Переглядів: 880

Чи прокинеться дух український?

Де Дніпро широкий весело біжить,
Острів є високий — Хортиця лежить…
І сюди щороку їздять козаки,
Щоб справляти тризну на схилах ріки.

Такого вірша склав колись хлопчина-школяр Антон Гончар, з котрим я кілька разів їздив на Хортицю на Зелені свята, коли там поминали Запорізьку Січ.

Недавно минуло 237 років із дня зруйнування Запорізької Січі. У мене з’явилася можливість відвідати Хортицю. І не самому, а з гуртом козаків та берегинь, до якого увійшли вчителі та директори шкіл, де запроваджене козацьке виховання, працівники бібліотек. До їхніх послуг райдержадміністрація виділила автобус, і пізнім вечором 8 червня ми вирушили у подорож.

Маршрут пролягав через увесь південь України. Хортиця зустріла нас теплом і красою лісових стежок, різнобарв’ям квітів, скелястим берегом Дніпра. Отаман Петро Заболотний щиро привітав гостей. На жаль, ми спізнилися на відкриття свята, тобто не побачили богослужіння і проводжання на човні на середину Дніпра великого вінка, прикріпленого до дерев’яного хреста. Але козацькі змагання, концерт, чудовий куліш з чаркою, котрим завжди пригощають тут гостей, — все це не обійшло нас стороною. А ще — зустрічі та міцні обійми старих друзів. Було нам що пригадати і про що розповідати.

А тепер буде річ про Буджацьку січ. Таку назву має інформаційно-аналітичний альманах козаків Буджаку, який видає отаман Валерій Тимофєєв і кілька сотень примірників якого були розповсюджені того дня на Хортиці. Видання покликане сформувати нове покоління, виховане на патріотичних традиціях козацької держави, розраховує на силу і дух козацької нації під гаслом: «Душу — Богові! Життя — Батьківщині! Серце — людям! Честь — нікому!».

Отамана Валерія Тимофєєва на Буджаку називають «наш Дмитро Байда». Нещодавно вийшов у світ четвертий том загальнонаціонального видання «Ювіляри України». Є там і про нього розповідь. А в першому номері всеукраїнського суспільно-політичного журналу «ХХІ століття. Персона» розповідалося про школу отамана Тимофєєва у селі Адамівка, невтомного пропагандиста системи козацько-лицарського виховання, яку він почав втілювати на початку 1990-х, працюючи директором освітнього закладу. Валерій Тимофєєв розробив програму патріотичного виховання молоді, аналога якої нема в Україні. У грудні 2009 року вона була затверджена районною радою й успішно втілюється у життя.

— Сьогодні більшість молоді втрачає моральні орієнтири. Тому головне завдання школи — протистояти знищенню національної моралі. І педагогіка, яка базується на козацькому кодексі честі, найкраще підходить для цього. Вона дає можливість виховати фізично здорових, морально чистих, по-лицарськи чесних, мужніх та сильних духом громадян України. І це виховання треба починати з народження дитини і вести впродовж всього життя.

Так вважає отаман Тимофєєв. І його підтримують педагоги, батьки, діти. На кущовій нараді вчителів молодших класів після уроків, які проводилися під девізом «Народні герої — козаки-лицарі», після прийому школярів у козачата одна з вчительок відверто зізналася:

— Плакати від радості хочеться — нарешті, у нас дух український прокидається!

Тепер в багатьох школах району втілена система козацько-лицарського виховання. Згодом хлопці стають джурами, дівчата — данами, а вчителі — козаками і берегинями. Тому я й не дивувався, що наш місткий автобус був заповнений козаками та берегинями, а козацький дух та гумор супроводжували нас і на Хортицю, і додому.

Борис УСТИМЕНКО,
заслужений журналіст України.
Білгород-Дністровський —
Хортиця — Білгород-Дністровський.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net