Переглядів: 1090

Школа Миколи Вінграновського

Зворушливим виявився День знань у Первомайську — колишньому козацькому містечку Богопіль, що на північ від Миколаєва. Після багатьох років чиновницьких зволікань, в результаті неодноразових депутатських звернень рішенням сесії Первомайської міськради загальноосвітній школі № 17 присвоєно ім’я її випускника — видатного українського письменника-шістдесятника, кінорежисера, громадського діяча, лауреата Державної премії України імені Т. Г. Шевченка Миколи Вінграновського (1936 — 2004).

З такої нагоди цей, один із найстаріших в області, навчальний заклад відвідали відомі діячі культури та науки краю, які згадували земляка і читали його вірші.

— Для Миколаївщини — це велика честь носити ім’я легендарного богопільця, — зауважила директор школи, депутат міськради Т. Плотникова. — Його ім’я для нашої школи — це не лише гордість за випускників, а й популяризація їхніх вершинних здобутків. З цією метою ми зробили немало: на фасаді школи встановили меморіальну дошку поетові, започаткували конкурси читців, проводимо щорічні літературні вечори, відкрили перший у районі музей історії школи, в якому зберігаються унікальні експонати, пов’язані з життям і творчістю земляка. А ще мріємо про те, — додала директор, — щоб одну з вулиць міста було названо іменем нашого випускника.

Народний художник України, шевченківський лауреат, випускник Первомайської школи № 17 А. Антонюк згадав роки дружби з поетом: як брали участь у шкільній самодіяльності, співали в церковному хорі, а роками пізніше, в період навчання митця в Художньому училищі, зустрічатися на майданчиках Одеської кіностудії.

— Я вдячний нашим з Миколою вчителям за ту ауру, яку збережено в цій школі, за ті знання, які ми отримали, — висловився А. Антонюк. — І дай вам Бог, вчителі та школярі, й надалі нести прапор свободи і гордості за свою школу, про яку вже знають на всіх континентах. Тому з моменту присвоєння школі імені мого друга Миколи Вінграновського ми починаємо нову віху в історії краю. І нехай її буде освячено сяйвом душі талановитого богопільця!

Голова Миколаївської організації НСПУ, лауреат Шевченківської премії Д. Кремінь згадав про першу зустріч із поетом, яка відбулася 1974-го: тоді до Ужгорода, де жило чимало відомих митців, зокрема

І. Чендей, П. Скунць, прибула плеяда шістдесятників; Д. Кремінь був разом із земляком у складі делегації письменників, яка в 1989 році відкрила першу українську школу в Польщі, у місті Білий Бір.

— Він увійшов в літературу, як метеор, — додав письменник. — Спочатку це було кіномистецтво, де став великим майстром, потім — поезія, одночасно — активна громадська діяльність. Ним зачитувалися і перекладали, йому заздрили та захоплювалися, однак для всіх він був у числі кращих поетів. Таким він залишиться навіки. Невипадково сьогодні наші письменники підтримують ідею започаткування Всеукраїнської літературної премії імені Миколи Вінграновського.

Доцент Миколаївського національного університету імені В. Сухомлинського Л. Старовойт розповіла, як до 70-річчя поета силами кафедри української літератури вдалося за підтримки Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України провести першу і єдину в Україні наукову конференцію за творчістю М. Вінграновського. «Ми не припиняємо скрупульозно вивчати творчість поета, а на нашій кафедрі увесь час пишуть і захищають дипломні роботи та дисертації, присвячені його творчості», — зазначила Л. Старовойт.

Учений-медієвіст, доцент Чорноморського державного університету імені Петра Могили І. Береза підкреслила, що творчість земляка — спосіб пізнання світового мистецтва, в якому М. Вінграновський залишив глибокий слід. Із цим погодилися доцент В. Руссова, народний артист України В. Пасічник. А директор Миколаївського академічного театру, депутат облради М. Кравченко підкреслив, що в рамках оголошеного Миколаївщиною року Вінграновського добре було б підготувати для українських театрів виставу за мотивами лірики поета, а в самому Первомайську — встановити йому пам’ятник.

Наостанок ведучий свята, вчений, депутат облради Т. Кремінь зачитав привітальні телеграми від друзів М. Вінграновського — надзвичайного і повноважного посла України, доктора філологічних наук, поета Р. Чілачави і доктора філологічних наук, директора Сковородинівського центру, професора Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету ім. Г. Сковороди М. Корпанюка.

По закінченні свята учасники відвідали музей історії школи.

Антон СКРИПНИК.
«Літературна Україна».

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net