Переглядів: 1270

Прокуратура відкрита для запитів

Минув рік з дати набуття чинності закону «Про доступ до публічної інформації»

Стаття 34 Конституції України закріплює за кожним громадянином право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб — на свій вибір, що передбачає, відповідно, й право на доступ до публічної інформації.

Втім, до минулого року численне застосування грифів обмеження доступу до інформації «опублікуванню не підлягає», «не для друку», «для службового користування», а іноді просто небажання чиновників надавати ту чи іншу інформацію, що становить суспільний інтерес, за відсутності чітко визначеного порядку та відповідальності розпорядників такої інформації за її ненадання, фактично зводило нанівець можливість її отримати.

Прийняття у січні 2011-го закону «Про доступ до публічної інформації», який набрав чинності 10 травня минулого року, призвело до радикальних змін у стосунках влади та громадян. Цей закон закріпив гарантії забезпечення права кожного на доступ до такої інформації, а також механізми реалізації цього права.

Відповідно до цього закону Генеральний прокурор вжив низку організаційно-практичних заходів. У центральному апараті ГПУ, прокуратурах АР Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військових прокуратурах регіонів та ВМС України створено підрозділи з питань забезпечення доступу до публічної інформації, розроблено і затверджено відповідні інструкції про порядок забезпечення такого доступу.

Обов’язки щодо забезпечення права кожного на доступ до інформації, яка становить суспільний інтерес, та інформації, котрою володіє прокуратури Одеської області, прийому та розгляду запитів на публічну інформацію, підготовки та надання відповідей на них, здійснення загального контролю за своєчасністю оприлюднення такої інформації, покладено на старшого помічника та помічника прокурора області. Запити приймаються у спеціально відведеному приміщенні на Приморському бульварі, 1 у м. Одесі. Тут же є й кімната для ознайомлення запитувачів з публічною інформацією. Відповідно до встановленого графіку прийом здійснюють старший помічник та помічник прокурора області, які, за необхідності, допоможуть оформити запит. Його, до речі, можна зробити усно чи письмово, з допомогою телефонного та факсимільного зв’язку або на електронну адресу. Вся контактна інформація викладена на офіційному веб-сайті прокуратури Одеської області, де є спеціальний розділ — «Забезпечення доступу до публічної інформації».

Відповідно до вимог закону та чинних інструкцій відповіді на запити можна отримати за бажанням запитувача письмово на зазначену адресу, засобами факсимільного та електронного зв’язку. Так, за результатами розгляду інформаційного запиту кореспондента одного з інтернет-видань щодо порушення та розслідування кримінальної справи про дорожньо-транспортну пригоду поблизу Театру музкомедії в Одесі, внаслідок якої загинули люди, вже наступного дня на зазначену запитувачем електронну адресу направлено відповідну інформацію.

Законом визначено скорочені терміни розгляду запитів на інформацію: загальний — 5 робочих днів з дня отримання запиту, якщо ж ця інформація необхідна для захисту життя чи свободи особи — цей термін скорочується до 48 годин. Однак якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або пошуку інформації серед значної кількості даних, термін розгляду може бути продовжено до 20 робочих днів. За час дії закону прокуратура області у переважній більшості випадків надавала відповіді на запити у п’ятиденний термін і лише двічі строки продовжувалися з вищевказаних підстав. Так, прокуратура області задовольнила запит громадянина В. про надання копій організаційно-розпорядчих документів щодо структури та штатного розпису прокуратури Одеської області за двадцять років, який розглядався більше ніж 5 днів у зв’язку з необхідністю опрацювання значної кількості документів, у тому числі архівних, та виготовлення їх копій.

Водночас запитувачі інформації мають знати, що відповідь на запит надається безкоштовно, але у разі, якщо задоволення запиту передбачає виготовлення копій документів обсягом понад 10 сторінок, запитувач зобов’язаний відшкодувати фактичні витрати на їх копіювання та друк.

Законом передбачено й випадки, коли у запитуваній інформації може бути відмовлено у зв’язку з тим, що ця інформація належить до категорії з обмеженим доступом, у разі, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов’язаний відповідно до своєї компетенції володіти нею, а також коли особа, яка подала запит на інформацію з великим обсягом, не оплатила витрати на її виготовлення та друк. Скажімо, було відмовлено у розгляді запиту громадянина Д., котрий намагався отримати інформацію щодо слідчих дій, які заплановано провести слідчим у кримінальній справі, порушеній стосовно нього. Одночасно запитувачу роз’яснено, що ця інформація є таємницею слідства, а тому доступ до неї обмежений.

В основному запити, що надходять до прокуратури області, стосуються питань досудового слідства,  які становлять 36% від загальної кількості вирішених звернень, близько 20% — запити з питань правозахисної діяльності органів прокуратури, 14% — з питань представництва інтересів громадян і держави в судах та  стільки ж з кадрових питань.

Слід зауважити, що запит на інформацію не є скаргою або зверненням, які мають вирішуватися відповідно до закону «Про звернення громадян». Тому кілька звернень, які хоча й були оформлені як запити на інформацію, прокуратура вирішила у строки та в порядку, передбаченому законом «Про звернення громадян».

Сьогодні кожен громадянин, звернувшись до прокуратури, може безперешкодно отримати відомості про результати роботи щодо захисту прав і свобод громадян та інтересів держави, пред’явлення позовів, наявність та розслідування кримінальних справ, а також іншу інформацію про її діяльність. Відтак в умовах розбудови демократичної держави реалізація закону «Про доступ до публічної інформації» у прокуратурі області сприяє забезпеченню принципу гласності, дозволяє зробити діяльність прокуратури прозорішою, зрозумілішою та доступнішою для громадян.

Максим ЗАНФІРОВ,
заступник прокурора Одеської області,
старший радник юстиції.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com