Переглядів: 1059

Європейський кордон Буковини

Настане час, і перетинати кордони між Україною та Молдовою буде задоволенням. Принаймні над цим працюють обидві країни, а також Місія ЄС. Так, з лютого цього року на кордоні держав-сусідок діє спільний пункт пропуску «Росошани — Бричень». Сьогодні вже можна оцінити ефективність цього пілотного проекту, для чого і зібрались на кордоні представники трьох сторін. Запросили й журналістів.

Як уже зазначалося, з лютого 2012 року контрольні процедури на ПП «Росошани — Бричень» здійснюють спільно українські та молдовські прикордонники і митники на нашій території, в Росошанах. Це дає можливість громадянам і вантажам, які перетинають кордон, зупинятися для проходження контролю лише раз. Зрозуміло, що таким чином об’єднується, спрощується й оптимізується низка контрольних процедур, що суттєво заощаджує час, необхідний для перетину кордону. Використання людських і технічних ресурсів стало ще ефективнішим, адже завдяки об’єднанню вдалося уникнути дублювання функцій. За даними українських митників, на перевірку транспортних засобів зараз іде на 15 — 20% менше часу.

Пілотний проект «Росошани — Бричень» — це результат багаторічної праці спільної робочої групи на чолі з представниками Місії ЄС. У 2007-у відбулася тристороння зустріч, після якої й вирішили створити такий пункт. Згодом, у грудні 2011-го, прикордонні відомства Республіки Молдова та України, а також митні служби двох країн підписали протокол про спільний пункт пропуску. Через кілька місяців він почав працювати. За словами експертів, ця ініціатива важлива не лише для наших країн: у результаті діяльності робочої групи, українськими та молдавськими прикордонними службами створено пропускний пункт, який, окрім інших переваг, відповідає стандартам Європейського Союзу.

«Це дуже важливий крок як у забезпеченні ефективності роботи, так і в розвитку співпраці. Створення спільно керованих пунктів — це, з одного боку, полегшення торгівлі, а з іншого — забезпечення ефективного контролю», — зазначив голова відділу інституційного розвитку місії EUBAM Ендрю Філмер і додав, що для Євросоюзу вкрай важливо сприяти розвитку торгівлі, адже таким чином покращується економічна ситуація. У своєму виступі він підкреслив, що шість місяців роботи пропускного пункту «Росошани — Бричень» вважає дуже успішними, однак це лише перший крок на шляху розвитку.

За словами заступника відділу Чернівецького прикордонного загону Сергія Салюка, швидкість перетину кордону — далеко не єдина перевага спільно керованого прикордонного пункту. Він наголосив, що тепер проблемні питання, які виникають у процесі пропуску громадян та транспортних засобів, вирішуються значно оперативніше, а оформлення відбувається за принципом «однієї зупинки». Крім того, відбулося делегування повноважень транспортних засобів стороні в’їзду і, як наслідок, відчувається підвищення рівня довіри двох сторін. Прикордонник також повідомив, що за останні півроку було менше десятка серйозних затримань, а це свідчить про те, що нововведення не лише покращують роботу пункту, а й сприяють зниженню злочинності. «Головне, що зміни відчули не лише ми, а й ті, хто перетинає кордон. Переконаний, що цей позитивний досвід буде успішно використано і в інших прикордонних пунктах», — поділився Сергій Салюк.

«Тут, на кордоні, ми працюємо, виконуючи законодавство двох країн, і водночас захищаємо обидві наші держави. Між нами дуже хороша взаємодія і досягли ми цього лише за півроку», — зазначив, у свою чергу, представник молдовської митної служби Леонід Банару. Він підкреслив, що попереду другий етап вдосконалення пункту пропуску, не менш складний. Мова про єдиний електронний талон, введення якого на 50% зменшить час огляду транспортних засобів. «Ми готові працювати над проектом і переконані, що він стане еталонним», — запевнив митник держави-сусідки. Що ж до вже зробленого, то, на його думку, кращу оцінку новому пункту пропуску дали ті, хто його перетинає. Було проведено опитування, під час якого люди говорили не лише про зменшення часу на перетин кордону, а й про поважне ставлення до них з боку контролюючих органів. «Нам це дуже приємно, будемо такими завжди», — запевнив Леонід Банару.

Ми, журналісти, скориставшись нагодою, вирішили перевірити озвучені позитивні оцінки і провели власне невеличке дослідження. За півтори години на кордоні ми опитали з десяток водіїв найрізноманітніших транспортних засобів — від автобусів до велосипедів, і всі вони й слова кривого не сказали про прикордонний пункт «Росошани — Бричень». «Я регулярно перетинаю цей кордон близько трьох років. Можу точно сказати, що останнім часом набагато швидше все перевіряється. Та й зупинятися не потрібно по кілька разів», — розповів водій бусу з Молдови. Українська бізнесменка на легковому авто відзначила зміну ставлення з боку митників-прикордонників і підкреслила, що намагається перетинати кордон саме тут, у Росошанах: «Відчувається Європа!». Цю думку поділяють і жіночки на роверах, які проживають по той бік, у Бричені, і часто крутять педалі до Росошан: «Кордон перетинаємо швидко, а це важливо, коли по кілька разів на тиждень доводиться їздити. Та й ставлення якось на краще змінилося…».

Про фінансовий бік проекту. Місія ЄС взяла на себе витрати на прокладання нових ліній зв’язку, необхідних для налагодження обміну інформацією між відомствами України та Молдови, а також витрати на виготовлення і встановлення нових інформаційних знаків та переобладнання приміщень. Усе це обійшлося Європі приблизно у 13 тисяч євро. Для України суттєвих витрат на стадії втілення проекту в життя не було, щоправда, тепер збільшилися витрати на утримання нового пункту пропуску (приблизно на 30%). Заради справедливості варто зазначити, що наступний спільний пункт утримуватиме вже Республіка Молдова.

Підсумовуючи піврічну роботу пункту «Росошани-Бричень», фахівці підкреслили, що пілотний проект можна вважати вдалим, хоча й важко назвати закінченим. З огляду на це пункт пропуску й надалі вдосконалюватиметься, зокрема, це стосується технічного забезпечення. Більше того, оскільки для ЄС спрощення процедури перетину кордонів та сприяння розвитку законної торгівлі — одне з головних завдань, ініціативу буде продовжено і подібні підходи до прикордонного контролю запроваджуватимуться в інших точках перетину українсько-молдовського кордону. Експерти Місії ЄС запевнили, що обов’язково у цьому допомагатимуть.

Попереду робота над новим проектом — спільно керованим прикордонним пунктом «Паланка — Маяки — Удобне». За словами експертів, там буде значно важче досягти бажаних результатів, однак за 1,5 — 2 роки це можливо. А ще на черзі — робота у пункті «Джурджулешти — Рені». Тож скоро «кордони по-європейськи» з’являться і в Одещини.

Людмила ІВАЩЕНКО.

Одеса — Росошани (Чернівецька область) — Одеса.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net