Переглядів: 1142

Передвиборна зМОВА

«Двадцать второго июня, ровно в 4 часа
...Киев бомбили, нам объявили, что началася война».

/_f/2012/51.pngЦі слова зі старої радянської пісні якнайкраще характеризують те, що вчинили депутати Партії регіонів 3 липня 2012 року. Це було ні що інше як війна без оголошення. Грубо порушивши регламент, «регіонали» таки протягнули закон про мови, який не потрібен нікому крім піар-відділу цієї партії. 31 питання в спектрі інтересів українців — а саме так наші співвітчизники оцінили місяць тому рівень важливості мовного питання — ще раз показало, як «вертикаль» використовує законодавчу владу у своїх персональних цілях. При цьому Партія регіонів навіть не насмілилася анонсувати свої дії — зробивши це тоді, коли в залі майже не було журналістів і камер.

 Порядок денний засідань Верховної Ради на вівторок не віщував жодної біди і ряснів прохідними питаннями. За найгіршими прогнозами, якби «регіонали» і взялися протягувати закон про мови, то робили б це у четвер, 5 липня, коли минав місячний термін з дня ухвалення документа в першому читанні.

Нинішнє 3 липня означене кількома непересічними подіями, кожна з яких могла б стати темою дня. Президент вніс своє подання до парламенту. Депутат Віктор Матчук добровільно склав депутатські повноваження на знак протесту проти дій Віктора Ющенка у партії. А Європейський суд з прав людини визнав, що в справі Юрія Луценка мало місце політичне переслідування. І до всього, його брат тепер стане депутатом замість Матчука.

Отож мовному питанню на порядку денному наче й не було місця. Втім, журналісти все ж перепитали Єфремова, коли чекати на цей закон. Все, що він повідомив, — це те, що партія шукає голоси. Опозиція зі свого боку тихцем натякнула, що про намір «регіоналів» знає і теж начебто готується...

Станом на 14 годину в залі парламенту сиділо щонайбільше 30 депутатів усіх фракцій і в настроях панував повний штиль. Після перерви вони розбрелися: хто — обідати, хто — на засідання комітетів. Аж раптом на 15 годину в парламенті з’явився Микола Азаров. Таку появу не можна було пояснити жодним законопроектом в порядку денному. Це вже не кажучи, що за забезпечення результативних голосувань відповідає не Азаров, а інша людина з валізами.

Було зрозуміло, що просто на чай прем’єр у Раду не ходить. Підозр стало більше, коли журналістів, які вийшли на обід, не пустили назад в ложу преси. Але, на нещастя Азарова, в ложі преси залишилося таки 5 журналісток. Їх спочатку намагалися вигнати, але не вдалося, тому їх на певний час замкнули на ключ. Подія не залишилася непоміченою Азаровим.

— Я так бачу, що в залі лишилися журналісти, тоді я скоригую тему розмови, — переповіли колеги слова прем’єра.

...Уже в той момент, коли велося зібрання більшості, журналісти помітили тривожну річ. «Бойовий загін» Партії регіонів чомусь за­йняв урядову ложу. Тедеєв, Ца­рьов, Цюрко і Пінчук стояли напоготові в проході. Але не було зрозу­міло, чому?

— Може, Янукович таки приїде? Послання ж роздають…, — припустив хтось із колег.

Журналісти помилилися. У метушні, що зчинилася після заяви лідера «регіоналів» Олександра Єфремова, журналісти навіть не зрозуміли, що відбулося. До того ж, у залі було лише 2 чи 3 камери. Навіть зняти всю цю феєрію було нікому.

— Уважаемый Адам Иванович, уважаемые коллеги, я хотел бы войти со следующим предложением, исходя из того, что мы проголосовали до этого. Мы видим, какая ситуация складывается вокруг законопроекта 9073 «Про засади державної мовної політики», и фракция Партии регионов, и фракция Коммунистической партии настаивает на том, чтобы мы сейчас поставили рассмотрение данного законопроекта в зале. Мы просим поставить вопрос на голосование, — звернувся «регіонал» до присутніх.

У цей момент незначна кількість опозиціонерів побігла до трибуни. Туди ж кинулися Тедеєв і компанія.

— Хто за те, щоб розглянути цей законопроект, прошу визначатися, — запитав тремтячим голосом Мартинюк. — «За» — 219.

Перший провал голосування напевно дещо розслабив опозицію, і вона не змогла відтягти віце-спікера від пульта...

— Хто за те, щоб повернутися до питання, прошу голосувати, — ви­рвався з рук опозиції Мартинюк, відбиваючи мікрофон.

— «За» — 241, повернулися, — лише встиг вигукнути він, і шапка його мікрофона полетіла в район крісел регіоналів.

Але Мартинюк швидко зорієнтувався і кинувся до крісла Литвина. Звідти він і запустив голосування.

— Я ставлю на голосування при­йняти закон 9073 в редакції… Прошу голосувати, голосуємо, — крикнув він.

 — «За» — 248. Рішення прийнято.

