№ 63 (21327) четвер 16 серпня 2012 року

Переглядів: 7019

Енергоресурси чорноморського шельфу: проблеми і перспективи освоєння

Світовий видобуток енергоносіїв дедалі активніше переходить на морський та океанічний шельфи. Загальна площа континентального шельфу у світі складає близько 32 млн км2, з яких перспективними є десь 8 млн км2. Найбільший шельф простягнувся вздовж північного узбережжя Росії, де його ширина сягає 1,5 тис. км. Сьогодні пошуками, розвідкою і видобутком нафти і газу на морському шельфі займаються понад 100 країн. У 2010 році питома вага світових енергоресурсів, видобутих на шельфі, вперше перевищила 50% їх загальної кількості.

ТЕНДЕНЦІЯ до збільшення частки енергоносіїв, що видобуваються під водою, зберігатиметься й надалі, оскільки на суходолі практично всі їх запаси вже розвідані, а на континентальному шельфі, особливо на великих глибинах, розвідана лише невелика частина. Так, на континентальному шельфі Чорного моря поклади вуглеводнів на глибині понад 200 м є маловивченими, а найперспективніші нафтогазові структури — на глибині 1,5 — 2 тис. м.

Нині, в умовах зменшення запасів традиційних енергоносіїв, що видобуваються на суходолі, всі чорноморські країни досить активно за-ймаються освоєнням шельфу з метою видобутку газу і нафти. Безперечним лідером у цій сфері є Турецька Республіка, яка має другу за довжиною, після України, лінію узбережжя у Чорному морі. Спільним для чорноморських країн є те, що всі вони залучають до освоєння своїх частин шельфу потужні, здебільшого транснаціональні, компанії, які мають великий досвід, сучасні технології і значні фінансові ресурси для розвідки, видобутку, транспортування і переробки енергоносіїв. Жодна з чорноморських країн, включаючи Росію, не має власних плавучих платформ для видобутку енергоносіїв на морських глибинах до 2000 м і на глибині залягання енергоресурсів до 9000 м.

Переглядів: 898

Хоч у чомусь перші...

Як бачимо щодень із життя, як знаємо із всіляких зведень та рейтингів, останнім часом Одеса (колись не перше, але й не друге місто в Україні) плентається десь з-поміж інших не вельми успішних населених пунктів. Дороги, фасади, каналізація, водогони — мало не щодня у нас трапляються якісь аварії, обвали, інші господарські негаразди, й нема кому оперативно й професійно усувати ті біди, що дошкуляють громаді.

Та ось на вулиці міської влади сталося свято — вона таки зуміла випередити всіх: понеділкового ранку зібралася на позачергову сесію й першою в Україні дозволила нарешті вільно послуговуватися ущемленою російською мовою. Нарешті головну проблему одеситів вирішено!

Переглядів: 899

Захистімо українське слово

Уже через день після авральної позачергової сесії Одеської міськради зібралися з того самого приводу й депутати обласної ради, щоби утвердити (98 «за») російську мову в статусі регіональної на території всієї Одещини. Це означає, що відтепер у Савранському, Кодимському, Миколаївському, Березівському та багатьох інших районах, де українці становлять переважну більшість населення, російська мова стане головною, пріоритетною, домінуючою.

Не всі депутати заходили з парадного входу: там перед їхніми вікнами роботу сесії пікетували представники громадськості, котра категорично не згодна з такими українофобськими діями влади. В ході акції, зорганізованої одеським осередком ВО «Свобода», учасники пікету показали театралізоване дійство: на символічних шибеницях вони повісили великі кольорові зображення двоголового герба з портретами найбільших українофобів, як безпосередньо причетних до творення та ухвалення цього антиукраїнського закону, так і до його поспішного впровадження на території Одещини. Протестувальники говорили про те, що українофоби не російську мову захищають — вони поборюють мову українську, прагучи знищити її остаточно та затягнути Україну у нову імперію, але нічого у них з цього не вийде, як не вийшло ні в царській Російській імперії, ані в комуністичній.

Переглядів: 918

«Євробаскет» нам поможе

Налагодити якісне водопостачання, відремонтувати дороги та модернізувати летовище. Реалізувати ці та інші важливі проекти Одещина тепер зможе за підтримки Кабміну. Про це під час свого одноденного візиту до нашого міста заявив голова уряду Микола Азаров. За словами прем’єр-міністра, модернізація регіону здійснюватиметься в рамках підготовки Одеси до проведення чемпіонату «Євробаскет-2015». До цього часу в області і мають вирішити купу проблем, насамперед пов’язаних з інфраструктурою та соціальним забезпеченням.

