Переглядів: 1235

Із хлібом... буряки

Громадяни нашої держави економлять на сирі та рибі, не доїдаючи більше 50% необхідних білків, які містяться, як правило, у м’ясі, молочних продуктах, рибі…

Наша газета в одному з останніх номерів писала про те, що, за даними Держкомстату України, в 2011 році наш середньостатистичний громадянин витратив на харчування майже 53% своїх доходів.

Пригадую цифри 1990-х, коли ми проїдали майже сто відсотків з того, що заробляли. Виходить, за двадцять років зробили великий крок уперед, проїдаючи трохи більше половини від заробленого! Але... Для порівняння: в країнах Євросоюзу на їжу люди витрачають не більше 20% свого місячного заробітку, а в США — не більше 7 відсотків.

Картопля, буряк, хліб та алкогольні напої — ось четвірка найпопулярніших сьогодні продуктів харчування серед громадян нашої держави, про що свідчить інформація, обнародувана Асоціацією дієтологів України. При цьому дієтологи особливо розхвалюють енергетичну та харчову цінність буряків і водночас нарікають на те, що люди їдять забагато хліба, а це, мовляв, призводить до ожиріння (надмірну вагу має кожна третя жінка й кожен шостий чоловік), до проблем із серцем, з печінкою… Щороку через хвороби неінфекційного характеру втрачаємо до півмільйона співвітчизників.

У зв’язку з цим Асоціація дієтологів береться розробити національні дієтичні рекомендації, головними розділами яких стануть: калорійність їжі, її відповідність енергетичним затратам людини, збільшення у раціоні частки корисних і зменшення частки шкідливих (небажаних) продуктів харчування.

Чи не звучить це як насмішка над людьми, домінуюча більшість яких щодня вимушена їсти картоплю з хлібом, а від того й пишніє нездорово, й хворіє? А часто й спивається з відчаю, віддаючи перевагу чарці.

Покажіть мені того, кого сьогодні влаштовують ціни на харчі! Промовчу вже про якість того, що ми купуємо. Все дуже дороге й малодоступне для більшості людей.

У місцевої влади з цього приводу своя думка. Скажімо, на недавній прес-конференції начальник головного управління економіки облдержадміністрації Олег Муратов сказав (цитую інформацію з офіційного сайта ОДА): «В Одеській області станом на 10 серпня 2012 року збільшилася кількість соціально значущих товарів, ціни на які в регіоні є одними з найнижчих по Україні… За даними моніторингу Державної служби статистики, одними з найдешевших в Україні на одеських ринках та в торговельних мережах міста є ціни на овочі. Зокрема — на моркву, буряки та картоплю, низькими є ціни на капусту та ріпчасту цибулю… Олег Муратов зазначив, що завдяки постійній роботі з виробниками та підприємцями обласній владі тривалий час вдається тримати ціни на ці групи товарів на стабільно низькому рівні».

Скрізь і всюди спад, люди купують менше й менше необхідних продуктів харчування, зводячи свій щоденний раціон до городини з хлібом. А місцеві чиновники традиційно хваляться низькими сезонними цінами на буряки, бо якщо їх послухати, то все у нас людям доступне, зрозуміло, з переліку соціально значущих товарів, серед яких значаться «популярні» в народі хліб, картопля та буряк. Про м’ясо та ковбаси — мовчок. А що ці продукти харчування дорожчають і дорожчатимуть, — сумніву нема, адже з року в рік виробництво їх скорочується.

Ось дані з прес-релізу головного управління статистики в Одеській області (про стан тваринництва за січень — червень 2012 року): «порівняно з січнем — червнем 2011 року загальні обсяги виробництва м’яса (реалізації худоби та птиці на забій у живій вазі) зменшилися на 6,5%, виробництво яєць — на 18,7%... У сільськогосподарських підприємствах обсяги реалізації худоби та птиці зменшилися на 22,2%, виробництво яєць — на 87,6%... Господарства населення у січні — червні 2012 року порівняно з січнем — червнем 2011 року зменшили виробництво м’яса на 1,9%, виробництво яєць — на 0,2%... У січні — червні 2012 року порівняно з січнем — червнем 2011 року в сільськогосподарських підприємствах обсяг вирощування худоби та птиці зменшився на 7,5% (на 603 тонни), у т. ч. вирощування великої рогатої худоби зменшилося на 9,8%, свиней — на 3,5%, птиці — на 71,1%. Середньодобові прирости великої рогатої худоби на вирощуванні, відгодівлі та нагулі становили 367 голів (проти 394 голів)»…

Що до цього додати?

Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net