Переглядів: 938

Ейзенштейн, потьомкінці і сходи

В Одесі знято багато фільмів, та лише картині Сергія Ейзенштейна — «Панцирник Потьомкін» — вона завдячує всесвітньою славою. У цій німій стрічці не сказано жодного слова, зате про неї говорить увесь світ: майбутні режисери вивчають її кадр за кадром, а кінокритики визнають кращим фільмом усіх часів та народів. Недавно герої легендарної картини знову з’явилися в нашому місті. Стараннями французького художника вдалося відтворити сцену повстання на Потьомкінських сходах…

Події на панцирнику «Князь Потьомкін-Таврійський» викладені у кінострічці Ейзенштейна з лояльністю до підручника історії. По-іншому й бути не могло, адже перед режисером стояло завдання створити художній, а не документальний фільм. Однак сьогодні публіка сприймає його майже як історичний документ. І мало хто знає, що придушення повстання одеситів на Потьомкінських сходах — лише бурхлива фантазія Ейзенштейна. Як і дитячий візок, що котився з Потьомкінських сходів, — образ, вигаданий режисером.

Історична правда мало цікавила молодого французького художника Білала (відомого під псевдонімом Zoo Project), який прагнув лише нагадати всім одеситам і гостям міста цей знаковий кіноепізод та надати їм змогу «пережити» його на Потьомкінських сходах. У результаті довгої роботи над фотографіями фільму він створив інсталяцію «І раптом»: по всій довжині та ширині Потьомкінських сходів митець розмістив полотна з мішковини розміром 1,5 м х 3м, на які заздалегідь було нанесено кілька десятків трафаретних малюнків із зображенням учасників повстання. У такий спосіб була відтворена численна юрба революціонерів, що стрімко бігли по східцях. Однак це не репродукція знаменитої сцени фільму Ейзенштейна, а її художня інтерпретація. Персонажі Zoo Project немов замерли в своєму русі й лише пориви вітру та перехожі «оживляли» їх....

На презентацію інсталяції сам автор не прийшов. Замість нього із журналістами і дещо збентеженими та здивованими одеситами спілкувалися представники одеського Французського культурного центру та «Альянс Франсез», які допомогли організувати проект.

Арт-менеджер Ганна Олехнович: «Білал — це двадцятирічний вуличний художник з Парижа. Протягом кількох років він займається вуличним малюнком і графіті. Торік митець відвідав Туніс, де створив дві арт-інсталяції: в місті Туніс — присвячену арабським революціонерам, і в таборі для біженців міста Шуша на тунісько-лівійському кордоні — присвячену його тимчасовим жителям. А в Одесі художник побував у рамках подорожі країнами Європи, яка згодом буде відображена в документальному фільмі режисера Антуна Пажа «Непогано бути божевільним» виробництва кінокомпанії La Maison Du Directeur спільно з «Image+» за підтримки національного кінематографічного центру Франції».

До речі, в Одесі вже є своєрідний пам’ятник геніальному фільму Сергія Ейзенштейна — монумент потьомкінцям, який раніше височів на Катерининській площі. Та мало хто знає, що він не відображає реальних події, а лише констатує зняте у кінострічці: це просто «кадр фільму в металі». Втім, хто сказав, що історична правда важливіша за правду мистецтва?

Олена МИЛОСЕРДНА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com