Перший й основний пункт у програмі візиту Миколи Азарова — Одеський морський торговельний порт. Потрапити сюди він, сказав, мріяв близько двох років, та здійснити задумане вдалося лише сьогодні. У порту прем’єр ознайомився з інвестиційними проектами. Особливу увагу приділив спорудженню контейнерного терміналу на Карантинному молу (на знімку). Саме цей об’єкт має змінити позиції України на світовому ринку як країни вантажних перевезень і повернути вантажопотік, який перебазувався до румунських портів. У числі страте-гічних об’єктів державного значення Микола Янович назвав необхідність будівництва в Одеській області і терміналу з перевантаження скрапленого газу. «Для Одеси розвиток порту — це розвиток перспективи Одеси. Зараз я на власні очі впевнився, що проекти перебувають в гарній стадії реалізації», — зазначив прем’єр-міністр.

Переглядів: 1487

Одещина: на 11 мандатів 124 кандидати

Змагатися за голоси українців наразі висловили бажання 22 партії. Як повідомляє Центральна виборча комісія, уже зареєстровано: Комуністичну партію України (214 кандидатів у списку); політичну партію «Зелені» (60); Партію регіонів (223); політичну партію Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» (210); по-літичну партію «УДАР (Український демократичний альянс за реформи) Віталія Кличка» (215); політичну партію Всеукраїнське об’єднання «Свобода» (219); політичну партію Всеукраїнське об’єднання «Громада» (42); Ліберальну партію України (56); політичну партію «Нова політика» (69); партію Наталії Королевської «Україна — вперед!» (149); Партію пенсіонерів України (0); політичну партію «Україна майбутнього» (30); політичну партію Українська платформа «СОБОР» (0); політичну партію «Наша Україна» (0); українську партію «Зелена планета» (0); Радикальну партію Олега Ляшка (0); партію «Руський блок» (0); політичне об’єднання «Рідна Вітчизна» (0); Партію зелених України (0); Соціалістичну партію України (0); політичну партію Українська національна асамблея (0); політичну партію «Народно-трудовий союз України» (0).

Але сьогодні мова про кандидатів-мажоритарників, реєстрація яких уже закінчилася. Загалом по Україні зареєстровано 2636 кандидатів, що змагатимуться за 225 мандатів. Одну реєстрацію ЦВК уже навіть встигла скасувати. З-поміж зареєстрованих 1513 — висуванці партій, 1122 ідуть на вибори як самовисуванці.

Звісно, нас менше цікавить ситуація в інших регіонах, а от щодо округів Одещини, то маємо таких претендентів (подаємо у тому порядку, як вони представлені на сайті Центрвиборчкому).

Переглядів: 1324

За парти сядуть з понеділка

День знань не скасовується, а от початок занять у школах переноситься. Учні Одещини сядуть за парти не 1 вересня, яке припадає на суботу, а в понеділок, 3 вересня. Про це повідомила під час апаратної наради в ОДА начальник обл-управління освіти та науки Тетяна Лазарева. За словами чиновниці, Перше вересня має стати символічним святом для першачків, тож ніяких занять цього дня не буде.

Освітяни Одещини входять у новий навчальний рік зі збільшеними окладами для працівників дошкільних закладів та новими шкільними автобусами, які продовжують надходити у сільську місцевість. Але й це не всі новини. Чи не вперше школярі перших та одинадцятих класів отримають повний комплект нових підручників.

Переглядів: 1645

УГВР – підпільний уряд Воюючої України

11 — 15 липня 1944 року, в умовах Другої світової війни, була створена Українська головна визвольна рада — підпільний уряд Воюючої України. Ця подія увійшла в історію національно-визвольної боротьби як Великий збір УГВР. Ініціювали його Провід ОУН(б) і Головне командування УПА, яке в 1943-у очолив Роман Шухевич. УПА з перших місяців свого існування проводила боротьбу за інтереси всієї української нації: вона воювала на своїй території — за самови-значення, самоврядування і державну незалежність. А коли опановувала великі території, то виконувала завдання по-літичного та адміністративного характеру, тобто мала три головні елементи міжнародної легітимності — населення, контроль території і владу.

