Переглядів: 975

Місія моря і його поетів – об’єднувати і кликати до свободи

Виставка до 195-річчя від дня народження Івана Айвазовського

16 липня в Одеському художньому музеї відкрито виставку творів Івана Айвазовського (1817—1900). Тут представлені як твори з постійної експозиції, так і з фондів музею, не доступних широкому загалу. Ці заходи проводяться на виконання постанови Верховної Ради України, згідно з якою 17 липня на державному рівні відзначалося 195-річчя від дня народження видатного мариніста.

Відкриття виставки відбулося у великому «танцювальному» залі музею за присутності міського голови Олексія Костусєва, заступника начальника управління культури і туризму облдержадміністрації Ярослави Різникової, начальника міського управління культури і туризму Наталії Маркової, віце-консула Греції в Одесі Андреаса Цакаса, генерального консула Росії в Одесі Олександра Грачова, в. о. директора Художнього музею Віталія Абрамова та інших.

За словами Віталія Абрамова, наш музей володіє третьою за кількістю, після Феодосії і Києва, колекцією творів художника. Окремі роботи подаровані місту автором, зокрема пейзаж, написаний за одним присідом на очах учнів місцевої рисувальної школи. Є тут твір із зображенням О. Пушкіна, фігуру якого написав І. Рєпін. Прекрасну колекцію полотен живописця зібрав свого часу меценат О. Руссов, який відкрив власну загальнодоступну картинну галерею по вул. Торговій, 6. Якби свого часу одеські музейні зібрання не розпорошували по Союзу, то сьогодні ми мали б найбільшу колекцію творів Айвазовського в Україні. Зокрема, багато робіт митця потрапило до Миколаївського художнього музею.

Із сотень виставок мариніста кожна десята з успіхом проходила в Одесі. Незабутнє враження на юного М. Врубеля, на той час учня одеського Рішельєвського ліцею, справили полотна саме Айвазовського. Остання прижиттєва виставка талановитого майстра також відбулася саме в Одесі у 1897 році. Вона була благодійною: кошти від проданих робіт Івана Айвазовського передали для потреб грецької і вірменської громад Стамбула. Про цей факт під час відкриття нагадав куратор проекту, краєзнавець Армен Петоян.

На зв’язках з греками, захопленні елліністичним мистецтвом Айванеза Айвазяна (саме так вірменською звучить ім’я художника) акцентував увагу присутніх віце-консул Греції Андреас Цакас. Повідомлення про тісні зв’язки Айвазяна (Айвазовського) з Одесою, про які йшлося в урочистій частині, ви-знав для себе справжнім відкриттям генеральний консул РФ в Одесі  Олександр Грачов, про що зізнався у своїй короткій промові.

Культурі якої країни належить Айвазян-Айвазовський? Польщі (батьки взяли прізвище в умовах Речі Посполитої в Галичині як «Гайвазовський»); Росії, у підданстві якої він був; Україні — батьківщині його батьків, країні, яка шанує і береже його духовний спадок; Вірменії, з якою художник завжди відчував генетичний зв’язок? Можна ще згадати про турецьке коріння митця по материнській лінії, на які вказували його біографи. Айвазян-Айвазовський, звичайно, не був «людиною світу» у сучасному космополітичному трактуванні цього вислову, але він був, перш за все, гуманістом і прагматиком з великою дозою честолюбства; людиною, яка в умовах імперії поєднувала досягнення різних культур і співчувала збереженню «малими народами» своєї національно-культурної і релігійної ідентичності.

Місія моря і його поетів — об’єд-нувати і кликати до свободи. Твори Айвазовського прикрашали палац турецького султана, а груди — султанські ордени. Але в трагічний 1895 рік, рік геноциду проти вірмен, усі ці нагороди митець викинув у море, як тільки дізнався про цей злочин. Ми не можемо заперечувати того очевидного факту, що достатньо поміркований Айвазовський в умовах Росії зумів реалізувати себе як митець світового масштабу, що, за висловом згадуваного вже Абрамова, вивів російський пейзаж на рівень найпередовішого на той час англійського (Тернер, Констебл, Гейнсборо). Але ми не можемо сумніватися й у тому, що, попри всі перипетії долі, в умовах наддержавного утворення, він таки залишався вірменином і Людиною з великої літери.

Іван Айвазовський — це не тільки «русский мир», ідея якого сьогодні набула характеру не стільки культурного, як політичного — як прагнення надати особливі преференції Росії на теренах колишніх союзних республік. Айвазовський актуальний своєю живою особистістю, своєю терпимістю до інших народів і нетерпимістю до виявів нелюдяності. Це була особистість безкомпромісної моральної позиції. У цьому контексті я б згадав наших сучасників Ліну Костенко і Василя Шкляра, які з вищих міркувань відмовилися від державних нагород з рук недостойних і вивищилися над аморальним офіціозом.

Організатори обіцяють нам також проведення прес-конференції, присвяченої згаданій події, на якій буде презентований альбом з роботами Айвазовського із зібрання Одеського художнього музею, а це 29 творів графіки і живопису. Лише три роботи, дві з яких перебувають на реставрації, не увійшли до експозиції виставки. Тож вшанування видатного митця у період передвиборної кампанії проведено потужно. Можна лише уявити собі, з яким розмахом у 2017 році (за умов збереження подібної святкової інерції) відзначатиметься 200-річчя від дня народження видатного мариніста.

Володимир КУДЛАЧ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua