Переглядів: 1339

Правдиві знання про рак — перший крок у боротьбі з хворобою

За даними Міністерства охорони здоров’я, ризик захворіти на рак у нашій державі має кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка. Причому, більше третини таких людей —особи працездатного віку. На обліку в установах онкологічного профілю нині перебуває близько одного мільйона осіб, щорічно реєструється понад 160 тисяч нових випадків раку.

Про організацію роботи онкологічної служби, стан захворюваності населення Одещини на рак, про необхідні (й посильні для кожного) профілактичні заходи вбереження від недуги, про важливість поширення серед людей правдивих знань про онкологічні захворювання, зокрема серед жінок, які схильні до захворювань на рак молочної залози (РМЗ), йшлося на прес-конференції, яку провели головний лікар обласного онкологічного диспансеру Микола Добровольський та завідуючий відділенням мамології цього диспансеру, головний позаштатний онколог управління охорони здоров’я облдержадміністрації Сергій Бондар. До важливої розмови також долучилися представники громадськості, зокрема голова Асоціації жіночих організацій Одеської області Світлана Дигуляр і голова ГО «Вікторія», яка об’єднує жінок, що перехворіли на рак молочної залози, Наталія Фесенко.

— Лікарський досвід переконує в тому, що чим більше людям говорити про рак, тим ефективніше можна протистояти хворобі, — сказав Микола Добровольський. — Більшість інформації, яку ми можемо дати хворому на рак, як правило, за його ж вимогою — це статистика. Ми мусимо допомогти пацієнту бути реалістом у перебігу хвороби. Бо якщо володієш такою інформацією, то, принаймні, знаєш, як планувати своє подальше життя. Це — сувора правда, яку треба сприймати адекватно. Те ж саме стосується й усіх громадян, які помилково вважають, що рак — це лихо, яке торкається чи може торкнутися когось іншого, а не його особисто, а відтак, мовляв, не варто навіть про таке думати.

Досвідчений лікар навів статистику, згідно з якою щороку на Одещині реєструється майже 9 тисяч випадків раку, шкода, але 4 тисячі наших земляків хвороба забирає. В структурі захворюваності перше місце займає рак шкіри (15,6%), друге — рак молочної залози (12%), третє — рак легенів (8,9%). Станом на 1 січня 2012-го на обліку в Одеському обласному онкологічному диспансері перебувало більше 65 тисяч онкохворих.

Чи втішає хвору людину інформація про те, що не лише її життя обтяжене таким діагнозом? Психологи стверджують, що певною мірою так: ти не один такий, люди борються, лікуються, сподіваються на краще, тож і тобі варто старатися, і в тебе є шанс вижити.

Сергій Бондар зазначив, що успіх в лікуванні онкологічних захворювань багато в чому залежить від психологічного та емоційного стану пацієнта, від його віри у свої сили, готовності співпрацювати з лікарями. Також досвідчений медик підкреслив, що сучасне комплексне лікування онкологічних захворювань (оперативне лікування, хіміотерапія, променева терапія) викликає страх через те, що пацієнт не знає до чого готуватися, чекає серйозних побічних ефектів, втрати волосся, ваги, апетиту, проблем з травленням і виникнення страшної втоми та інших ускладнень. Хтось дуже боїться розголосу, що теж слід враховувати. І навіть якщо ці труднощі прийдуть, потрібно знати, як до них підготуватися і пристосуватися в своєму повсякденному житті, щоб зуміти їх краще витримати. У нас з’являється впевненість у боротьбі, коли ми знаємо, як пройти випробування і з чим боремося.

Рак — це цілий комплекс проблем, які людина мусить вирішити. Про це, переконують лікарі, треба відверто говорити. Раннє ж виявлення хвороби — це гарантія успішного лікування. Пізнє виявлення — також не є вироком для людини, яка бореться з недугою.

Онкологічна служба області, за словами медиків, добилася певних результатів, відтак рак на ранній стадії діагностується майже в 60% хворих. І все ж запущені форми все ще складають аж 13,5%. Це дуже багато. Маємо необхідне медичне обладнання, повний комплект кадрів, прекрасну лікувальну та профілактичну бази, а показники захворюваності та смертності залишаються доволі високими. Справа в тому, що ми не шукаємо допомоги, коли вона необхідна, що гаємо дорогоцінний час, адже не в нашій ментальності дбати про власне здоров’я, про себе, бо на першому місці за життєвими пріоритетами наших співгромадян є родина, господарство, робота, а вже потім — власне самопочуття та здоров’я.

В онкодиспансері, запевнили лікарі, можна пройти обстеження в будь-який час. Та ось примусити людину подбати про себе — прийти та обстежитися — то велика складність. Чимало людей, а особливо жінок, вже довідавшись про тяжкий діагноз, не звертається за медичною допомогою, адже вважають, що лікування буде занадто дорогим, а зцілення все одно не принесе. Хтось боїться втратити роботу, хтось — залишитися без чоловіка, а хтось у відчаї просто вважає за краще відпустити ситуацію напризволяще: нехай буде, як буде.

Микола Добровольський неоднораз підкреслював: для профілактики виникнення раку людям важливо розуміти, що ризик багатьох видів онкозахворювань, у тому числі й РМЗ, можна знизити більш ніж на половину лише завдяки зміні способу життя (йдеться про повноцінне харчування, відмову від куріння, від вживання алкоголю, допустимі фізичні навантаження, життя без стресів, суворе дотримання порад лікарів тощо). Необхідно донести до громади, що рання діагностика РМЗ та повноцінне лікування — це також порятунок від раку, а регулярне проходження профілактичних оглядів жінками, старшими 40 років, — життєва необхідність.

Чому саме рак молочної залози ніби виокремлено, в тому числі й було винесено на обговорення під час прес-конференції? Найперше тому, що РМЗ є основною причиною смерті жінок від онкологічних захворювань, інвалідності та суттєвого погіршення якості життя. РМЗ — одна з причин раннього сирітства дітей.

Низька мотивація жіночого населення щодо участі в профілактичних програмах, у зв’язку з браком потрібної інформації щодо раннього виявлення хвороби, страхом перед нею, доволі низькими стандартами життя, невідповідальним ставленням до власного здоров’я призводять до того, говорили медики, що лише 30% жінок звертаються до спеціалістів, щоб пройти регулярний профілактичний огляд. Дехто шукає допомоги у знахарок, лікується самотужки, чим затягує вузол проблеми. І все це на фоні того, що чи не половину жіночого населення Одещини складають жінки старше 40 років, які є найвразливішою категорією щодо РМЗ.

До вирішення проблеми підключилася громадськість. До речі, в нашій області це вперше. 

Голова Асоціації жіночих організацій Одещини Світлана Дигуляр під час прес-конференції презентувала громадську ініціативу «Одеса дбає про тих, кого любить і цінує. Інформаційно-просвітницька кампанія, спрямована на підвищення обізнаності жінок про рак молочної залози та мобілізацію дій місцевих громад на вирішення проблеми раннього виявлення та лікування хвороби». Цю ініціативу нинішнього року в рамках соціального замовлення підтримано грішми з обласного бюджету.

За справу взялися не випадкові люди. Команда проекту складається з активісток, які є випускницями американської тренінгової програми Course for the Cure tm, організованої за сприяння Благодійного фонду імені Комен (США), що має багаторічний досвід роботи з громадами з питань профілактики РМЗ та мобілізації спільноти на раннє виявлення та повноцінне лікування раку.

Донести до якнайбільшої кількості людей інформацію про ці важливі моменти, активізувати громадськість на протидію РМЗ, переконати владу діяти рішучіше (скажімо, щодо організації у районах масових обстежень жінок), посилити увагу до якості профоглядів, які часто робляться формально, об’єднати однодумців — це завдання, яке команда проекту сподівається виконати в повному обсязі.

Діяльність у межах проекту включає в себе інформаційно-просвітницькі та масові заходи з використанням ефективних методів впливу на цільові аудиторії та групи. Одна з них — вулична акція «Одеське жіноче таксі «Красуня» (агітація на колесах). Підготовлені водії виступлять у ролі пропагандистів-агітаторів, тож кожен пасажир такого таксі (орієнтуючись на ситуацію) отримає певну інформацію про акцію, яка проводиться в Одесі, про важливість обізнаності з проблемою та необхідність регулярного проходження обстежень, а також отримає у подарунок сувенір — рожеву стрічку, брошуру та тематичну карточку для душу (впродовж тижня буде охоплено не менше тисячі осіб).

Ключовий захід — обласний форум «Берегині», присвячений здоров’ю жінки, з урочистою частиною, квітковим флеш-мобом та виставкою робіт майстринь ужиткового мистецтва, з півгодинним тренінгом щодо окресленої проблеми та можливих шляхів її вирішення. До участі у форумі будуть запрошені жінки-депутати обласної, міських, селищних та сільських рад, члени громадської ради ОДА, художниці, поетеси, діячі сцени, лідери громадських організацій (понад 250 учасниць). Форум обслуговуватимуть волонтери — студенти місцевого медучилища, які по завершенні зібрання вийдуть на вулиці Одеси зі стрічками та агітками.

Передбачений і просвітницький захід серед студентів Одеського обласного базового медичного училища на тему «Подбай про того, кого любиш». Підготовлені волонтери з числа студентів училища розповідатимуть одноліткам про проблему, закликаючи їх виявити турботу про своїх рідних і близьких: поділитися набутими знаннями, вручити подарунок мамі чи бабусі та закликати пройти обстеження на РМЗ.

— Реалізовуючи цей проект, — сказала Світлана Дигуляр, — ми маємо за мету привернути увагу обласної громади і людей, які приймають рішення, до проблеми РМЗ та необхідності кардинально вплинути на ситуацію, яка склалася, тобто досягти внесення доповнень (як окрема програма мамологічного скринінгу) до цільової обласної програми «Здоров’я Одещини на 2012 — 2015 роки» щодо заходів із 100% охоплення жінок, старших 40 років, обстеженнями за рахунок місцевих громад та виділення коштів на придбання сучасних мамографів (як варіант — збір пожертв на придбання дороговартісного обладнання, на якому безоплатно обслуговуватимуть населення).

До реалізації цього проекту, йшлося на прес-конференції, будуть залучені експерти: лікарі-онкологи, мамологи, лікарі загальної практики — сімейної медицини, науковці кафедри соціальної медицини ОНМУ, лікарі-санологи обласного центру здоров’я, інші вузькопрофільні фахівці.

Сергій Бондар, коментуючи виступ Світлани Дигуляр, особливий акцент зробив на тому, що для жінок із онкологічними захворюваннями необхідно якнайбільше прикладів так званих «переможниць», інших жінок, які подолали хворобу й продовжують повноцінно жити. Їх, сказав, хворим важливо бачити на власні очі, спілкуватися, почути конкретні історії зцілення, які є результатом суворої мобілізації власних сил організму, помножених на лікарський супровід, на підтримку рідних, на бажання подолати недугу.

Наталія Фесенко очолює громадську організацію підтримки жінок, що перехворіли на рак молочної залози «Вікторія», основне завдання якої — пропаганда здорового способу життя, профілактика та виявлення онкологічних хвороб, психологічна та соціальна підтримка й реабілітація онкохворих людей. Саме жінки з «Вікторії», які також задіяні в проекті, стають добрими порадницями, а часто і єдиними розрадницями, для пацієнток онкодиспансеру. Згодом дехто, вилікувавшись, намагається забути про все, що з ним сталося, а дехто пристає до активісток, вливається в організацію, щоб допомагати іншим.

Обізнаність, поінформованість людей та вчасно діагностована спеціалістами онкологічна хвороба, як і її повноцінне лікування, зберігають та подовжують життя. До цього, власне, й зводилася тривала й непроста розмова про рак, який може торкнутися кожного, але який можна попередити й можна подолати. А що про це варто привселюдно говорити — підтверджено досвідом: прочитані статті та переглянуті телевізійні сюжети (тобто коли тема вирує в інформаційному просторі й грамотно доноситься до людей) подвоюють кількість добровільних звернень до спеціалістів.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net