Переглядів: 944

Літо на лимані

Спекотне літо в Одесі не рідкість, і все ж до спеки важко звикнути. Незважаючи на море, кондиціонери, фонтани, ми потерпаємо від температурних рекордів, безжалісного сонця та спраги.

Але важко не тільки нам. Важко звірям, птахам, знайомим з дитинства ландшафтам: степам, річкам, балкам. Здається, вони не змінюються. Проте Куяльницький лиман доводить нам протилежне. Він не тільки відомий гідрогеологічний об’єкт, що входить до цілої групи лиманів Північного Причорномор’я, а й унікальне природне явище. І йому нинішнього літа дуже важко від небувалої спеки, відсутності опадів, зникнення маленьких річок, що живили водою. Наш лиман — це прекрасні краєвиди, природна оздоровниця під відкритим небом, улюблене місце перебування птахів. А ще ж — рідкісний біопланктон.

Цілющими властивостями лиману вперше були вражені чумаки, що приїздили сюди по сіль. У них швидко загоювалися рани, минав біль у суглобах, зникали набряки, шкіряні хвороби. Потім властивостями Куяльника зацікавилися вчені. Й от уже впродовж двох століть Куяльник є неперевершеним авторитетом у лікуванні захворювань опорно-рухового апарату, неврологічних, шкіряних хвороб, безпліддя.

Люди, котрі приїздять на ці береги, кожного разу знаходять його новим, не схожим на вчорашній. Лиман то пересихає, як в останні роки, то, як було в сніжні зими, наповнюється водою. Кілька разів підтоплювалися тутешні пляжі. Бувало, влітку несподівано водойма перетворювалася на суцільне плетиво з водоростей. Та нині все це важко уявити, дивлячись на береги, вкриті товстим шаром солі.

Це відбувається тому, що лиман, як гідрогеологічний об’єкт, має дуже маленькі розміри та рідкісний склад води з великим вмістом мінеральних речовин, що перетворюють його воду на сольовий розчин, тобто на ропу. Залежно від кліматичних умов у різні роки площа водного дзеркала лиману зменшувалася майже втричі. Мінералізація ропи теж коливається: від 29 г/л у 1945-у до не знаних досі 360 г/л у 2012-у.

Важким тягарем для Куяльника є втручання людини у гідробіологічні процеси. У різні часи тут у промислових масштабах видобували сіль, на берегах — будівельний пісок, затоплювали лиман прісною водою з Хаджибею (під час останньої війни, підірвавши дамбу). За невеликих розмірів Куяльнику дуже важко протистояти цьому натиску. Тому кожен крок втручання повинен бути дуже виваженим. Вчені мають прорахувати всі можливі перспективи подальшого існування унікального природного об’єкта. Настав час звільнити його від численних ска-м’янілих «кілків» (свідків, що нагадують про колишнє видобування солі). Якщо нема грошей, варто спробувати залучити до цієї справи волонтерів. Не чекаючи на сніжні зими, вже зараз почати проектування каналу з Чорного моря для підняття рівня води в лимані. Така практика існувала на початку минулого століття, що дало змогу збільшити об’єм води в лимані майже на 10 відсотків й активізувати хід природних процесів.

Арсенія ВЕЛИКА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net