№ 60 (21324) субота 4 серпня 2012 року

Переглядів: 1103

Найкращий захист – це наступ

Хлопчина-підліток, з вигляду 13 — 15 років, запитав у трамваї, як йому проїхати до автовокзалу. Звичайнісінька річ: пояснити дитині його маршрут. Але ж він запитав чистісінькою українською мовою. Це викликало неоднозначну реакцію пасажирів. Якась старша жінка з напружено-злим обличчям запитала: «А ти, мальчік, по-русскі умєєшь?» Поряд відставник з офіцерською поставою, що мав би поступитись їй місцем, лише глипнув зневажливо й одвернувся до вікна. Дві дебелі тітки обмінялися поміж себе репліками на тему: «вот так вирастают націоналісти».

І подумалось тоді: правильно, саме так і виростають — коли змалку чують і самі розмовляють рідною мовою, коли бачать отаке ставлення до себе на рідній землі, бачать зневагу до українського слова, якого навчила мати. Це майже стихійний, підсвідомий спротив: звісно, коли є характер, коли відповідно поводяться батьки — розмовляють з дітьми рідною мовою, наполегливо навчають їх любити українське слово, українську пісню, поважати традиції роду і народу. Отоді й виростають вони гідними громадянами своєї держави, патріотами. І можуть дати відсіч українофобові будь-якої масті. І вміють витримати тиск тих, котрі хочуть збудувати на нашій землі російську Україну.

Переглядів: 1070

Щоб «Перлина» не стала руїною

Відкритий  лист  колективу  виробничого  кооперативу «Роздільнянський  райпобуткомбінат»

Голові Одеської облдержадміністрації
Е. Л. МАТВІЙЧУКУ

Голові Одеської обласної ради
М. В. ПУНДИКУ

Прокурору Одеської області
С. В. МАЛІЦЬКОМУ

У липні цього року прокуратурою Роздільнянського району була проведена перевірка господарської діяльності ВК «Роздільнянський райпобуткомбінат» за зверненням голови Роздільнянської районної ради. На вимогу прокуратури №2299, вих.12 від 07.07.2012 р., побуткомбінат надав всі необхідні копії документів, а також були опитані голова кооперативу, головний бухгалтер, бухгалтер-касир. Ця перевірка не виявила порушень у діяльності підприємства.

Подія викликала неабиякий резонанс у колективі. Й ось чому.

Переглядів: 988

Випробування «чеснометром»

У четвер в Одесі відбулася презентація підсумків незалежного дослідження чинних народних депутатів від Одещини та нового інструменту тестування українських політиків від громадського руху «Чесно».

Український «чеснометр» представляли голова «Центру UA», член координаційної ради громадського руху «Чесно» Олег Рибачук та координатор в Одесі Олександр Славський. Обговорення підсумків «чеснометра» та якості майбутнього парламенту відбувалося за участі експертів та представників політичних партій.

Переглядів: 1085

Про анклави бідності, вартість білбордів, Куяльник і Сасик

Не секрет, що політсила Литвина на жовтневих виборах завдяки новому закону «пролітає», однак окремі представники Народної партії можливість потрапити в парламент все ж мають. За мажоритаркою. Сергій Гриневецький, зокрема, балотуватиметься в одному з округів в Одесі.

У четвер Сергій Рафаїлович зустрівся з одеськими журна-лістами, аби відзвітувати про свою депутатську діяльність за січень — липень 2012 року. Йшлося про законотворчу роботу, депутатські запити, подані за цей період, роботу із зверненнями громадян, благодійну діяльність тощо. Народний депутат розповів також про своє бачення проблемних для Одещини тем, відповів на запитання з політичним присмаком і навіть зізнався, за кого голосуватиме.

Переглядів: 1180

Передвиборний фальстарт

Закінчення. Початок у номері за 2 серпня.

Про те, як ще до офіційного старту передвиборної кампанії вели агітаційну роботу деякі партії та окремі кандидати в нардепи, «ЧН» писали у попередньому номері газети. Сьогодні ж пропонуємо вашій увазі перелік найпоширеніших зловживань, зафіксованих у звіті обласної організації ВГО «Комітет виборців України», складеному на основі моніторингу передвиборної ситуації на Одещині, який проводився у травні — липні у рамках загальнонаціональної кампанії громадянської мережі ОПОРА.

