’янка... Це і десятки меморіальних дощок і пам’ятників, бюстів, зразків дрібної пластики. Наприклад, одеситам і гостям міста добре відомий будинок Г. Г. Маразлі по вул. Пушкінській, на якому встановлена меморіальна дошка з барельєфним зображенням мецената авторства Олексія Копйова.

Більш як півстолітній доробок митця достатньо повно охоплює солідне видання — альбом-каталог «Скульптор Олексій Копйов», презентація якого нещодавно відбулася в Одеській національній науковій бібліотеці ім. М. Горького.

Книга підготовлена співробітниками відділу мистецтв бібліотеки (куратор — Ольга Ботушанська) Тетяною Щуровою та Ольгою Барковською під редакцією Ірини Шелестович. Активно задіяною у цьому проекті була дружина митця, його віддана помічниця Тетяна Андріївна Копйова. Уможливила видання підтримка народного депутата України, мецената, автора переднього слова до альбому-каталогу Сергія Гриневецького. Видання містить автобіографію скульптора, бібліографію літератури про нього, відгуки у пресі друзів, колег, журналістів, а також значну кількість світлин, що охоплюють життєвий шлях художника. Це шлях людини, у чиїй долі по-своєму відображена біографія країни, яка вже канула в Лету: Далекий Схід (народився в Харбіні, Китай), Урал, «цілина», Одеса... Левова ж частка змістовного альбому-каталогу — це різножанрові твори майстра, як скульптурні, так і графічні.

Особистість скульптора Копйова, який завоював повагу оточуючих своєю безкорисливістю, людяністю, скромністю і порядністю, відданим служінням мистецтву та рідному місту, визначила і загальну тональність заходу. Він пройшов піднесено, у теплій і дружній атмосфері. Вкотре на пам’ять приходять слова із пісні відомого барда-шістдесятника Булата Окуджави: «Давайте говорить друг другу комплименты, ведь это все любви прекрасные моменты …». До речі, всі добрі слова на свою адресу вдячний майстер сприймав стоячи, що викликало часом протести у шанобливих промовців.

Можна по-різному сприймати творчість цього художника. Комусь він здається занадто консервативним і традиційним, не модерним, але завжди щирим, професійно вимогливим і змістовним. Олексій Копйов належить до плеяди митців, для яких мистецтво і громадянський обов’язок є поняттями нероздільними. Не буде перебільшенням сказати, що Копйов — це подвижник, для якого пластичне втілення у бронзі чи мармурі громадянської ідеї, загальнолюдських чеснот є найбільшою цінністю, яка змушує забувати про себе та матеріальну вигоду. Окремі пам’ятники стали дарунком містам, і це лише підтверджує вище визначені риси до портрета нашого сучасника. Принагідно зазначимо, що і національній книгозбірні Олексій Володимирович подарував кілька творів, серед яких бюст Лесі Українки та гіпсові рельєфні зображення українських діячів культури для читального залу — Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка і Марка Вовчка. Це й графічні твори, подаровані автором відділу мистецтв бібліотеки.

Присутній на презентації в.о. директора Одеського художнього музею Віталій Абрамов висловив готовність прийняти до фондів музею саме такі етапні, ескізні роботи, якими автори часто легковажать. Їх цінність саме у збереженні першої емоції, фіксації спрямування авторської думки. Ескізи нерідко дозволяють судити про втрати і здобутки у процесі тривалої роботи, наприклад, над монументальними речами.

Вагому частину доробку Олексія Копйова складає портрет, і в цьому ще одна його симпатична риса — уміти помічати в людині достоїнства, підкреслюючи їх творчу спрямованість і суспільно вагомі здобутки. Серед останніх творів слід назвати бюсти відомих громадських і культурних діячів — письменника Богдана Сушинського, легендарного музиканта і педагога Петра Столярського, народного депутата Сергія Гриневецького. Два останні (поки що гіпсові моделі) були представлені у салоні Одеської організації НСХУ під час виставки з нагоди Дня Незалежності.

Свою повагу до майстра засвідчив присутній на заході народний депутат України Сергій Гриневецький. Сергій Рафаїлович має високий рейтинг популярності серед одеської інтелігенції завдяки своїм меценатським ініціативам, про що засвідчила згадана презентація. Згадаймо його принесення в дар Літературному музею архіву видатного українського художника-графіка і письменника Михайла Жука, а ОННБ — багатотомного прижиттєвого видання творів Віктора Гюго та чимало інших шляхетних вчинків. Місцева інтелігенція покладає значні надії на цю харизматичну особу і в майбутньому, адже політиків такого рівня, для яких питання розвитку і збереження культури є пріоритетними, на жаль, небагато. Залишається актуальним (на відміну від кон’юнктурних «мовних») і питання прийняття закону про меценатство.

Маститого художника прийшли привітати також директор Одеської філії Грецького фонду культури Софрорніс Парадісопулос, письменник і громадський діяч Богдан Сушинський, мистецтвознавець Ольга Тарасенко, архітектор Юрій Мироненко, друг сім’ї Ірина Ковлакова та інші.  Ведуча заходу, завідувач відділу мистецтв Тетяна Щурова зачитала також привітання від генерального директора ОННБ ім. М. Горького Ольги Ботушанської — давнього друга і шанувальника творчості Олексія Копйова, яка, на жаль, особисто не змогла бути присутньою на заході.

Олексій Копйов утвердився як майстер меморіальної скульптури. Це його місія у житті і визначальна форма вираження у скульптурній творчості. Свого часу Олексій Володимирович виконав бюст чудового поета Івана Рядченка для меморіального музею його імені в Іллічівську. Про цей факт нагадали у своєму віршованому вітанні гарячі прихильники таланту обох митців Світлана Лукіна і Олена Куклова. Про нереалізовані твори майстра, зокрема його скульптурну композицію, присвячену жертвам Голокосту, та відповідальність сучасників щодо її встановлення, нагадала представник єврейської общини Анна Розен. А на завершення прозвучала сповнена оптимізму і життєвого завзяття пісня, присвячена Одесі в авторському виконанні композитора Валентини Ульяш.

Володимир КУДЛАЧ.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com