Переглядів: 1203

Як кандидати у законотворці порушують закон

Закінчення. Початок у номері за 8 вересня.

Використання «чорного PR»

Упродовж серпня Одеська обласна організація Комітету виборців України фіксувала і випадки використання «чорного піару». Найбільше — в 133-у в. о. (Київський район Одеси), 141-у в. о. (центр — м. Арциз), 143-у в. о. (центр — м. Ізмаїл).

Так, у 133-у окрузі кандидати у народні депутати Олексій Гончаренко та Ігор Марков за допомогою власних медіа-ресурсів продовжують агресивну інформаційну війну, в якій використовуються і прийоми «чорного PR».

У 141-у, в Бессарабії, поширювався фальшивий випуск газети «Обозрение» (видання Асоціації болгар України) з підробленою передвиборною програмою кандидата Антона Кіссе.

Перед початком благодійної акції «Мир вашому дому!», яку 24 серпня організував в Арцизі кандидат в народні депутати Ігор Плохой, його супротивники вийшли на імпровізований мітинг з плакатами «Партія регіонів підклала Арцизу свиню», «Арциз без Плохого» і т.д. На акцію привезли навіть живу свиню, яка, за задумом організаторів, уособлювала кандидата в нардепи.

В Ізмаїлі та Ізмаїльському районі (сусідній 143-й в. о.) з початку виборчого процесу поширені написи на дорогах, будівлях та огорожах щодо двох основних кандидатів Юрія Крука та Олександра Дубового. Одні написи стверджують, що «Юрій Крук — геїв друг», інші — спрямовані проти кандидата від опозиції Олександра Дубового та інформують, що «Дубовий — злодій і рейдер».

У другій половині серпня у руки наших спостерігачів потрапив спецвипуск газети «Слов’янський союз», який був присвячений народному депутату України Олександру Дубовому, точніше «викриттю» його минулих діянь і «розкриттю» його начебто рейдерської діяльності. Газета містила статтю, підписану ім’ям відомого в регіоні журналіста Валерія Пейкова, яку той не писав. Провівши невелике розслідування, журналіст з’ясував, що ця газета — клон, а її редактор до спецвипуску відношення не має і в такому форматі газету не випускає. У друкарні, де регулярно виходить «Слов’янський союз» підтвердили, що до цього спецвипуску вони не причетні. Клон поширювався і в Кілійському районі, можливо, через присутність у мажоритарному списку кандидата Олександра Івановича Дубового, родича нардепа Олександра Дубового.

«Чорний PR» використовувався і противниками ПР на півночі Одеської області. Так, у Котовську з’явилися плакати «Дізналася, що онук проголосував за ПР, переписала будинок на кота».

Прикладом використання «чорного PR» можна вважати і виступ у Роздільній перед виборцями 139-го округу народного депутата Геннадія Москаля, який, агітуючи за Олександра Горіна (кандидата від «Батьківщини»), назвав партію Наталії Королевської «дитиною Адміністрації президента і Партії регіонів» і просив не пов’язувати її з «Батьківщиною», оскільки це «бруднить світле ім’я «Батьківщини». Він також висловив сумніви щодо ефективності кандидатів від «боксера» (очевидно, мався на увазі «УДАР» Віталія Кличка), футболіста Шевченка та артиста Ступки, який, на думку Москаля, соромить світле ім’я батька, вступивши в партію Королевської.

Непрямий підкуп виборців

Згідно із законодавством та роз’ясненнями ЦВК, «передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, організаціям, а також виборчим комісіям та їх членам засобів безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати «за», або не голосувати за певну політичну партію чи кандидата в народні депутати України, або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців».

На жаль, практика проведення агітації, що супроводжується поширенням матеріальних цінностей або послуг серед виборців, у серпні була поширена в переважній більшості округів області.

Трендом виборчої кампанії в мажоритарних округах є масова благодійна діяльність кандидатів, яка має ознаки підкупу виборців. Політики організовують роботу благодійних фондів, які переважно працюють на території одного округу. Діяльність цих організацій масштабно висвітлюють місцеві ЗМІ.

