Гарних обіцянок Європі замало
Європейський Союз — більше, ніж просто конфедерація країн. Це новий унікальний тип об’єднання держав, який не підпадає під жодне традиційне правове визначення. Україна почала вибудовувати свої відносини з ЄС одразу після набуття незалежності в 1991 році. Сьогодні наша держава — пріоритетний партнер Євросоюзу у рамках Європейської політики сусідства та Східного партнерства. Та чи можна сказати, що за більш ніж 20 років стосунків ми далеко просунулись?
Факт залишається фактом — вступ України в ЄС навіть не на горизонті…
Кажуть, сьогодні ми на порозі підписання Угоди про асоціацію (УА). Документ уже написано і навіть парафовано, та чи буде він підписаний, і якщо буде, то коли?..
Про завершення переговорного процесу щодо УА сторони оголосили під час саміту Україна — ЄС у Києві 19 грудня 2011 року. І якщо не так давно передбачалося, що УА може бути офіційно підписана влітку 2012-го та набути чинності в частині «економічних» розділів і ПВЗВТ уже на початку 2013-го, то нині такий сценарій видається нереальним. Принаймні, такі висновки напрошуються після завершення п’ятого Євроатлантичного форуму «Україна та ЄС на порозі нової Угоди про асоціацію: вільна торгівля, енергетична безпека та демократія». Упродовж двох днів учасники форуму дискутували і висловлювали свої думки з приводу співвідносин України з ЄС. Головний висновок — Україні треба багато зробити для того, аби угоду таки було підписано…
Експерти неодноразово підкреслювали, що в Україні простежується згортання демократичних процесів, а це зумовлює гальмування підписання УА. Що ж до судових процесів над лідерами опозиції, в ЄС вони однозначно сприймаються як прояви «вибіркового судочинства». Більшість держав — членів ЄС вважає за неможливе укладення такої масштабної і важливої угоди з країною, яка демонстративно нехтує своїми зобов’язаннями у сфері дотримання стандартів демократії і чиї євроінтеграційні декларації так сильно не збігаються з реальними діями. Є й інші політичні ризики, зокрема посилення тиску на Україну з боку Російської Федерації з метою схилити Київ до відмови від УА з Євросоюзом і приєднання до керованого Росією Митного/Євразійського союзу. Оскільки членство України у будь-якому митному союзі позбавляє її права самостійно укладати угоди про вільну торгівлю, такий крок унеможливить укладання Угоди про асоціацію з ЄС.
Що робити, аби угоду було підписано — зрозуміло не лише представникам ЄС, а й нашим політикам. Після масштабного обговорення цих питань на п’ятому Євроатлантичному форумі «Україна та ЄС» минуло два місяці, однак явного прогресу не видно. Принаймні таке враження склалося під час останнього прес-туру для регіональних ЗМІ «Перспективи подальшої європейської інтеграції України» до Представництва ЄС в нашій державі та спілкування з його головою Жозе Мануелем Пінтою Тейшейрою. «Коли уряд заявляє, що рухається у напрямку європейської інтеграції, це повинно означати, що в країні відбуваються певні трансформації і люди відчувають переваги євроінтеграції для себе. Ми не хочемо опинитися в ситуації, коли лунає безліч слоганів, заяв, обіцянок, розмов про те, що відбувається прогрес у напрямку інтеграції, тоді як насправді трансформаційних процесів нема», — зазначив європейський посадовець.
«Упродовж багатьох років Україна заявляє, що рухається у напрямку європейської інтеграції. Європейська інтеграція означає реформи, зміни в країні. Ваша держава повинна стати схожою на країни Євросоюзу, а це справа, яку мають робити не лише уряд і лідери країни. Це процес, який повинен відбуватися не лише в столиці, а за участі кожного громадянина України. Громадяни повинні знати про свої права та обов’язки і робити свій внесок у зміни менталітету, зміни адміністрації країни, а також підтримувати ініціативи політиків, спрямовані на покращення життя кожного громадянина. Це і є європейська інтеграція», — наголосив Жозе Мануел Пінту Тейшейра. Голова представництва переконаний: українці знають про цінності і стандарти ЄС, які полягають у тому, що громадяни країн — членів Євросоюзу живуть у демократичному та передбачуваному середовищі, де панує право, високий рівень економіки і не менш високий рівень життя загалом.
Характеризуючи сучасний стан стосунків Україна — ЄС, керівник відділу преси та інформації Представництва Європейського Союзу в нашій державі Золтан Салаі згадав анекдотичний діалог:
— Як у тебе справи?
— Добре.
— А конкретніше?
— Погано…
Каже, і в Україні так само. «У нас вже є угода. Без жартів, цей договір дуже великий, навіть глобальний. Якщо він буде реалізований, Україна справді з економічної точки зору інтегрується в Євросоюз, а з політичної — буде настільки до цього близька, наскільки можливо», — зазначив Золтан Салаі. Він підкреслив, що угоду вже написано і парафовано, однак парафування — лише технічний крок, справа — за підписанням і ратифікацією, а з цим уже виникають певні проблеми. «Все залежить від політичної ситуації в Україні. Наразі Євросоюз бачить тут негативні процеси», — додав керівник відділу преси та інформації Представництва ЄС. Мова, зауважив, не лише про справи Тимошенко і Луценка — це верхівка айсберга. Для ЄС важлива система захисту прав людини, демократичні цінності загалом.
На думку Золтана Салаі, цей рік дуже важливий для стосунків Україна — ЄС. Окрім «Євро-2012», яке може зіграти чи не визначальну роль, нинішньої осені у нас проходитимуть вибори. Він підкреслив, що Європу цікавлять не результати голосування, а те, в яких умовах воно відбуватиметься, як голоси рахуватимуть і яким чином буде організована передвиборна кампанія в цілому. «М’ячик сьогодні на полі України, і все залежить від того, як вона розіграє цю можливість — чи скористається і чи почнеться прогрес», — вважає керівник відділу преси та інформації Представництва ЄС. Дати якісь прогнози щодо вступу України в ЄС Золтан Салаі відмовився. «Зараз питання вступу України в Євросоюз взагалі не стоїть. Про це можна буде говорити тільки після підписання Угоди про асоціацію. Європа не називатиме конкретних термінів. Для того, щоб вступити, необхідно виконати своє «домашнє завдання». Щойно Україна досягне відповідного рівня, питання про членство буде вирішене», — відповів він на запитання журналістів.
Наразі наш політикум не квапиться виконувати рекомендації Євросоюзу. За словами Золтана Салаі, експертні поради в Україні виконують, у кращому разі, частково. Нерідко «виконання» маємо на папері, а частіше — рекомендаціями нехтують. «Якби судова система тут працювала правильно, таких ситуацій, як з Тимошенко і Луценком, не було б взагалі. Проблема в тому, що кожен українець може опинитися в подібній ситуації, відчути на собі «роботу» судової системи. Тому ми і говоримо про те, що вони — лише верхівка айсберга, вони лише показують, що система не працює або працює так, як це потрібно окремим особам. Проблема не в судах над опозиційними лідерами, а в згортанні демократії та недосконалості системи в цілому», — наголосив керівник відділу преси та інформації Представництва ЄС. Золтан Салаі підкреслив, що Євросоюз може тільки радити Україні, як змінитися на краще, а все залежить від нас самих.
Людмила ІВАЩЕНКО.
Одеса — Київ — Одеса.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206