Переглядів: 1116

Ячмінна облога

Віктор Іванович Топор (на знімку) — чоловік простий і працьовитий. Колишній колгоспний шофер, із місцевих. Більше десяти років очолює приватно-орендне сільськогосподарське підприємство «Мрія», яке його підприємливістю та силою 16 найнятих працівників, також людей місцевих, обходить 549 гектарів землі, на законних договірних підставах взятої в 2008 році (вже вдруге) в 130 селян у користування. Земельні наділи (людські паї) трохи розкидані, але орендар, людина надзвичайно відповідальна, щодня, за будь-якої погоди й пори року, об’їжджає їх, адже любить порядок.

/_f/2012/50.jpgСенсом життя цієї людини була і залишається земля, яка за турботу й догляд вдаровує непогані врожаї, дозволяє виживати в наш тяжкий час.

Віктор Іванович ніколи не цікавився політикою, ніколи не приставав ні до якої партії: сіяв зерно, збирав хліб — і з того був щасливий. Цілком задоволеними були й люди, які довірили йому свою землю: орендну плату отримували справно, без зайвих нагадувань — хто грішми, хто зерном. Податкова за всі ці роки не мала до господаря ні зауваження, ні жодної претензії.

Саме 19 червня задзвенів, спо­віщаючи про стиглість, ячмінний колос на ділянці №83, на його 44 гектарах. Тож о 4-й ранку орендар підігнав туди два комбайни та вантажну машину. Одначе дорога до поля була перегороджена автівкою «приватної охорони», а двоє хлопців із кобурами на поясах сповістили, що їх найняли охороняти це поле, тож нікого не пропустять.

Хто найняв? Гаджі Магдієв, директор ПП «Злагода-Південь», місцевий депутат-«регіонал».

Розгублений фермер скочив в автівку й гайнув за лісосмугу, глянути на ділянку №82, де вже на всю потужність хазяйнував чужий комбайн, а доверху навантажений ще не достиглим, але вже вкраденим у нього ячменем, «КамАЗ» вибирався на трасу.

Віктор Топор кинувся у райвідділ міліції: «Допоможіть, грабують!»

Міліція приїхала. «КамАЗа» із збіжжям зупинили, але невдовзі, склавши протокол, відпустили. Скоро прибув і Гаджі Магдієв, який показав правоохоронцям… договір №81 на оренду земельної ділянки, укладений 11 червня 2012 року між Ананьївською районною державною адміністрацією та ПП «Злагода-Південь», згідно з яким Гаджі Магдієву передавалася земельна ділянка загальною площею 308,9 га сільськогосподарського призначення для вирощування товарної продукції. Таким було рішення комісії з питань раціонального використання земельних ресурсів в Ананьївському районі: паї (вказувалися підстави передачі землі) були не витребуваними.

Але ж люди живі, та виходило, що то не важливо, що можна і без їхньої згоди віддати законні наділи новому господареві разом із вирощеним урожаєм, який вже час збирати, чим той не проминув миттєво скористатися: ото поталанило!

Віктор Топор кинувся у прокуратуру, в районну адміністрацію, до районної ради, до районної комісії із земельних ресурсів. Ніде з ним ніхто не захотів навіть говорити. У міліції ж заспокоїли: розбереться, сказали, суд… днів за десять, а поки що на вказаних ділянках слід зупинити всі роботи.

Але ж, сходив з розуму ошелешений фермер, колос висиплеться за два-три дні, загине вирощене тяжкою працею, люди залишаться без грошей, без зерна, дулю матимуть і робітники, які обробляли ці землі й чекали урожаю…

Чоловік відкрито говорив, що його зумисне нагло розорюють, і ніхто йому не може допомогти: якщо щось не так було із документами, то навіщо чекали, поки вистигне урожай, чому раніше не вказали на помилки чи порушення, якщо, на їхню думку, такі й були?!

— А хіба ти не бачиш, — «утішали» його знайомі, — що почалося «покращення», що все місцеве начальство заодно, як вирішили, так воно і буде, задавлять кожного, хто стоятиме на дорозі, й плювати вони хотіли на всіх нас!

Довше двох діб два комбайни та вантажівка так і стояли біля ячмінного поля в облозі, а комбайнерам нічого не залишалося, як стривожено заглядати через голови охоронців на той ячмінь, який вже почав сипатися.

Шукати правди Вікторові Топору порадили в місцевих опозиціонерів. На фермерську біду відгукнулися Валентин Скуртов, голова Ананьївської районної організації політичної партії «Фронт змін», та Федір Кузя, керівник районного штабу Об’єднаної опозиції «Батьківщина». Довідавшись про таку несправедливість, вирішили не змовчати й совісні одеські журналісти.