Одеська обласна організація КВУ рекомендує виборцям ставитися до подібних дій винятково як до благодійної допомоги, яку може надавати будь-який громадянин (не обов’язково депутат чи претендент на мандат), і закликає не робити свій вибір на такій активності кандидатів.

Щодо персоналій. У Котовську (137-й) у День незалежності городянам (12 осіб) голова місцевого осередку ПР М.А. Вишневський урочисто вручив грошові призи від імені Леоніда Клімова, кандидата у ВР від ПР по цьому округу.

У 133-у в. о. (Київський район Одеси) кандидат-самовисуванець, голова партії «Родина» і депутат Одеської міської ради Ігор Марков організував безкоштовний похід тутешніх дітей у луна-парк. Він же, на прохання виборців свого округу, встановив ліхтарі вздовж стежки біля будинку за адресою вул. Академіка Корольова, 118, домігся закриття ресторану, який заважав мешканцям будинку за адресою вул. Академіка Вільямса, 81 і допоміг закрити люк біля цього ж будинку. Благодійний фонд Ігоря Маркова провів кабельне телебачення в квартиру 92-річної учасниці війни.

Дитяче свято для жителів цього ж округу влаштовував і Олексій Гончаренко (офіційний кандидат від ПР).

Ще один кандидат по цьому округу, заступник голови фракції ПР в Одеській міській раді Юрій Преснов (самовисуванець) подарував підстанції «швидкої допомоги» нове обладнання — переносний кардіограф. Цей же кандидат допоміг і з ремонтом у кількох дитячих садках свого виборчого округу.

Кандидат Вадим Чорний (самовисуванець, голова Союзу анархістів України) організував в окрузі розпродаж картоплі не за ринковою вартістю (3,5 грн), а набагато дешевше (1,95 грн). Продавали її з наметів, на яких було вказано ім’я кандидата.

В іншому одеському окрузі, 135-у, що охоплює весь Приморський район, в сенсі матеріального стимулювання виборців кандидати наразі менш активні. У звітний період тільки благодійний фонд імені Сергія Ківалова, який балотується по цьому округу від ПР, організував безкоштовні комп’ютерні курси для пенсіонерів, причому комп’ютерний кабінет розташований у будівлі Міжнародного гуманітарного університету.

І останній одеський округ, 136-й, який охоплює більшу частину Суворовського району міста. Тут активну кампанію розгорнув керівник фракції ПР в міськраді і кандидат від цієї політичної сили Геннадій Труханов. Він активно використовує своє становище голови фракції ПР в міськраді (яка має там більшість) для залучення коштів міського бюджету та повноваження виконавчих органів міської ради для проведення різних акцій у Суворовському районі. Так, у рамках виконання в Одесі програми «Народний бюджет» більша частина коштів була спрямована саме в Суворовський район, у тому числі на ремонт доріг, дитячих садків та проектування нового дошкільного закладу. При проведенні ремонту дорожнього покриття на техніці і на жилетах працівників написано або «Народний бюджет» із символікою ПР, або «Довіряй справам. Геннадій Труханов».

На півночі Одещини кандидати також активно вдаються до непрямого підкупу виборців. Зокрема, нардеп і кандидат від ПР Леонід Клімов щедро виділяє кошти на ремонт і реконструкцію різних інфраструктурних об’єктів свого округу. Це ремонт ФАПу в с. Нестоїта та ще п’яти в Котовському районі, ЗОШ № 9 та дитячих садків № 6 і № 11 в самому Котовську. У Балтському районі за матеріальної підтримки Леоніда Клімова відремонтовано дитяче відділення ЦРЛ. Виділено кошти на ремонт шкіл у с. Березівка та с. Саражинка. У Красноокнянському районі кошти виділені на ремонт будинку культури та будинку милосердя у с. Чорна. У Кодимському районі — на ремонт закладів у с. Шершенці та с. Серби. У Савранському районі кандидат виділив кошти на придбання інвентаря для ДЮСШ та шкіл райцентру. Крім цього, у Саврані за кошти Л. Клімова закуплені велосипеди для листонош.

