Переглядів: 971

Розум проти цигарки

В Україні курить кожен третій. До 18 своїх років кожна десята дитина випалює більше 10 сигарет щодня. Дівчатка сьогодні починають пахтіти цигаркою з 13 років, хлопці — з 11. У нас курить кожна четверта жінка і три чверті дорослих чоловіків. І це при тому, що, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме куріння тютюну стає другою причиною смерті людей на глобальному рівні: кожне друге знищене хворобою життя може «подякувати» за це саме цигарці.

Як медики та громадськість, зокрема нашої області, борються з тютюновим злом і які маємо успіхи в цьому — стало темою розмови на плановому брифінгу, який провела головний нарколог управління охорони здоров’я облдержадміністрації, головний лікар Одеського обласного наркологічного диспансеру Ольга ЗАМНЮКОВА (на знімку).

Щороку 31 травня, сказала вона, ВООЗ відзначає Всесвітній день без тютюну, під час якого акцентуються ризики для здоров’я, що супутні вживанню тютюну, і пропагуються дієві заходи зі скорочення його споживання. Потяг до куріння вже давно класифікується міжнародною медичною спільнотою не як згубна звичка, а як розлад психіки та поведінки. Тому й підходи потрібні відповідні.

Не зустрічаються такі, каже лікарка, хто б не хотів позбутися залежності від цигарки. Просто не всі, стверджує, у тому признаються. До певного часу. Коли ж людину цигарка доводить до астми, до хвороб серця, до паралічу ніг, тоді питання курити чи не курити знімається з життєвого порядку денного. Дуже часто буває, що запізно.

Марною справою виявилося залякування курців: загрозливі надписи та страхітливі малюнки на пачках на людей майже не впливають. Як, власне, й масові лекції та пропагандистські акорди. Від таких довелося відмовитися як від малоефективних методів.

Ольга Замнюкова наголосила на тому, що нині основну увагу при пропаганді здорового способу життя, вільного від цигарок, медики області приділяють саме роботі «у вузькому колі», тобто з родинами (за сприяння соціальних служб, освітян, громадських активістів), у класах, у студентських аудиторіях, де збирається по семеро-десятеро слухачів, але не більше. Лекційні заняття замінили довірливі розмови про те, наскільки погано курити, як це впливає на статеву функцію людини, на її кар’єрний ріст, на саме життя. Дехто подумки підраховує, у які гроші обходяться йому цигарки, — і це стає стимулом відмовитися від них.

Колектив обласного наркологічного диспансеру, щоб бути прикладом для інших людей, найперше — для пацієнтів і колег, повністю відмовився від куріння, до чого закликає інші медичні колективи області. Шкода, але допоки серед медиків області така ініціатива не отримала схвалення.

Дедалі переконливіше звучить голос тих, хто не хоче дихати цигарковим димом, адже він не менш шкідливий для того, хто стоїть поруч із курцем. Некурящі відстоюють своє право не дихати чадом. Однак особливої активності в країні не простежується, як, власне, і в нашій області. Останнім часом не було замовлено серйозних соціологічних досліджень на задану тему. Лікарям же доводиться мати справу виключно з наслідками отруєння людей цигарками.

Дитина, каже лікарка, не народжується з потягом курити. Приклад дорослих чи однолітків, спершу задля експерименту, принадливо підсовує їй цигарку. Для багатьох людей вона стає супутницею на все життя.

Жоден батько чи мати не хоче, щоб їхні діти в своєму такому швидкоплинному житті труїлися димом і гинули від нього ж, та буття доводить, що приклад батьків, які палять, стає аргументом на користь цигарки майже для 100% дітей, які рано чи пізно, але куритимуть.

Звільнити від потягу до цигарки заповзято пропонують численні приватні медики та екстрасенси, гарантуючи «успіх» після першого ж сеансу чи після першої пігулки. То все, за словами Ольги Замнюкової, казочки для довірливих. Навіть при медикаментозному лікуванні, який поєднується з сеансами психотерапії, що проводять дипломовані фахівці, звільняються від своєї пристрасті лише один-двоє з десяти людей, котрі прийшли за допомогою. Не рятує й так звана «електронна цигарка», що створює ілюзію для курця, який все одно потягнеться до звичної для нього чадної згуби.

За інформацією УНІАН, які цитувала Ольга Замнюкова, гарних результатів протидії курінню добилася Німеччина. У цій країні діють менш жорсткі обмеження на рекламу. Акцизи, як і в більшості країн ЄС, достатньо високі, але паралельно з цим активно пропагується здоровий спосіб життя. Крім того, в останні три роки за куріння в громадському місці тут беззаперечно штрафують. За спробу затягнутися цигаркою в залі для некурящих європейського ресторану з вас стягнуть100 євро, а власникові цього закладу ваша витівка обійдеться в тисячу євро. У результаті, порівняно з початком 1980-х, курців у Німеччині стало на 10% менше.

Жорсткі правила та обмеження ладні протидіяти злу, який несе куріння, переконані медики, однак тільки заборона не стане головним аргументом для людей спекатися потягу палити. Діяти треба винятково переконанням, стверджує головний нарколог Одещини. Тільки розум, стверджує вона, може протидіяти злу, який несе людині тютюн.

Старання медиків мусять підкріплюватися політичною волею. Вона є.

Хто цікавиться, той знає, що 24 травня Верховна Рада схвалила закон, який категорично забороняє людям курити в громадських місцях. Це, поза сумнівом, впевнений і сильний крок на шляху до звільнення України від шкідливого впливу тютюну. Повна заборона куріння стосується не тільки приміщень навчальних закладів та установ охорони здоров’я, але і їхніх вуличних територій. Саме ця поправка буде діяти відразу після того, як закон підпише глава держави.

Аналогічний закон 2006 року (також оптимістичний, як тоді вважалося) практично не виконувався, оскільки в ньому не було прописано механізму протидії курінню і не було чіткого визначення поняття «громадське місце». Новий документ точніший, але, на переконання самих медиків, навряд чи він одразу запрацює на повну силу, оскільки третина громадян держави курить, а піти всупереч такій кількості людей буде ой як непросто. І все ж підемо.

Отож, згідно з новим законом, забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у ліфтах і таксофонах; у приміщеннях і на території закладів охорони здоров’я; у приміщеннях і на території навчальних закладів; на дитячих майданчиках; у приміщеннях і на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту; у під’їздах житлових будинків; у підземних переходах; у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів; у приміщеннях закладів ресторанного господарства; у приміщеннях об’єктів культурного призначення; у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності; у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян; у приміщеннях гуртожитків; в аеропортах та на вокзалах.

Власник, уповноважені ним особи або орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не має перевищувати 10% загальної площі відповідної споруди чи приміщення, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму.

За порушення закону громадяни сплатять штраф у розмірі від 17 до 119 гривень, підприємства чи організації — 3400 гривень.

Закон ще не підписаний Президентом. Як свідчить міжнародна практика, в таких випадках особливо активізуються виробники згубної продукції, які не шкодують грошей на лобіювання власних інтересів і намагаються гальмуванням процесу виграти час, щоб адаптуватися до нових умов.

Закон хороший, як і наміри спільноти звільнитися від тютюнової згуби, однак свій особистий вибір кожен робить сам. Добре, якщо він буде правильним, усвідомленим і розумним, скерованим на користь самому ж собі.

Підготувала
Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com