Пріоритет Морозова — це пріоритет України
Капітан, який розробив безаварійний метод судноводіння, відзначає своє 85-річчя
Капітан Олексій Морозов досі ставний і підтягнутий, шляхетний, з відкритим поглядом і ясним розумом. І хоч вже давно не стоїть на капітанському містку, не може жити без моря, відсторонитися від проблем судноплавства, тому нерідко заходить до редакції, щоб поділитися думками про розвиток морської галузі. І це цікаво. Зважте й на те, що він став першим у колишньому СРСР, чи й у світі, капітаном далекого плавання у 25 років і першим капітаном, який зійшов з містка, коли вже йшов 71-й.
Йому, загартованому вітрами і штормами на різних широтах Світового океану, переслідуваному за свою принциповість компартійною системою, завжди є про що розповісти. Ще у 1952 році винайшов метод безаварійного судноводіння в екстремальних умовах без зниження швидкості. Цьому передувало оснащення флоту судновими радіолокаційними станціями. Морозов, як людина жадібна до нових знань, швидко збагнув, що використовувати таку техніку лише як далекомір, замало. За цяткою на екрані, яка вказує на зустрічне судно, можна заздалегідь розрахувати, як з ним коректно розминутися, на якій швидкості і які маневри виконати. Це ж стосується крижаних полів, айсбергів чи інших навігаційних перешкод. Правильність своїх суджень він блискуче довів на практиці. Зокрема, у 1957 році на танкері «Молодечно» у снігову бурю, коли інші судна кинули якір в очікуванні кращої погоди, пройшов протокою Босфор з постійною швидкістю 10 вузлів із Мармурового моря у Чорне без ускладнень. У 1959-у цей же танкер всього за 5 днів, незважаючи на маневрування серед крижин та слабку видимість, не збавляючи швидкості, подолав Північний морський шлях — від Берингової протоки до Мурманська.
Подібних прикладів можна навести багато. В умовах Арктики та Антарктики, на Далекому Сході, Балтиці, біля берегів Канади, де тумани — звичайне явище, капітан Морозов жодного разу не збавляв ходу, разом зі своїм екіпажем демонстрував зразок безпечного плавання.
Виграш у часі — це виграш у коштах. Як стверджують фахівці, за негоди швидкість судна зменшується у середньому на 37 відсотків. За рік судно може втратити майже половину свого експлуатаційного часу. А метод Морозова дає можливість скоротити ці втрати до мінімуму.
Якби Морозов був підданим, скажімо, Великобританії, Голландії чи Норвегії, він став би національним героєм. А що ж в Україні? Тут його належно не те що не поцінували, а ще й влаштували обструкцію.
Межею для сприйняття і відторгнення розробки опального капітана став принцип просторового уявлення. Судноводії й управлінці, які нерідко не мали не лише спеціальної, а й просто вищої освіти, зустріли нове у штики. Позначилися лінощі підвищувати свою кваліфікацію, боязнь втратити насиджене місце роботи, відверта заздрість тощо. Опоненти, не намагаючись навіть ознайомитися з розробкою, глузували з неї, а в одній із заміток, опублікованій у газеті «Водный транспорт», навіть назвали «божевіллям».
Щоб скомпрометувати автора винаходу, його п’ять разів виключали з партії (тоді це було рівнозначно втраті кар’єри), позбавляли роботи. Однак лише планувався якийсь вельми складний рейс, Морозова швиденько поновлювали в партії і доручали знову повести судно.
Морозов з честю і гідністю виходив із найскладніших ситуацій. І тоді недруги запроторили його до психлікарні. Втім, і це випробування не зламало новатора.
Незважаючи ні на що, Олексій Васильович продовжував пропагувати свій метод у газетах і журналах, на різних нарадах і конференціях. Його енергійно підтримували передові капітани, вчені, які знаються на радіоелектроніці, представники прогресивної громадськості. У своїх персональних і колективних листах вони переконували, що Україна має пишатися відкриттям Морозова, відстоювати свій пріоритет у винаході, який випередив зарубіжні аналоги на 20 років, зазначали про високий економічний ефект розробки, запоруку безаварійності. Але йому так і не дали ні Ленінської, ні Державної премії України, на які він висувався у різні роки.
І все ж приємно, що з нагоди 80-ліття, а також за багаторічну сумлінну працю, людяність, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток теорії та методики використання РЛС в екстремальних умовах безаварійного плавання суден Олексія Васильовича нагородили медаллю «Морська слава України».
Змінився на краще підхід до методу Морозова. Він дедалі ширше застосовується у морській практиці, а в Одеській національній морській академії створено радіолокаційні тренажери для підготовки курсантів. Хоча автор методу з підходом до навчання і не зовсім згоден — наполягає не на формальному, а на творчому освоєнні його напрацювань.
Додамо, що принципи, закладені у методі Морозова, актуальні для будь-яких видів транспорту. Серед них — єдиноначальність, чітке виконання своїх обов’язків кожним членом екіпажу, яке можна досягти лише при регулярних тренуваннях.
Рідні, друзі, однодумці Олексія Васильовича щиро вітають його із 85-річчям, бажають здоров’я, благополуччя, здійснення найсміливіших задумів. До цих побажань приєднується і колектив «Чорноморських новин».

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206