Конституційна аварія
От і відсвяткували ми День Конституції. Із різним ставленням до цього свята і майже з однаковим для всіх переконанням, що Конституція не виконується. Неупереджений погляд на неї змушує задуматися і над самим смислом Основного Закону, і над тими умовами, які роблять його виконання неможливим.
То в чому ж полягає смисл головного закону держави? Наскільки проголошені в ньому цінності відповідають дійсності? Для порівняння можна взяти інший «звід законів» — Правила дорожнього руху. Чому всі водії, виїхавши на дорогу, здебільшого їх дотримуються, а громадяни, живучи в державі, спостерігають переважно порушення Конституції?
Очевидно, справа в тому, що ПДР не лише турбуються про водіїв та кожного пішохода. Вони водночас забезпечують їхню рівність. Кожен з них може сподіватися на дотримання цих правил іншими. І поки це виконується, машини злагоджено рухаються дорогами, уникаючи аварій. Якщо хтось постраждав унаслідок невиконання правил іншими, то він, здебільшого, розраховує на покарання винних. А ось у випадку з Конституцією для величезної маси людей, задекларовані в ній права і гарантії залишаються порожнім звуком. Її статті не відповідають тій дійсності, в якій ми з вами живемо. Наприклад, навіщо в Конституції писати, що всі люди мають право на житло, коли молодь вимушена скитатися по гуртожитках, комуналках і найманих квартирах, віддаючи більшу частину зароблених грошей на оренду помешкання? Тобто, ст. 47 Конституції України, по суті, не виконується, не даючи можливості збудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Через те багато молодих людей не мають можливості створити сім’ї, а вже створені родини часто розпадаються. От вам і турбота держави про захист генофонду українського народу, про що йдеться у ст. 16 Конституції. Те ж стосується і права молоді на робочі місця. То чи ж варто дивуватися тому, що вона виїздить за кордон? Настільки ж «тверді» гарантії на охорону здоров’я, пенсійне забезпечення.
Смисл закону в тому, і лише в тому, щоб усі його виконували. А якщо цього не відбувається, то й закону нема, бо нема його смислу. У нашій дійсності скрізь бачимо, що значна частина населення країни не виконує закон. Чиновники беруть хабарі. Міліціонери, замість того, щоб охороняти закон, самі ж його порушують. Бізнесмени ховаються від сплати податків, торгують зіпсованим товаром, не дотримуються трудового законодавства. Маса молоді працює без трудових книжок і на пенсію піде жебраками, навіть якщо працює і заробляє більше від робітника в Радянському Союзі.
Тобто ми, по суті, живемо в умовах суцільного «конституційного ДТП», яке сталося внаслідок невиконання Основного Закону громадянами країни, коли ніхто не шукає винуватців такої пригоди. І від цього страждає більшість.
То якою ж має бути Конституція? Насамперед — раціональною, доцільною і правильною для всіх громадян відразу. Щоб її виконання було посильним і контрольованим. Щоб виконуючи її, кожен отримував комфорт та зручність. Саме такими правилами мали б керуватися політики при написанні будь-якого закону. Передусім це має гарантуватися неухильністю його виконання всіма без винятку і справедливістю для всіх. Найголовнішою і найпершою гарантією Конституції має стати гарантія її виконання. Якщо в законі йдеться про те, що людина має право, то треба, щоб вона не просто «мала право мати право», а щоб вона могла скористатися цим правом. Тільки тоді з’явиться надія на те, що люди виконуватимуть закон, поважатимуть його, не порушуватимуть самі і стежитимуть за тим, щоб інші його також не порушували.
Антон ЛУКОВЕЦЬ.
Молодіжне крило обласної організації партії «За Україну!».

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206