Віце-спікер ще спробував щось говорити, але в нього таки вирвали мікрофон, і вже вчепилися в нього самого, тому Мартинюк здався:

— Шановні колеги, на цьому вечірнє засідання Верховної Ради оголошую закритим, — лише зміг сказати.

Журналісти кинулися в кулуари за коментарями. Першою вийшла з зали «жінка-факел», нашоукраїнка Лілія Григорович.

— Вони зробили це з порушенням регламенту, розставили своїх «мордоворотів» і ухвалили у другому читанні (законопроект про мови) в редакції першого читання, — бідкалася вона.

У цей же час з інших дверей вийшов «регіонал» Ярослав Сухий.

— Ми проголосували в другому читанні в редакції першого, — гордо він повідомив співрозмовниці.

— І як це можна назвати? — запитала його журналіст УП.

— Голосуванням, — не знітився депутат.

— Але це голосування відбулося з порушенням, — зауважила журналіст.

— Ви мене ще будете вчити голосувати? Мене обирала Партія регіонів, а не ви, — відрубав «ре­гіонал» і пішов на вихід.

З-за його спини винирнув «диригент» ПР Михайло Чечетов. Він розпливався в посмішці булгаковського кота Бегемота.

— Оцените красоту игры! Оцените! Мы их развели, как котят!!! Я не знаю, что они будут делать на выборах, — казав він колезі, прямуючи на вихід.

Далі вийшов головний «натхненник» закону Вадим Колесніченко.

— Ми не дали пресі розкачати цього човна питаннями, буде законопроект чи ні. Ви хотіли мордобою? Ми цього не допустили, — хизувався він перед співрозмовниками.

На зауваження, що вони «кинули» народ України, Колесніченко відповів: «Ви — не народ України!»

Щоб зробити свою відповідь владі, опозиції знадобилося хвилин 40.

— Жодного закону сьогодні не прийнято, ніякої процедури голосування відповідно до Конституції не відбулося, і президент не має права підписувати цей закон. Якщо президент підпише — він стане співучасником конституційного злочину і нестиме кримінальну відпо­відальність разом з тими депутатами, які протягнули цей закон, — заявив на прес-пойнті Яценюк.

— Вперше в історії України виникла ситуація, коли бандити, які заблокували трибуну Верховної Ради, проголосували моєю карткою, — обурився слідом віце-спікер Микола Томенко.

Після цього опозиція оголосила свій вирок Раді.

— Верховна Рада перестала бути конституційним органом, а на «сходняки» ми не ходимо, і тому ми залишаємо парламентську залу, — заявив Арсеній Яценюк.

Можливо, вперше важко не погодитися з опозицією. Протидіяти владі будь-якими законними методами в парламенті неможливо. Залишається лише організовувати спротив їй ззовні. Адже за своїм цинізмом мовне голосування перевершило навіть «парнокопитне» голосування за політреформу 2004 року. Тоді провладна більшість хоч і голосувала двома руками, але про це хоча б було відомо. Тепер же все було зроблено тишком-нишком. Подалі від опозиції і народу.

Партія регіонів порушила навіть те, що декларувала сама. Термін для голосування минав 5 липня, але аж ніяк не 3-го. Невже так страшно було почекати 2 дні? Про те, що голосування вкотре було сфальсифікованим на рівні особистого голосування вже не треба доводити — син президента зумів проголосувати в парламенті, перебуваючи фізично на перегонах. А Василь Горбаль — з прес-конференції у Львові. Звідки голосували Ахметов та Іванющенко можна лише здогадатися.

Наразі лише від президента залежить, що буде з цим законом. Тому від Віктора Януковича хотілося б почути відверту відповідь на єдине питання: чи настільки ще сильна його образа за 2004 рік, щоб плюнути в обличчя половині України?

Очевидно, що Партія регіонів зараз переб’є мовним питанням резонанс і рішення Європейського суду щодо справи Луценка, і самі справи Луценка та Тимошенко, як і власні провали в економічній полі­тиці. Ця димова завіса дозволить мобілізувати свій електорат і похизуватися виконаними обіцянками. Тоді як ще не зрозуміло, як по­ділить мовне електоральне поле опозиція і скільки на ньому відхопить Тягнибок. Відтак, Партія регіонів може задоволено потирати руки. Хоча — варто було б сходити в церкву і поставити свічку. За те, щоб гривня витримала до виборів. Бо інакше «регіоналів» жодна мова не врятує.

А українська мова з впевненістю заспіває «I will survive» на могилі ще не одного свого гнобителя. Лише з тих простих причин, що мови розвиваються зовсім не за державними законами, а діалект (як принизливо називають українську мову колесніченки-табачники) має значно більшу силу для свого подальшого виживання ніж централізовано нав’язана мова. Це вже не кажучи про те, що якби не вплив саме українського «діалекту» на російську мову у ХVІІ столітті, то сьогодні Колесніченко і Чечетов з дуже великою імовірністю могли б освоювати церковнослов’янську мову в своїй не найлегшій версії.

Тетяна НІКОЛАЄНКО.
«Українська правда».
Ілюстрація — «Український тиждень».

 

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net