На той час дух спротиву німецьким загарбникам охопив усе українське населення. Цей всенародний рух уже не можна було убгати в ідеологію ОУН чи УПА. В нових умовах війни на два фронти потрібен був єдиний політичний керівний центр. У статті «До генези УГВР» Р. Шухевич писав: «...Йшлося про утворення всеукраїнського, загальнонаціонального центру — такого центру, який відбивав би новий стан національно-політичних відносин в Україні — стан широко розгорнутої боротьби: був би здібний такою боротьбою дійово керувати та незалежно її репрезентувати. Таким центром не міг уважатися уряд УНР, що формально тоді існував... Він був цілковито відірваний від тієї боротьби, яка саме під час

Переглядів: 1146

«Кузькіна мать». Українською

Віктор Суворов (Володимир Різун) — пись менник, історик, дослідник, у минулому — розвідник, капітан ГРУ. Автор історичних бестселерів «Криголам», «Акваріум», «День «М». Ворог Радянського Союзу, заочно засуджений до розстрілу. Персона нон ґрата в пострадянських країнах.

Праці Суворова здійснили переворот в історії ХХ століття, і попри те, що з ним постійно сперечаються представники офіційної російської науки, нікому не вдалося спростувати його висновків.

Переглядів: 1225

Фіалки пізньої осені

Людино! Звідкіля оте перо,
Яким ти пишеш будні —
на тумані?
Василь Павленко.

Вийшла друком нова поетична збірка іллічівського поета, просвітянина Василя Павленка «Фіалки пізньої осені».

Хоч і пізньої осені, але ж цвітуть оті фіалки, і дурманять спогадами поетове серце, і шарпають його роздумами, і змушують вдивлятися у світ: «З ясних долонь небесного отця / Промінилось ясне благословення. / На все живе — нікчемне і славетне, / Що вилупилося з Божого яйця».

Переглядів: 909

Одеська філія Голлівуду?

Нещодавно до Одеси завітав голлівудський продюсер з одеським корінням Анатолій Фрадіс. Зустрівшись з Олексієм Костусєвим, він заявив про свої наміри відродити Одеську кіностудію. І тут на думку спадає суто одеське: «Шо, апять?»

Розмови про відновлення повноцінної роботи Одеської кіностудії ведуться давно, щонайменше — останні шість років, упродовж яких вона лише коли-не-коли слугує знімальним майданчиком для російських кінорежисерів. А віз і нині там — десь поблизу Верховної Ради. Принаймні так виходить зі слів Анатолія Фрадіса: «До Одеси я прибув з реальним бажанням знімати на Одеській кіностудії, з реальною пропозицією і реальними грошима. Коли зустрівся з керівництвом кіностудії, стало зрозумілим: подальша реалізація мого задуму залежить лише від того, як до цього поставиться українська влада».

Переглядів: 963

Континенти, стихії і... писанки

Здається, приказку «з миру по нитці — голому сорочка» відома українська художниця Оксана Мась переінакшила на «з миру по писанці — мені слава»: за вісім років вона планує представити на суд глядачів свій «Вівтар націй» — відтворення Гентського вівтаря фламандських художників ХV сторіччя братів ван Ейків із 3400000 писанок, розписаних людьми з усього світу.

Фрагменти цієї грандіозної інсталяції — 250 тисяч писанок, прикріплених на 5 панно заввишки 12 і завширшки 18 метрів — вже можна побачити на Грецькій площі Одеси (інсталяція простоїть там до кінця серпня). Безпрецедентний за масштабом та задумом витвір мистецтва вперше демонструється у Східній Європі. В Одесі представлені саме ті фрагменти, які торік були встановлені у церкві Сан Фатін та презентували український проект на Венеційському бієнале 2011 року. Тоді цей проект Оксани Мась став лідером глядацьких симпатій і саме його найчастіше обговорювали у світових ЗМІ.

Переглядів: 862

Мандри «Мандрів» до Канади

Мандрівники повернулись з найдовших в історії гурту мандрів, Фома написав ще одну англомовну пісню, яка ввійде в майбутній перший англомовний сінгл гурту та сольну платівку співака під новим артистичним ніком Том Stranger.

У мальовничих місцях північно-західної Канади, між прерій, річок, лісів та озер, розташоване невеличке і затишне містечко Давфін (провінція Манітоба зі столицею Вінніпег), де впродовж більше ніж 40 років проходить найбільший у цій частині країни фестиваль української культури Canada’s national ukrainian festival.

