Переглядів: 1021

Високосний — не високоукосний

Високими укосами, а це вже очевидно, нинішній рік хліборобів Березівського району не порадує. Навіть у такому передовому господарстві, як агрофірма імені Посмітного, подібного недороду давно не пам’ятають. І землі тут родючі, і добрив не жалкують, і насіння якісне купують. А от за останні чотири місяці (тобто практично за весь період вегетації ранніх зернових) з неба не впало жодного дощу продуктивного характеру. Через аномальну травневу спеку, коли у повітрі було 35 градусів, а на поверхні ґрунту всі 65, ячмінь та горох стали вимушено дозрівати раніше строку, не наростивши ні соломи, ні зерна. Їх у господарстві почали збирати набагато раніше звичного — вже у другій половині червня, коли повітря прогрілося до 38 — 40 градусів.

У господарстві є шість нових, високопродуктивних комбайнів. Це добре, однак за умов недороду врожаю вони не дають повної віддачі. Чим ширша жатка, тим важче «брити» низькорослу масу, важче копіювати рельєф поля. Потужність молотарки такого комбайна при малих врожаях використовується тільки наполовину. У пригоді стає досвід місцевих комбайнерів. Нема таких обставин, які налякали б Віктора Наконечного, Олега Юдицького, Володимира Сєбова, Анатолія Салдугея. У нинішні жнива їхній досвід стане гарною школою для багатьох молодих колег. Діючи перевіреним бригадним методом, посмітнівські механізатори за підтримки ще трьох залучених зі сторони збиральних агрегатів щодня обмолочують хліб на площі до 300 гектарів, що дає можливість віджнивувати на загальній площі у 3800 га за 12 — 13 днів.

Коли я завітав до посмітнівців, комбайни саме перебиралися з одного поля на інше. Вслід за ними рушала й протипожежна ланка. У таку спеку їй треба неабияк пильнувати. Величезну бочку з водою транспортує Денис Тукан. Для оборювання загінок, крім основного агрегату з плугом ПНЯ-6,4 (тракторист Олександр Карояні), є ще один резервний трактор з плугом ПЛН-3,35. Його будь-якої хвилини готовий задіяти Сашко Зубков. Він ще й побутовий вагончик перетягує, аби механізаторам було де перепочити у безжальну спеку.

На полі разом з комбайнерами, трактористами, водіями постійно перебувають спеціалісти господарства — інженер із сервісу імпортної техніки Сергій Ліщенко, завідувач автопарку Сергій Рахнянський, бригадир тракторної бригади Василь Шевчук. Загальні питання з орга­нізації жнив вирішують головний агроном Василь Довжанський та головний інженер Олександр Павлишенець. Безперебійну роботу із забезпечення переробки та зберігання зерна організовує завтоком Віктор Моторний. Директор агрофірми Олександр Родік впевнений, що завдяки таким людям урожай буде зібрано без втрат.

Та ось врожайність не радує. Якщо минулих років мали по 16 — 20 тисяч тонн ранніх зернових і більше, то у високосному 2012-у розраховувати можна лише на половину. Прикро, що й січки буде обмаль, а тваринництво ж у господарстві саме на підйомі. Вже зараз йдуть перемовини про заготівлю грубих кормів для агрофірми Посмітного на ланах Черкащини. Чимось, можливо, допоможуть й інші колеги з агрохолдингу «Приват-Агро». Фахівці цієї корпорації об’­їхали нещодавно Черкаську, Полтавську, Кіровоградську, Харківську, Миколаївську області. Але такої біди, як у Березівському та деяких сусідніх районах Одеської області, ніде не бачили. А це сотні тисяч гектарів.

 

Якщо вже у посмітнівців така скрута, то що казати за середнього та дрібного фермера!? Це просто форс-мажор. Інакше й не скажеш. Неврожай потягне за собою цілий шлейф проблем. Якщо агрофірмі імені Посмітного, зважаючи на її заставні можливості, будь-який банк кредит відпустить, то хто стане розмовляти з бідним фермером? А бід йому додасть ще й цілком прогнозоване за умов низького врожаю квотування продажу пшениці. У більшості селян врешті може навіть не знайтися ні власного насіння, ні коштів на осінню посівну кампанію. Тут аби хоч на розрахунок із власниками паїв вистачило. Тішити себе та столичних чиновників тихою надією на врожай соняшнику не варто. Бо хтозна, на які «сюрпризи» ще здатна природа. А чим раніше стане зрозумілою всім реальна картина у районах, по­дібних Березівському, тим краще можна буде подолати там аграрні проблеми 2012-го і належним чином закласти основу під урожай наступного року.

Олександр ВИНОГРАДІВСЬКИЙ.
Березівський район.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net