У районах 137-го в. о. оголошено конкурс серед молодих учителів. Хто буде визнаний кращим, тому нардеп обіцяв оплатити 50% вартості житла у тому населеному пункті, де він проживає. Уже не перший місяць організовуються автобусні поїздки виборців (приблизно кожні два тижні) на футбол до Одеси. Проїзд в автобусі і квитки на матч — за рахунок кандидата.

На території сусіднього, 138-го в.о., бізнесмен і кандидат у депутати від ПР Іван Фурсін активно агітує з використанням непрямого підкупу виборців за допомогою власного іменного благодійного фонду — «Благодійний фонд Фурсіна». Цей фонд поки що єдиний подібний в окрузі. Так, за рахунок коштів І. Фурсіна у Березівці збудований дитячий майданчик, а у с. Демидове цього району — водонапірна башта. У Любашівському районі за кошти Івана Фурсіна (460 тис. грн) відремонтований дитячий садок (с. Бобрик Другий). У центрі Ширяєвого (в приміщенні будинку культури) розташована юридична приймальня, де людям надається безкоштовна правова допомога від Івана Фурсіна.

У виборчому окрузі № 139 депутат обласної ради від ПР і кандидат від цієї ж політичної сили Олександр Пресман, за інформацією Роздільнянської міської ради, надав 12 тис. грн для придбання музичної апаратури для міста і ще обіцяє виділення 35 тис. на спорудження в місті дитячого майданчика. Цей кандидат надав також допомогу будматеріалами для ремонту ФАПів.

Давид Жванія, нардеп і кандидат по 140-у в.о. (центр — Біляївка), який зовсім недавно розгорнув тут свою передвиборну кампанію, також уже встиг відзначитися використанням непрямого підкупу виборців. 24 серпня він подарував учням школи с. Троїцьке Біляївського району 275 комплектів шкільної форми. При цьому в цих комплектах містилися листівки із зображенням самого Давида Жванії. Факт підкупу був офіційно визнаний Одеським апеляційним адміністративним судом, що є першим подібним прецедентом в Україні в рамках нинішньої виборчої кампанії. (До речі, ЦВК з цього приводу також ухвалила постанову, якою попередила кандидата у нардепи Давида Жванію про допущене порушення правил проведення агітаційної кампанії. Щоправда, відповідно до чинного законодавства ні рішення суду, ні попередження ЦВК не є підставою для зняття порушника з передвиборного змагання. Але для виборців є підстави задуматися. — Прим. «ЧН»).

На півдні Одеської області, у 142-у в.о., нардеп і кандидат від ПР Ігор Плохой 24 серпня провів у м. Арцизі чергову акцію «Мир вашому дому!», яка супроводжувалася розіграшем лотерей з цінними призами (печі, кухонні комбайни, холодильники, телевізори і суперприз — автомобіль). Аналогічна акція пройшла 26 серпня і в смт Тарутине. А ще Ігор Плохой відвідав в Арцизі та Сараті ветеранів й учасників Великої вітчизняної війни, вручив їм подарунки — електрочайники.

Його суперник у боротьбі за мандат, депутат обласної ради (фракція ПР) Антон Кіссе, який балотується як самовисуванець, під час проведення футбольного турніру в с. Задунаївка Арцизького району вручав грошові призи.

У Придунав’ї, 143-й в.о., активно агітує за себе, в тому числі і матеріально, Юрій Крук, нардеп і кандидат від ПР. Він подарував медичним працівникам села Табаки (Болградський район) новий тонометр для вимірювання тиску, ветеринарному лікарю — сумку з набором медикаментів для невідкладної допомоги тваринам, школі — газонокосарку, дитячому садку — холодильник.

Зустрічаючись з активом села Василівка, кандидат передав 100 книг для місцевої бібліотеки і, як у попередньому випадку, сумку з медикаментами для ветеринарного лікаря. Також надав матеріальну допомогу сільській лікарні для придбання обладнання для котельні. Для місцевого танцювального колективу, на прохання директора будинку культури, подбав про придбання взуття.

У с. Першотравневе Юрій Крук в рамках програми «Народний медогляд» подарував головному лікарю місцевої амбулаторії велосипед.

У Ренійському районі кандидат профінансував роботи із заміни двох дверей аварійних входів школи в с. Орлівка. Тут же планується зведення пам’ятного знака, до фінансування відповідних робіт також долучився нардеп — допоміг придбати щебінь, пісок, цемент. Не залишилося без уваги кандидата і с. Долинське, в якому фонд Юрія Крука виділив кошти на заміну 12 вікон на металопластикові в місцевій школі та ноутбук для учнів. У с. Котловина того ж Ренійського району Юрій Крук забезпечив підключення школи до інтернету, а спільними зусиллями народного депутата і шкільного колективу в центрі села розбили сквер. З допомогою кандидата 17 будинків у

с. Лиманське Ренійського району підключені до природного газу. І нарешті, 1 вересня більше двох тисяч ізмаїльських школярів отримали не тільки поздоровлення, а й набори (зошити, обкладинки, щоденник, альбом для малювання, олівці, лінійки, кольоровий папір) від Юрія Крука, які були розкладені в пакети з логотипами Партії регіонів.

Висування і реєстрація кандидатів

Кількість внутріпартійних конфліктів, пов’язаних з висуненням кандидатів, у серпні, порівняно з попередніми місяцями, помітно зросло. Це зумовлено відсутністю прозорих і публічних процедур висування кандидатів політичними партіями як в загальнодержавному окрузі, так і в одномандатних виборчих округах.

Реєстрація кандидатів у депутати була проведена ЦВК у встановлений Законом «Про вибори народних депутатів України» строк. Суттєвих порушень законодавства при проведенні реєстрації загалом зафіксовано не було (крім випадку реєстрації кандидатом у депутати В.Сацюка, який протягом останніх п’яти років не проживав на території України).

Згідно з даними ЦВК, всього для участі у виборах зареєстровано 5755 кандидатів у депутати, з них 2642 — висунуті в загальнодержавному виборчому окрузі за партійними списками. Оскільки за Законом «Про вибори народних депутатів України» для отримання статусу суб’єкта виборчого процесу партії достатньо висунути лише одного кандидата, відповідний статус був наданий 87 партіям.

Низці потенційних кандидатів у депутати ЦВК у реєстрації відмовив (станом на 18 серпня — 443), при цьому ЦВК також скасувала реєстрацію 17 кандидатів в одномандатних виборчих округах та одного кандидата в депутати, включеного до виборчого списку у загальнодержавному виборчому окрузі.

У мажоритарних округах Одеської області для участі у виборах ЦВК зареєструвала 161 кандидата, 54 з яких висунуті 17 партіями, а 105 балотуються як самовисуванці. Втім, багато формальних самовисуванців мають чітке партійне забарвлення.

Найбільшу кількість кандидатів-мажоритарників в Одеській області зареєстровано від КПУ та «УДАРу» (по 11), далі йдуть Об’єднана опозиція і ПР (по 9), СПУ (2 кандидати), ще 12 політичних сил (Народно-демократична парія, Народна партія, Українська платформа «Собор», ВО «Свобода», «Україна — вперед!», Українська народна партія, «Руський блок», «Вітчизна», «Союз анархістів України», «Духовна Україна», «Союз», Слов’янська партія) висунули по 1 кандидатові.


Звіт підготовлений Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» в рамках кампанії громадського спостереження, яка на національному рівні здійснюється мережею «ОПОРА».

У 2012 році в рамках виборів народних депутатів України «ОПОРА» реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів за результатами голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття ділянок своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довгострокового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі «ОПОРИ», а в день виборів до них приєднається ще 3500 активістів. Органі-зація використовує новітні засоби поширення інформації про результати спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.

З повним текстом звіту можна ознайомитися тут:

http://www.cvu.org.ua/?lang=ukr&mid=fp&id=3648&lim_beg=0

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net