Озброївшись блокнотами, кількома телекамерами та журна­лістськими посвідченнями, ми разом із розгубленим фермером рушили по кабінетах ананьївських начальників шукати правди. І хоча на годиннику була лише 16-а, ні голови райдержадміністрації Олександра Станкова, ні його заступників, ні голови райради Миколи Балана, ні його заступників, ні Олександра Шевченка, як ми вичитали на дверях кабінету, «спеціаліста 1-ї категорії з питань земельних відносин секретаріату Ананьївської районної ради», на робочих місцях не було.

Секретарки казали, мовляв, той недужий, той у відпустці, той скоро буде, але коли саме прийде — невідомо.

«На хазяйстві» в районі на той час залишався тільки начальник місцевої міліції Ігор Лещенко, який був на своєму робочому місці, не ховався, а зустрів­ся з журналістами. Людина він толерантна, витримана, запевнив нас, що конфлікт вирішуватиметься у правовій площині й кри­міналу міліція не допустить, а поки, сказав, усе тихо, справі дано хід, нею розбирається прокуратура, то й міліція не втручається.

На полі ж, біля ділянки №83 з ячменем, стояв гурт стривожених людей (комбайнерів з помічниками ви бачите на знімку). Відчувши підтримку навіть самим фактом нашої присутності, щиро раділи з того, що «вже ми не одні, вже люди знатимуть, що твориться в Ананьєві».

Механізатор Юрій Ігнатенко:

— Цей Магдієв тут нам розповідав, що він сіяв ячмінь у лютому. Я восени це поле дискував, а у лютому тут земля на метр промерзла.

— Що за нісенітниці! Я восени тут сіяв! — додає механізатор Сергій Урсул.

— Бачите, що витворяє наше місцеве начальство?! — обурюється агроном Василь Пуга. — Хіба Янукович чи навіть Матвійчук той знають, як вони тут з людьми «ладять»?! Вони ж залякують: кому рота затулять, кого з роботи кишнуть, на кого шикнуть так, що людина присяде й замре, — отак і владарюють у районі. Що їм закон: захотіли — й відібрали, пустили з торбою по світу! Ви таке бачили: Магдієв отримав документи на руки й через тиждень вже приїхав збирати врожай?!

Віктор Іванович припускає, що то може бути помста. Олександр Шевченко, згадує при людях, восени присилав до нього гінців з вимогою заборонувати йому 200 га ріллі, а він взяв і відмовив начальнику. Той, каже, не звик розраховуватися за роботу (було так, що не за­платив людям) і відмови не простив, вичекав момент, щоб «віддячити».

Знову викликали міліцію, яка склала протокол і наказала охоронцям забрати автівку з дороги, адже вони не мали права перекривати рух. Комбайни на поле зайшли. Пройшли коло, зсипали зерно (цей момент ви бачите на третьому фото). Коли машини пішли на друге коло, ми вирішили повертатися до Одеси, щиро сподіваючись на те, що гарячі голови, які натворили абичого, охолонуть і більше не чинитимуть зла людині, котра живе за законом, тяжко працює, справно платить податки, дає роботу іншим і годує понад сотню власників земельних паїв, чи не 90% яких складають геть старі люди, які, навіть з огляду на вік, не зможуть захистити фермера. Чи не на те, бува, й розраховували?

… А під вечір наступного дня, 21 червня, до редакції зателефонували з Ананьєва й розповіли, що коли ми поїхали і коли вже почало сутеніти, до поля прибуло все начальство, якого вдень не знайшлося в кабінетах.

Дорогу ж до поля, де трохи погарчали комбайни законного орендаря, було знову перегороджено, але вже вантажівкою, щоб не зсунули з місця.

…Вчора, 22 червня, з самого ранку, на місце конфлікту виїхав Василь Роздорожнюк, депутат Одеської обласної ради представник Об’єднаної опозиції «Батьківщина», якому також не пощастило застати жодного місцевого начальника на робочому місці. За словами їхніх секретарів, усі в сусідньому селі на диспансеризації(?). Депутат із групою місцевих активістів поїхав туди, але ні факту диспансеризації, ні начальства за вказаною адресою не виявив.

Біля «чорного» входу Ананьївської райдержадміністрації вдалося «впіймати» заступника голови РДА з економічних питань Миколу Балабана, який запевнив, що фермеру... ніхто не забороняв збирати вирощене, а що у нього хтось украв зерно, то цим, настільки чиновник обізнаний, займається міліція, тож керівництво району тут ні при чому.

На 12 годину 22 червня 2012 року фермер Віктор Топор ще вільно косив свій ячмінь...

Яна СТАСІНА.
Ананьївський район.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net