Переглядів: 1378

Покращення життя. Для своїх

Партія регіонів на повну потужність включилася у парламентську виборчу кампанію. Vip-агітатори їздять регіонами, розповідають про втілення соціальних ініціатив президента. Зокрема, нещодавно на Черкащині черговий спіч про покращення видав віце-прем’єр Сергій Тігіпко. Наостанок «покращувач життя» пообіцяв частіше приїжджати в область з робочими поїздками.

Коли наступного разу Тігіпко або будь-який інший vip-агітатор почне розповідати про покращення життя, то нехай пояснить виборцям: чому це покращення швидшими темпами відбувається у можновладців, ніж у людей. У президента та всіх (!) керівників його канцелярії у 2011-у зарплати виросли більше або значно більше, ніж середня по Україні. Якщо середньомісячна номінальна зарплата, за даними Держкомстату, виросла на 16%, то у Віктора Януковича та Андрія Портнова задекларовані зарплати — майже удвічі!

Справедливий президент-2010

Уже в перший день свого президентства — 25 лютого 2010-го — Віктор Янукович пообіцяв урізати зарплату собі і працівникам президентської канцелярії. Ось що він говорив на інавгурації у залі Верховної Ради: «Ми виплатимо заборгованість із заробітної плати і пенсій, чого так і не зробив діючий уряд. Враховуючи катастрофічну ситуацію з державними фінансами, ми зробимо це за рахунок скорочення витрат на бюрократичну систему, і почнемо з себе. Одним з моїх перших указів на посту президента України буде указ про скорочення видатків на секретаріат президента та інших структур, які забезпечують його діяльність».

Того ж дня прес-служба нового президента повідомила: лідер сказав — лідер зробив. Видатки на адміністрацію президента скоротили на 20%, дізналися українці з офіційного сайта: «Віктор Янукович підкреслив, що буде і надалі скорочувати видатки «на бюрократію, і ці гроші віддавати бідним. Бо в Україні 20% людей перебувають на межі бідності».

Але і це не все. Заради боротьби із бідністю у державі президент-реформатор удвічі скоротив свою особисту зарплату, — вихвалялася того ж дня Ганна Герман.

Чи дісталися у 2010-у зекономлені гроші бідним, важко сказати. Але про 2011-й можна говорити з упевненістю: керівники з Банкової вирішили більше не ділитися своїми грошима.

«Не голодали вы… не голодали…»

Напевно, жити на урізані зарплати Януковичу та Ко виявилося дуже складно. Бо вже у 2011-у офіційно задекларовані зарплати збільшилися.

У цьому легко пересвідчитися, якщо подивитися в опубліковані декларації про доходи працівників з Банкової. Автор це вже зробив і звів ці дані у таблицю. З неї наглядно видно, у кого і як за рік збільшилася заробітна плата.

До таблиці не увійшли Марина Ставнійчук та Дарка Чепак, чиї декларації також опубліковані. Причина — обидві прийшли працювати в АП навесні 2011-го, тож порівнювати їхні статки з 2010-м не є коректним.

(Прискіпливий читач може звернути увагу, що 8 з 9 чиновників з таблиці (окрім Гончарука) працювали на Банковій не увесь 2010-й, а лише після інавгурації Віктора Януковича. Це справді так. Але загальної картини це не змінює. Відповідні розрахунки автор провів, але щоб не перевантажувати матеріал, залишає за собою право не викладати ці цифри).

А тепер порівняємо зростання зарплат можновладців і пересічних українців.

Згідно з даними Держкомстату, середньомісячна номінальна зарплата в Україні на кінець грудня 2010-го складала 2629 гривень. За рік — вже 3054. Річне зростання — 425 гривень, або 16%. Виходить, що покращення життя значно стрімкіше відбувалося у тих українців, хто був ближчим до президента (відсотки зростання їхніх зарплат відображені в останній колонці таблиці. — Прим. «ЧН»).

Майже знущальними виглядають такі цифри: сукупний річний дохід у 2011-у умовного середнього українця (який щомісяця отримував середню по країні зарплату) склав 31670 гривень. Того ж року Рафальський та Гончарук лише матеріальної допомоги отримали більше — 40 тисяч і 37 тисяч відповідно.

Але чи повинні президент та керівники його адміністрації працювати на народ за маленькі зарплати? От кияни вже мали приклад «ефективного» мера, який взагалі відмовився від зарплати… Протилежний приклад можна побачити у Сінгапурі, який вітчизняні реформатори згадують залюбки. Ось що писав багаторічний прем’єр Лі Куан Ю у своїй книзі «The Singapore Story: 1965 — 2000. From third world to first»: «Уряд Сінгапуру зможе залишатися чистим і чесним тільки в тому випадку, якщо чесні і здібні люди виявлятимуть бажання боротися на виборах і займати офіційні посади. Для цього необхідно сплачувати їм заробітну плату, співставну з тою, яку людина, котра володіє їхніми здібностями і чесністю, могла б заробити на посаді керуючого великою корпорацією або займаючись приватною юридичною чи  іншою фаховою практикою. Ці люди так управляли економікою Сінгапуру, що вона в середньому зростала на 8 — 9% за рік впродовж останніх двох десятиліть, завдяки чому, за даними Світового банку, у 1995 році Сінгапур вийшов за рівнем ВНП на душу населення на дев’яте місце у світі».

Час поставити запитання: чи варто в Україні платити керівникам країни або головним реформаторам величезні зарплати? Чи справедливо збільшувати існуючі зарплати у рази?