Переглядів: 892

Свято вітчизняної марки

В Одесі відбулася ХІІІ національна філателістична виставка з міжнародною участю «Укр-філексп-2012», присвячена 20-річчю сучасного вітчизняного марковидання та 125-річчю Одеського товариства філателістів.

Її організатори — Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» й Асоціація філателістів України. На виставці було представлено понад 80 експонатів у почесному, позаконкурсному, та 9 конкурсних класах.

Переглядів: 4271

Війна за дністровську воду

Уже не перший рік триває якщо й не війна, то боротьба за воду Дністра

Втім, спочатку це була не битва за воду, а битва з водою. Керманичі ще радянської держави довго шукали спосіб порятунку від повеней, які надовго псували настрій мешканцям Дністровської долини (щоправда, не всім, а тільки тим, хто із впертістю віслюка, всупереч народній мудрості та порадам синоптиків, селився внизу, у заплаві, замість побудуватися на правічному березі). І нічого кращого державні діячі не вигадали, як побудувати греблю. Так-так — греблю біля Новодністровська будували саме як антипаводкову. А отримати від цього будівництва ще й користь у вигляді «дармової» (беру в лапки, бо насправді у собівартість гідрокіловатів ого-го скільки всього включати треба) енергії — це вже завдання допоміжне. Спробували пошукати в затії ще й третю користь: розводити й ловити рибу у водосховищі, що утворилося над греблею.

Переглядів: 4209

Збереження Тиси – турбота кожної з країн басейну

Можливо, у когось з читачів, виникне запитання: навіщо в Одесі розповідати про Тису, вона ж нашими теренами не протікає. Але не кваптеся, пригадайте, що саме Тиса є найбільшим суббасейном Дунаю, а відтак, екологія і Дунаю, і Чорне моря безпосередньо залежать від здоров’я ріки, про яку піде мова далі. Отож...

Механізми кооперації зусиль

Збереження Тиси — турбота кожної з країн басейну. Цим дуже актуальним сьогодні кредо і добре продуманою міжнародною програмою спільних дій Міжнародної комісії із захисту Дунаю (МКЗД) вдалося об’єднати уряди, експертів і громадські організації регіону в їхньому прагненні зберегти природні багатства Тиси. Зараз Дунайська комісія працює над тим, щоб поширити цей важливий і дуже цікавий досвід на регіон дельти Дунаю. Скажімо, міжнародні експерти трьох країн — України, Румунії і Молдови — вже почали підготовку «Аналітичного звіту про стан суббасейну дельти Дунаю», що послужить початком великої роботи з напрацювання інтегрованого Плану управ-ління водними ресурсами суббасейну дельти Дунаю і ріки Прут.

Переглядів: 915

Літо на лимані

Спекотне літо в Одесі не рідкість, і все ж до спеки важко звикнути. Незважаючи на море, кондиціонери, фонтани, ми потерпаємо від температурних рекордів, безжалісного сонця та спраги.

Але важко не тільки нам. Важко звірям, птахам, знайомим з дитинства ландшафтам: степам, річкам, балкам. Здається, вони не змінюються. Проте Куяльницький лиман доводить нам протилежне. Він не тільки відомий гідрогеологічний об’єкт, що входить до цілої групи лиманів Північного Причорномор’я, а й унікальне природне явище. І йому нинішнього літа дуже важко від небувалої спеки, відсутності опадів, зникнення маленьких річок, що живили водою. Наш лиман — це прекрасні краєвиди, природна оздоровниця під відкритим небом, улюблене місце перебування птахів. А ще ж — рідкісний біопланктон.

Переглядів: 3923

Майбутнє вже настало. Занадто спекотне

Джеймс Хансен, директор Інституту космічних досліджень імені Годдарда NASA, ще в 1988 році заявив, що саме людство спричиняє глобальне потепління. «Я малював похмуру картину наслідків нестримного зростання температури, спричиненого використанням людством викопного палива. Але я був занадто оптимістичним. Мої прогнози щодо підвищення рівня глобальної температури справдилися. Проте я не міг передбачити, як швидко ці зростання вплинуть та спричинять екстремальні погодні умови», — зазначив фахівець.

У новому дослідженні щодо зміни глобальної температури за останні шість десятиліть, яке було опубліковане нещодавно, Хансен та його колеги показали значні підвищення частоти спекотних літніх періодів, що може трагічно вплинути не лише на наше майбутнє, а й на сьогодення.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net