Переглядів: 1061

Депортовані у степи

У Польщі вийшла книга «Вигнані у степи. Депортація українців із Польщі на південь України у 1944 — 1946 роках», повідомляє кореспондент «Історичної правди» з Варшави.

Книга українського автора Романа Кабачія «Wygnani na stepy. Przesiedlenie ludnoњci ukraсskiej z Polski na poіudnie Ukrainy w latach 1944-1946» (видавництво «Тирса» при Об’єднанні українців у Польщі) присвячена досі малознаній акції — масовому виселенню українського населення з Польщі, яке передувало акції «Вісла».

Масштаб «трансферу» (саме під такою загальною назвою увійшов двосторонній «обмін населенням» в історію) утричі перевищував кількість депортованих у акції «Вісла» (відповідно 488 тисяч і 152 тисячі осіб). Більше половини депортованих було розпорошено у радянізованих селах південно-східної України, з метою швидкої русифікації та вихолощення демократичних цінностей. Втім, більшість переселенців згодом опинилися в областях Волині і Галичини.

В основі книги лежить докторська дисертація, захищена 2007-у в університеті Марії Склодовської-Кюрі в Любліні (Польща) в рамках стипендіальної програми Європейського колегіуму польських та українських університетів (2001 — 2005 роки).

Книга вказує не лише на причини, перебіг та наслідки акції «трансферу», але й на загальноєвропейський контекст подібних явищ: від найбільшого вигнання 10 мільйонів німців із Східної Європи до таких невідомих акцій, як так звана «оптація» чехів з Волині на історичну батьківщину, переселення росіян-старообрядців з Болгарії, Румунії як «українських громадян» на південь України, тощо.

Окремо автор розповідає про долю переселених на Волинь у 1947 році з Пряшівщини південних лемків (з 1960-х їм вдалося організувати процес повернення на батьківщину).

У книзі порушено такі аспекти, як вплив діяльності ОУН — УПА до посилення депортації, а також захисту українців Польщі від можливого виселення, ставлення римо-католицької, греко-католицької та православної церков до переселенської акції, роль місцевого польського населення та локальної адміністрації.

Книга охоплює перші роки життя переселенців у колгоспах півдня України, нелегкий процес адаптації до кліматичних, господарських та ментальних умов, котрі кардинально відрізнялися від дочасного проживання холмщаків, підляшуків, надсянців, лемків та західних бойків на малій батьківщині.

Порушено проблему і так званого «повторного переселення» — втечі польських українців з Півдня на землі Галичини і Волині та їхньої повторної адаптації. У цьому контексті розглянуто шлях формування української самоідентифікації «найбільш західних» етнічних груп українців — лемків і підляшан.

Своєрідним бонусом книги є розділ про переселенський фольклор та літературу, які народилися внаслідок «трансферу» населенням між Польщею й Україною та акції «Вісла».

Готується до друку україномовний варіант книги, розширений та доповнений. Його планується видати в Україні наприкінці 2012 року.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net