На думку автора, це було б правильним, якби рівень корупції був, як у Сінгапурі, та відповідних чиновників відбирали на загальних конкурсах. Сьогодні ж відбір керівників на Банкову робиться за принципом особистої відданості президенту. Тож дуже складно пояснити, чому дорогі послуги професійних соратників Януковича мають оплачуватися коштом платників податків. Хіба що президент може розчулено пояснити журналістам покращення життя для своїх багаторічних товаришів: нє голодалі ви… І згадати свої тяжкі дитячі роки…

Далі додумайте самі

Вже по завершенні написання матеріалу автор отримав офіційну відповідь з адміністрації президента. На його запит, як змінювалися зарплати президента та керівників адміністрації за останні роки, в АП відповіли —… ніяк.

Що? У деклараціях про доходи ви побачили іншу картину? Ну, тоді «додумайте самі»…

«На Ваш запит від 25 квітня 2012 року повідомляємо таке. Розмір заробітної плати Глави держави визначається Постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2005 року №518 «Про заробітну плату Президента України». Вона становить 140% від заробітної плати Прем’єр-міністра України.

Протягом 2010 — 2012 років визначений згаданою Постановою розмір заробітної плати залишався незмінним і становив 47572,00 грн.

Разом з тим зазначаємо, що керуючись положеннями Указу Президента України від 4 березня 2010 року № 286 «Про заходи щодо забезпечення скорочення видатків Державного бюджету України», Віктор Янукович одразу після вступу на посаду Президента України відмовився від 50% своєї заробітної плати та матеріальної допомоги, передбаченої чинним законодавством.

Станом на 1 квітня 2010, 2011, 2012 років посадовий оклад Глави Адміністрації Президента України становить 6308,00 грн., першого заступника Глави Адміністрації Президента України — 5644,00 грн».

Олексій БРАТУЩАК.
«Українська правда».

* * *

Своє дослідження «покращення життя» владної верхівки провели й експерти журналу «Корреспондент». Аналіз засвідчив: за два роки при владі статки членів Кабінету Міністрів сумарно зросли вчетверо. І лише двоє з-поміж вищих чиновників — міністр культури Михайло Кулиняк та міністр оборони Дмитро Саламатін — наразі є лише гривневими мільйонерами, а до доларових ще не допрацювалися.

«Корреспондент» проаналізував офіційні декларації за 2011 рік, при цьому оцінив не тільки особисті та сімейні заощадження владоможців найвищого ешелону, а й приблизну вартість квартир, будинків, земельних ділянок та транспортних засобів.

Особисті статки «найбіднішого» члена уряду — Михайла Кулиняка — становлять майже 2,5 млн грн. А найбагатший його колега — перший віце-прем’єр Валерій Хорошковський — є володарем майна та інших активів майже на 1 млрд грн. Він, як і ще троє членів Кабміну — віце-прем’єри Борис Колесніков та Сергій Тігіпко і міністр економіки Петро Порошенко — очолили рейтинг.

Дослідження журналу засвідчило: всі урядовці, які працюють з 2010 року (тоді редакція оцінювала їхні офіційні декларації за 2009-й), істотно наростили особистий капітал. Лідером зростання став Борис Колесніков, який збільшив особистий статок на 242%. Друге місце посів прем’єр Микола Азаров, який за два роки розбагатів до 14,3 млн грн, тобто наростив 116%. Сумарний же особистий капітал членів Кабміну-2012, порівняно з урядовою командою 2010-го, зріс на 300% і перевищив 2 млрд грн. Щоправда, зазначають експерти, сталося це не тільки через нарощування фінансових м’язів чиновниками, які працюють в уряді з 2010-го, а й завдяки приходу в нього великих бізнесменів, чиї статки різко збільшили цифру сумарного капіталу.

Президент Віктор Янукович, за підрахунками «Кореспондента», наростив свої «фінансові м’язи» із 20 млн грн у 2009 році до 57,6 млн грн (приріст 184%). «Покращення життя» Януковичів відбулося завдяки тому, що особисто у Президента та його дружини з’явилися нові земельні ділянки. Крім того, за минулий рік гарант заробив 16,4 млн грн авторської винагороди за написання книги.

(Детальніше про зростання доходів перших осіб держави можна прочитати в журналі за 11 травня).

 

До речі. Найвищі посадовці Одеської області задекларували за минулий рік такі прибутки:

Едуард Матвійчук, голова ОДА: сукупний доход — 99287 грн, зарплата — 96330 грн та майже 3000 грн від викладацької діяльності;

Наталя Чегодар, перший заступник голови ОДА: сукупний доход — 94711 грн, зарплата — 89731 грн;

Петро Хлицов, заступник голови ОДА: сукупний доход — 1486269 грн, зарплата — 75175 грн, матдопомога — 4648 грн, від продажу нерухомого і рухомого майна — 298600 грн, банківські проценти — 1 мільйон 107 тисяч грн;

Микола Пундик, голова облради: сукупний доход — 202751 грн, зарплата — 184552 грн, матеріальна допомога — 18319 грн, дарунки, призи та виграші — 2880 грн;

Микола Тиндюк, перший заступник голови облради: сукупний доход — 328356 грн, зарплата — 186562 грн, від викладацької діяльності — 1936 грн, матеріальна допомога — 29290 грн, інші види доходів (пенсія) — 110568 грн;

Олексій Гончаренко, заступник голови облради: сукупний доход — 689571 грн, зарплата — 154276 грн, дивіденди, проценти — 371479 грн, від відчуження рухомого й нерухомого майна — 145516 грн, від відчуження цінних паперів та корпоративних прав — 18300 грн.

«ЧН».

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com