Чесний журналіст продається раз
Інтерв’ю із Софі Лорен, Аллою Пугачовою, Булатом Окуджавою. Мотоподорож на космодром «Байконур», зустріч із засудженими в камері смертників… За всім цим є й інший бік журналістики, де герой роману втрачає себе і намагається віднайти у власних спогадах. Редактор ставить його перед вибором: професія чи совість? Напише журналіст розгромний матеріал про свою колишню дружину чи піде з газети? Газети, яка стала його життям…
«Честный журналист продается один раз» — перша книга відомого журналіста Аркадія Ромма. В його біографії — телепередачі та безліч популярних видань, зокрема «Вечерняя Одесса», «Аргументы и факты», «Киевские ведомости», московська «Общая газета»... Він написав роман про те, що добре знає зсередини, так би мовити, показав газетне життя без прикрас.
Для Георгія Райкіна (головного героя роману) робота важливіша за колишню дружину, однак, що робити з совістю? Для того, аби знайти відповідь на це питання, герой Ромма зачиняється на ніч у власному кабінеті і… пиячить. Ні, не як алкоголік сам з собою. Є в цьому кабінеті і співрозмовник, точніше, слухач, який мовчить і поглинає сповідь журналіста Жори. Ця сповідь і є роман, правильніше, «роман з газетою» — саме так визначив жанр видання автор. А кожен тост — назва глави, у яку вкладені спогади героя. Після чергової чарки він розмірковує про трансформацію душі, такої щирої спочатку і такої черствої торговки наприкінці. Усюди протиріччя. Фінал роману теж подвійний — дві кінцівки абсолютно протилежні. Хоча «кінцівка» — неправильне слово, автор збирається писати продовження…
Багато років Аркадій Ромм пропрацював в одеській «Вечірці», тож, можливо, хтось сприйматиме «роман з газетою» як біографічний. Та порівнювати головного героя з автором книги, а вигаданого редактора Андрія Денисовича (скорочено АД, і це не випадковість) з покійним Борисом Дерев’янком не треба. Звісно, всі персонажі роману увібрали риси реальних людей, однак, скоріш за все, це збірні образи, змішані з уявою автора «Чесного журналіста». Так, редактор у книзі — породження системи. Породженням системи стає згодом і головний герой. «Чесний журналіст — все одно, що чесний бандит», — повчає ще зеленого Георгія Райкіна досвідчений колега на початку роману. Цю ж фразу повторює сам головний герой наприкінці книги, повчаючи новачка. Перетворення відбувалося поступово, навіть непомітно: спершу змовчав на зібранні, де несправедливо «відчитували» колегу, потім на прохання редактора підписав неправдивий протокол, опублікував неправдиву «інфу», аби тільки не псувати стосунки з прокуратурою…
Звісно, є в романі і жінки. Багато, і всі різні. Перша дружина красуня Олена, через яку, власне, журналіст і конфліктує з совістю. Лінія починається чудово, романтично, однак згодом героїня розуміє, що змушена ділити чоловіка з Газетою. Вона не може подолати суперницю і… подає на розлучення. Та, як показує життя, розлучення не привід для повного розриву стосунків. Є і друга дружина — Ксенія. Автор «роману з газетою» створив її такою, у яку не міг не закохатися головний герой. Та вона… помирає. І хоча Георгій робить усе можливе, аби врятувати кохану, важка невиліковна хвороба забирає її. Є в романі Ганна, для якої наш герой — вітчим. Їх стосунки також непрості. Після смерті матері вона у пошуках підтримки й захисту звертається до Георгія і тут починає бачити у ньому більше, ніж опікуна… Є й інші, багато інших жінок: грайливі, пробивні, замучені життям... Аркадій Ромм зізнається, що стосунки з ними усіма важко назвати простими.
«Я прочитав роман з великим задоволенням, відстежуючи паралельно, наскільки різні почуття та емоції він породжує. Це було задоволення і від того, як написаний роман, від фантазії автора. Було й сумнівне задоволення від окремих сцен, описаних у романі. Зокрема, ловив себе на не дуже здоровому інтересі до непристойностей. І все це не заважало мені читати з задоволенням», — поділився своїми враженнями від «Чесного журналіста» Валерій Хаіт. Він підкреслив, що в літературі особливо цінує відвертість і в романі Ромма вона є. Окремо виділив Валерій Хаіт і мову твору. У тексті книги, переконаний він, є багато влучних фраз, які згодом можуть стати афоризмами. «Якщо у жінки поганий смак, у тебе є всі шанси їй сподобатися», — процитував одну з таких фраз редактор і видавець. Що ж стосується лінії кохання та інтимних моментів у житті героя «роману з газетою», в написанні таких сцен завжди є великий ризик скотитися до банальної вульгарності. «Ромму вдається пройти по лезу без втрат, і в цьому сенсі він сучасний письменник, адже сьогодні в книгах майже неможливо уникнути еротичних сцен», — зазначив Валерій Хаіт і привітав колегу з виходом «Чесного журналіста».
«Важко писати прозу, коли ти журналіст. Зовсім інше мислення. Звісно, важливо, що писати, однак не менш важливо — як. Коли я прочитала «Чесного журналіста», одразу зрозуміла, що це не мемуари, а роман. Тому я була б обережною з порівняннями автора та його ліричного героя. Те, що автор потроху живе у кожному зі своїх героїв, — річ звичайна і безпечна. Небезпечні пошуки читачів автора у героях», — зауважила письменниця Ольга Ільницька, розповідаючи про свої враження від «роману з газетою». На її думку, попри велику кількість жінок у романі, попри складність їх стосунків і почуття, насправді кохає головний герой Газету. Окрім цієї любові, за словами письменниці, живе в героєві й любов до себе… Вона підкреслила, що після появи «Честный журналист продается один раз» можна сміливо говорити про народження одеського романіста, не обмеженого рамками міста.
Сьогодні роман Аркадія Ромма вже отримав багато схвальних відгуків. Недавно на одному з літературних сайтів було викладено текст твору. Кількість схвальних відгуків і лідерство видання в рейтингу сайта у номінації «проза, роман» здивувало навіть автора. Нове видання буде цікавим не лише для тих, хто має безпосереднє відношення до журналістики, а й для всіх, хто хоча б раз у житті вступав у протибій із власною совістю, а отже — просто для всіх.
Людмила ІВАЩЕНКО.
Замість післяслова. У рамках ХІІІ Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» редакційно-видавнича фірма «Прес-кур’єр» за книжку Аркадія Ромма «Честный журналист продается один раз» відзначена дипломом у номінації «Сучасне літературно-художнє видання».

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206