Переглядів: 819

Спогади, які не стерти...

Ще живуть поміж нас люди, які можуть розповісти про початок війни на території колишнього СРСР. До них належить й Алла Грушкевич, з котрою я познайомилася у Польському культурному центрі.

Пані Грушкевич — корінна одеситка з вулиці Чорноморської (тепер Паустовського). Коли ворожі бомбардувальники розітнули літнє передсвітанкове небо, Алла вже була тринадцятилітньою дівчинкою. Батька зразу ж забрали на фронт. Мама залишилася з трьома дітьми. І почалися поневіряння. Разом зі старшою донькою копали окопи, скидали з дахів фугасні бомби. Вночі прислухалися: чи не виють сирени, аби схопитися з ліжка й бігти до окопів чи підземного сховища. Так минули 73 героїчні дні, доки Одеса тримала оборону. Коли тихо, непомітно з міста вийшли моряки-десантники, воно стало безлюдним.

Вранці на вулицях з’явилися німецькі мотоциклісти. Охайні, майже елегантно одягнуті, не те що наші захисники у порваних черевиках. На вулиці Маразліївській організували штаб окупаційних військ. Проте одеські партизани підірвали його у перші ж дні. У відповідь окупанти оголосили: за кожного вбитого їхнього солдата розстрілюватимуть десятеро, за офіцера — сто осіб з місцевого населення. Отож під підозрою були практично всі. Якось Алла хотіла пройти від бабусі додому. Її побачив румунський офіцер, враз замахав руками, щоб не виходила за ворота, бо людей на вулиці хапали німці. Розстрілювали чи вішали на шибеницях, встановлених на Олександрівському проспекті.

Взимку сірою шеренгою відправляли кудись євреїв. Одного разу дівчинка бачила, як хворий знесилений дідусь впав на узбіччя дороги. Лежав і благав дати гарячого чаю. Хіба таке забудеш?..

Під час окупації Алла трохи вчилася в гімназії. Вже у визволеній Одесі вступила до ремісничого училища, де опановувала професію радиста. Відтоді стала військовозобов’язаною. Нині у неї статус учасника війни. З дитинства, маючи хист до малювання, продовжила навчання в худож­ньому училищі ім. Грекова. По закінченні вийшла заміж. Оскільки чоловік був кадровим офіцером, довелося чимало поїздити по різних містах і містечках.

Подальша доля склалася так, що до Одеси Алла повернулася сама. Якимось дивом їй вдалося отримати невеличке помешкання в «комуні». Здавалося, це тимчасово. Однак уже чверть століття жінка стоїть на квартирному обліку, а черга ніяк не посувається.

У Польському культурному центрі, який став для неї другим домом, спочатку займалася екологічними питаннями, пізніше створила ізостудію, де навчає охочих художнього мистецтва. Тут уже проходили виставки кращих робіт. І не лише в Одесі. Навіть — за кордоном. Польською мовою видано каталог полотен і гобеленів Алли Грушкевич. За багато років вона виховала цілу плеяду учнів — активних учасників вернісажів. Це — Ірена Луконіна, брати Євген і Владислав Полянські та інші. Люди — здебільшого не молоді. Відтак вони вельми вдячні своїй наставниці, що знайшли гарну розраду у житті.

Пізнавши в ранній юності жахіття війни, вона не втратила потягу до світу прекрасного. І з усією щедрістю душі відкриває його перед тими, хто поряд.

Інеса САКІН-ТАРУСИНА,
член правління Польського культурного центру
імені Адама Міцкевича.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net