 

>> Використання адмінресурсу і залучення держслужбовців, посадовців та працівників бюджетної сфери до агітаційної кампанії

На жаль, в регіоні поширена практика залучення посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування до агітаційної діяльності партій і потенційних кандидатів. Насамперед, йдеться про заходи в рамках програм «Народний бюджет» і «Народний мед-

огляд», реалізація яких супрово-джується яскраво вираженою агітацією за Партію регіонів і до участі в яких активно залучаються державні службовці, посадові особи органів державної влади та місцевого самоврядування.

Переглядів: 1037

Ах, водевіль, водевіль!..

На мою думку, саме таке дійство відбувається на українському телебаченні. Ніби з’явилася людина, яка достеменно знає, як по-новому будувати Українську державу. Бігборди з її зображенням заряс-ніли й в Іллічівську. По всьому місту і в навколишніх селах передвиборна агітація тільки за рятівницю України Королевську і КПУ. І з якого це дива? Може, я просто малописьменний (сім класів закінчив у 1954 році) і щось тут не розумію, але мені здається, що ця жіночка в ролі Н. Вітренко. Та критикувала всіх і вся, говорила, що вона за повернення фабрик і заводів народу і т. п. Щоправда, у цієї Наталі трохи інша тактика, у неї нібито є нова економічна модель. А ще вона приведе у Верховну Раду нових молодих людей (від народу).

Та не варто лукавити. Як на мене, мета цього проекту відібрати на виборах якомога більше голосів у опозиції, а якщо набере — об’є-днається у парламенті з Партією регіонів, яка і дає їй широку пропагандистську дорогу. Адже це такий у них проект.

Переглядів: 1032

Навіщо у молоці діоксид титану?

Коли до молока додати води, воно стає сірим. А така харчова добавка, як діоксид титану, робить його білим-білесеньким. Ця хімічна сполука широко використовується при виробництві згущеного та сухого молока, додаючи йому привабливого вигляду. Тим часом у Європі це робити заборонено. Там діоксид титану використовують лише у виробництві фарб, автомо-більних лаків, медичних пластмас та якісного білого паперу. А в Україні, Росії та ще в кількох країнах цей харчовий барвник під ім’ям Е171 дозволений. Але зізнайтеся: чи хотіли б ви споживати продукт з хімічною сполукою, яка може викликати захворювання печінки та нирок, збільшити вірогідність ракових утворень?

Немало шкоди людському організму завдає і пальмова олія. Знайте, що у світі вона застосовується головним чином для змащування рухомих частин агрегатів металургійного обладнання, бо в сотні разів дешевша, ніж синтетичні мастила. Це надзвичайно шкідливий канцероген, і жодна країна Євросоюзу не дозволяє ввезення пальмової олії для харчового використання. Корисних речовин у ній нема взагалі. І попри все це, вона широко застосовується при виготовленні згущеного молока, цукерок та різних «поживних» батончиків, печива, картоплі-фрі, локшини швидкого приготування, сухариків тощо.

Переглядів: 870

Старі граблі чи реальний шанс на дах?

Забезпечити людей житлом та стимулювати розвиток будівельної сфери, яка перебуває у стані стагнації. Вирішити ці вкрай важливі для регіону завдання покликана програма «Доступне житло». Мінуси й плюси цього соціального проекту обговорили на засіданні регіонального комітету з економічних реформ при Одеській облдержадміністрації.

Придбати омріяну квартиру за допомогою пільгового кредитування — таку можливість надає одеситам програма «Доступне житло». Люди, у яких невеликі статки, але які гостро потребують покращення умов проживання, мають шанс отримати, згідно з основними параметрами іпотеки, 3-відсотковий кредит банку. При цьому позичальник повинен сплатити обов’язковий перший внесок за майбутню домівку у розмірі не більше 25% від суми кредиту. Максимальна ставка на момент видачі кредиту — 16% річних, держава компенсує 13%. Нормативна площа житла до 1 січня 2013 року визначається, виходячи з розрахунку 40 квадратних метрів загальної площі на одинокого громадянина чи сім’ю з двох осіб та 18 квадратів на кожного наступного члена сім’ї, але не більше 76, а для індивідуальних житлових будинків — не більше 94 квадратних метрів. При цьому вартість одного квадратного метра для Одеси не перевищуватиме п’яти тисяч гривень, а в районах області — чотирьох тисяч. І хоча проект не вирішить проблему загалом, все ж дозволить зняти її гостроту.

