Переглядів: 1417

Твори добро — стань донором

90 років Одеській станції переливання крові

Кожен знає, що донорство крові — це добровільне надання своєї крові чи її компонентів для подальшого переливання хворим, які цього потребують. Пропаганда донорства є невід’ємною складовою донорського руху, в основі якого — милосердя людей, котрі безкорисливо надають свою кров хворим і постраждалим.

Зменшення уваги як держави, так і місцевої влади та профільних служб до благородної справи розвитку донорства, що простежується останні 20 років, і, відповідно, послаблення агітаційно-пропагандистської роботи серед людей сприяли тому, що найнеобхідніший біологічний матеріал, який людині може дати лише людина, став дефіцитним.

На превеликий жаль, сьогоднішній запас крові та її компонентів в Одеській області складає приблизно половину від норми, визначеної ВООЗ, тобто, замість належних 15 мл на одну особу, ми нині спроможні зібрати лише 7 — 8 мл. І це на фоні того, що з року в рік не зменшується кількість ДТП, травматизму, тяжких пологів, онкологічних захворювань, лікування яких вимагає чималої кількості донорської крові. До того ж мало не третина донорської крові вибраковується, і це ще більше ускладнює ситуацію.

Маючи славну історію (перше переливання крові в Російській імперії відбулося саме в Одесі, що додало нам всесвітньої шани та поваги), обласна служба крові нині переживає не найкращі часи.

Доброчинний фонд «Бджілка», про який люди знають за акціями, які проводять його активісти, став добрим партнером колективу комунальної установи «Одеська обласна станція переливання крові» (всього на території області діє 11 відділень переливання крові). На зібрані фондом пожертви не раз закуповувалися тест-системи для діагностики вірусів у крові, обладнання для лабораторії станції. Активісти «Бджілки», які ведуть пропагандистську роботу серед людей, агітуючи їх долучатися до донорства, й стали ініціаторами відзначення ювілейної дати.

У рамках проекту «Твори добро», приуроченого до 90-річчя служби, проводився конкурс дитячого малюнка. Його переможцями стали… всі 25 учасників, адже, послухавши розповіді дорослих про донорство, діти по-своєму малювали добро та милосердя, з якими вони його асоціюють. Картини юних художників залишаться на станції, що у Бісквітному провулку, 2.

Ювілейну дату відзначили в актовій залі установи. Для цього організували скромне святкове дійство, з офіційною частиною, під час якої почесні донори отримали відзнаки, а діти дали милий концерт.

Головний лікар станції Валерій Івченко розповів, що переважна більшість донорів приходять здавати кров безоплатно, що на Одещині кількість донорів, які поділилися життям з тими, хто потребував такої допомоги, торік збільшилася на 500 осіб, склавши загалом майже 5500. Цього замало, як і активності самої служби в справі пропаганди донорства. Разовими акціями проблеми не вирішити, потрібен комплексний підхід, об’єднані старання зацікавлених у тому, щоб область завжди мала потрібний запас біологічного матеріалу, щоб не звалювати вирішення проблеми винятково на родичів хворих і постраждалих, як це нині, власне, й практикується..

Принагідно скажу, що на Одещині розроблено трирічну громадську програму відродження традицій донорства крові та її компонентів, виконання якої взяла на себе Одеська обласна організація Товариства Червоного Хреста України, згуртувавши довкола цієї важливої справи десятки громадських організацій, ЗМІ, трудових колективів.

Метою програми є мобілізація сил і потенційних можливостей громадськості, влади, служб охорони здоров’я, державних структур, приватного сектору, студентів і молоді, волонтерів, членів професійних спілок, усіх небайдужих громадян для задоволення потреб громади в донорській крові через пропаганду безоплатного донорства крові серед водіїв, студентів вишів, членів трудових колективів підприємств та організацій, серед жінок, інших цільових груп населення; роз’яснення державної політики, рішень місцевої влади та ініціатив громадськості щодо вирішення проблеми забезпечення донорською кров’ю та її компонентами медико-профілактичних закладів; поширення інформації стосовно переваг ведення здорового способу життя, вільного від залежностей і шкідливих звичок, як запоруки безпечного донорства, профілактику захворюваності на вірусні гепатити, ВІЛ-інфекцію та хвороби, які передаються через кров; поширення ідеї безкорисливої допомоги серед людей; інформування громадськості стосовно проблеми гострої нестачі донорської крові в Україні та зокрема в Одеській області; створення відкритої бази даних наявних і потенційних донорів крові; масштабну популяризацію особистого подвигу донорів; заохочувальні ініціативи, скеровані на відродження традицій безоплатного донорства та готовності людей ставати донорами крові та її компонентів.

Нещодавно відбулося офіційне оголошення переможців конкурсу за результатами публічного захисту проектів, розроблених громадськими організаціями та творчими спілками Одещини, для реалізації яких цьогоріч надається фінансова підтримка з обласного бюджету. Ця програма — у переліку підтриманих проектів.

Яна СТАСІНА.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com