Її ясновельможність колекція, або Популярно про музейну справу
Закоханість у свою професію, розуміння її високої місії і важливої соціальної функції спонукала відомого в Одесі музейного працівника і мистецтвознавця Людмилу Сауленко (на знімку) до написання книги, назва якої говорить сама за себе — «Її ясновельможність колекція, його величність музей». Науково-популярне і гарно проілюстроване видання побачило світ на початку 2012 року у видавництві «Астропринт» завдяки спонсорській підтримці місцевих благодійників і меценатів, імена яких відомі одеситам: Володимир і Людмила Філіпчуки, Михайло Кнобель, Віталій Оплачко, Євген Деменок. Вперше книжку презентували під час цьогорічного відзначення Міжнародного дня музеїв — 18 травня, а ширшій публіці її було представлено на нещодавній ХІІІ Всеукраїнській виставці-форумі «Українська книга на Одещині».
Нове видання розкриває історію зародження колекціонування як такого, природу цього захоплення, досліджує появу музеїв і музейної справи та інші питання, пов’язані з цим видом людської діяльності. Ґрунтовна філологічна освіта, глибоке знання історії мистецтва, просвітницька ангажованість та багаторічна праця науковця на посаді заступника директора Одеського музею західного і східного мистецтва — закладу, відомого своєю першокласною колекцією світового рівня, ставлять книгу Людмили Сауленко у розряд цінних як щодо проблематики, так і фактології. Автору притаманний глибоко особистісний підхід, емоційність і навіть пристрасність у викладі теми.
Матеріал для своєї майбутньої книги Людмила Лук’янівна Сауленко почала збирати ще 1976 року, на ранньому етапі своєї професійної діяльності в умовах іншої держави. Наголошую на цьому, бо пануюча тоді ідеологія та політична практика фактично унеможливлювали появу деяких критичних розділів книги з почасти національно-культурною заангажованістю автора. Адже формування музейної справи в Україні дослідниця розглядає як складову і потужний чинник націотворення.
Якщо перші три розділи книги мають переважно теоретичний характер, у яких науковець розглядає види музейної діяльності, психологію колекціонування, систематизує усталені та нові типи музеїв, то наступні присвячені історичним, правовим та практичним аспектам діяльності музеїв і галерей, у тому числі в умовах ринку, питанням вивчення, збереження, реституції культурних цінностей тощо.
Серед актуальних проблем сьогодення, дотичних до діяльності музеїв та приватного колекціонування, важливе місце займають відносини цих інституцій з державою, правове регулювання у даній сфері. Автор справедливо вказує на відсутність у правовому полі України законів про колекціонування та меценатство, які дозволили б посилити матеріально-технічну базу подібних закладів та унеможливили б часто хижу і недалекоглядну практику держави, пов’язану з переміщенням та збереженням творів мистецтва. Причина тут, на мою думку, у домінуванні фіскальних підходів з боку чиновництва, відсутності критичної маси політиків різних рівнів, насамперед на законодавчому, які розуміли б суть проблеми й були активно зацікавлені у культурному розвої України. До речі, про це ж настійно говорять і фахівці, що працюють у царині книговидання чи театрально-музичній сфері.
Книга легко читається. Написана як науково-популярний нарис, вона може стати у нагоді викладачам і студентам вишів та вчителям середніх навчальних закладів, зокрема тим, хто викладає курс світового мистецтва. Адже виховувати як масове зацікавлення мистецтвом, так і майбутніх функціонерів від культури потрібно вже зі школи. На жаль, тираж видання не зможе задовольнити широку аудиторію (500 прим.).
У загальносвітовому і загальнонаціональному контексті Людмила Сауленко розглядає і внесок українських, і, звичайно ж, одеських колекціонерів, всебічну діяльність музейних закладів міста. Крім діючих музеїв України, певне місце в книзі приділяється і втраченим збіркам, зокрема в Одесі; згадуються імена подвижників справи, у тому числі тих, хто постраждав від тоталітарного радянського режиму. Єдине, що у мене викликало здивування і прикрість, то це відсутність на сторінках видання згадки про унікальну мистецько-етнографічну збірку Центру народної культури імені Івана Гончара, який сьогодні має статус національного і слугує прикладом того, як можна успішно розвиватися за рахунок різних грантів та меценатських коштів.
Праця одеського мистецтвознавця детермінована часом і присвячена розгляду важливих питань, пов’язаних з діяльністю державних музейних установ в умовах бюджетного недофінансування, пошуку додаткових коштів, становлення музейного менеджменту тощо. Серед інших достоїнств книги — наявність ілюстративного ряду з коментарями, який хоч і пов’язаний з текстом, є автономним і самодостатнім.
У виданні наведено й список деяких сайтів уславлених музеїв світу. У підсумку, згаданий нарис — це не лише узагальнення власного досвіду науковця, що розглядає теоретичні питання, а й посібник, який цілком може мати практичне значення. Видання книги — це і складова у сфері музейного менеджменту, покликаного популяризувати даний вид культурної діяльності.
Володимир КУДЛАЧ.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206