Переглядів: 1035

Не розумію...

Мені 74 роки. І для мене так само природно голосувати за «Свободу», як дихати повітрям. Не бачу в цьому жодного подвигу, бо, вважаю, що так має чинити кожна нормальна людина. І мені не зрозуміла та неймовірна метушня, яка здійнялася навколо «Свободи» зокрема й українського націоналізму загалом. Ще з часів, коли це слово обов’язково супроводжували епітетом «буржуазний»...

Мені не зрозуміле те цькування, якого зазнала ця політична сила в парламенті ще за ющенківських часів. І не можу вважати своїм депутатом міськради того, хто говорить, що нам не потрібен Калнишевський. Бо мені він потрібен! Не розумію тих депутатів більшості і депутатів з опозиції, котрі твердять, що мова за значенням стоїть на 31-у місці. Для мене вона — на першому, бо визначає мене як українку. Мені не зрозуміла мотанина, влаштована мерією, з приводу реставрації — увічнення атрибутів Російської імперії позаминулого століття. Мені ні пам’ятника Катерині, ні колони Олександра не треба на вулицях і в парках Одеси. Я б визнала ці речі лише як музейні експонати, як пам’ять про сумне минуле. Не розумію ці барабанні святкування з приводу російської мови та агресивної заяви «Я говорю по-русски». Ніби будь-хто, хто має слух, не розуміє, якою мовою ти розмовляєш. Мені не зрозуміло, чому росіяни, живучи в Україні, для кого вона стала рідним домом, не допомагають українцям будувати українську державу. Невже вони хочуть будувати в Україні Росію? Але ж це все одно, що будувати Росію десь у Німеччині чи в Англії.

І в цьому сенсі хочеться запитати: чому Одеса стала і продовжує залишатися українською Вандеєю? Мені не зрозуміло, чому «регіонали» одним з аргументів на користь свого мовного закону висувають тезу про «право розмовляти рідною мовою». По-моєму, тут, м’яко кажучи, неправда. Це може бути правдою тільки тоді, коли б на півдні і сході країни жили лише росіяни. Але ж це не так. Там живуть і етнічні українці, гадаю, їх більшість. А для етнічного українця російська мова ніяк не рідна. І те, що вони говорять російською, — це наслідок русифікації ще з часів царської Росії. А нині прагнуть продовжити цю русифікацію, нав’язуючи їм російську мову як рідну. На мене, було б природним, якби влада визнала проблему наявності русифікованих українців і замислилася над проблемою відновлення історичної справедливості, тобто повернення українцям їхньої української ідентичності. Звісно, вступаючи в діалог, радячись з людьми, маючи на це політичну волю.

Та повернімося до націоналізму. Для мене все дуже просто. Ще комуністичний вождь сказав про нього, й, до речі, цілком справедливо, що варто відрізняти націоналізм панівної нації і націоналізм пригніченої. Націоналізм першого ряду слугує різним гнобителям як зброя придушення і гніту. На практиці він вилився у сумновідомі нам шовінізм, расизм, апартеїд, нацизм і т. ін. Націоналізм же другого виду несе в собі позитивний зміст. Це пробудження пригніченої нації, усвідомлення нею свого становища і своїх інтересів, а також боротьба за свою державу. І в цьому для мене націоналізм — це патріотизм. Вважаю, що ЗМІ (нормальні й порядні) повинні нарешті сказати правду про український націоналізм, а не робити з нього жупел.

Хочу, щоб українці, нарешті, стали господарями у своїй рідній хаті. Хочу, щоб інші народи, живучи в Україні, допомагали будувати цей спільний дім.

Для мене неприйнятний цей плач про нібито другосортність, меншовартість українців. Для мене неприйнятно, коли українці у кожного заїжджого гастролера улесливо просять ради, що і як слід робити. Хлопці, в своєму домі й самовизначайтеся, знайте, що робити, як діяти! А якщо вам заважатимуть, ставте на місце і давайте по руках, рішуче відкоша. Адже «в своїй хаті своя правда і воля»...

Роботи ж у нашій державі сила-силенна. Надто наслідили в ній декотрі...

І для Одеси, вважаю, першочерговим — прибрати бруд і сміття на вулицях міста, а водночас — замислитися і вигребти бруд з наших душ і думок.

Дарія ДМИТРЕНКО.
м. Одеса.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net