Переглядів: 871

Знайшли крайнього. Студента

До яких тільки хитромудрощів не вдаються, кого тільки не оббирають нинішні чиновні вишукувачі коштів до «народного» бюджету, щоб назгрібати їх побільше і розпоряджатися на власний розсуд! Тому — додамо, тому — уріжемо...

Бідні, нещасні наші студенти, вже й до вас добралися. Й у ваших надскромних кишенях побачили керівні чиновники «бюджетний резерв». Так, так. Кабмін щойно вніс зміни у порядок індексації доходів громадян. Вже підрахувала незалежна студентська профспілка «Пряма дія»: третина студентів після зміненої індексації одержуватиме стипендію у півтора раза меншу. Якщо досі першокурсник отримував 720 — 800 гривень, то тепер видаватимуть йому тільки базовий рівень — себто 530 гривень. Гризіть, шановні, граніт науки і тугіше затягуйте свої паски!

Переглядів: 2629

Дмитро ШУПТА: «Без мови ми живем останню мить...»

Етюд  до  портрета

Дмитро Шупта народився у Курінці, що на Полтавщині. Колись чимале козацьке сотенне містечко, сьогодні — занурене у тишу село. Звивиста ріка Удай, яри, розлогі лани, урочища і високе небо — це той космос вічності, який у чистій душі не може не озватись поезією, але служити їй усе життя може далеко не кожний. Дмитро Романович народженому ще у дитячій душі почуттю служить все життя. Він — поет не за професією, не за приналежністю до Спілки письменників, а тому, що ним народився.

Постать поета завжди приваблює, така людина не може бути звичайною, мусить мати якусь таїну. Спостерігаючи за Дмитром Шуптою, я зрозумів його скепсис з приводу цього упередження. Він — людина, яка не тільки нерозривною духовною пуповиною пов’язана з рідною землею, але яка твердо стоїть на ній і нікому не дозволить посунути себе з неї. Народжений у 1938-у, він знає війну, голод, колгоспні трудодні, арешти і висилки батька, врешті-решт, будні Лук’я-нівського сізо не оминули і його. Та головне полягає у тому, що Шупта — той, хто постійно здійснював і здійснює себе: лікар-хірург, хірург опікового центру, мануаліст, травник.

Переглядів: 1020

Як маркер ідентичності

Якщо закон про мови набере чинності, мова перетвориться на маркер політичної ідентичності, зумовить зростання мовної та регіональної поляризації та, можливо, призведе до розпаду України на україномовний Захід та російськомовний Схід. Про це у своїй статті для відомого правозахисного американського видання The World Affairs написав професор політології Ратґерського університету Олександр Мотиль.

«Усі одночасно і вражені, і здивовані відновленням нападів «регіоналів» на українську ідентичність. Не встигли закінчитися футбольні матчі, як парламент, яким управляють «регіонали», порушив усі процедури та проштовхнув закон про мови, котрий є нічим іншим як оголошенням війни українській мові. Творці закону безглуздо стверджують, що російська мова перебуває під загрозою з боку української і тому потребує захисту. Таке твер-дження рівносильне твердженню, що англійська мова перебуває під загрозою через іспанську в штаті Мен. «Регіонали» очевидно переслідують двояку мету: повернути українській той статус, який вона мала за радянських часів як напівмертва мова, що використовується у вуличних знаках та як народний кітч, котрим користуються офіційні писаки, і позбавити населення концептуальної альтернативи до російської мови, що служить інструментом радянізації та путінізації», — пише експерт.

Переглядів: 929

Арктика без... льодовиків?

Зменшення крижаного покриву Землі не лише уможливлює доступ до цінних мінералів та нових морських шляхів, а й несе фатальні небезпеки

Якщо піднятися на верхівку Гренландського льодовика, стає зрозуміло, чому невгамовна сучасна людина так обожнює дикі закутки нашої планети. Куди не кинь — крига, сформована й виточена унікальним союзом стихій. У чистому арктичному повітрі можна до найдрібніших деталей роздивитися срібні й лазуритово-блакитні льодяні брили та замерзлі вигини, схожі на фантастичні замки. Величні глетчери впорядковують розгалуження криги, спадаючи в напівзамерзле море.

Верхівка льодовика, оповита тишею, зачаєна в тривозі. Навколо ані поруху вітру, ані звуку мотора, ані пташиного крику чи найменшого гудіння. Замість шуму — його відсутність. Вона відчутна як тиск у скронях або ж, коли вслухатись, як примарний рев. Для багатьох попередніх, як і нинішнього, поколінь європейських полярників цей крижаний щит є уособленням сили природи.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net