Переглядів: 925

Володимир ВАСИЛЬЄВ: «Душа театру повинна дихати...»

Не надто часто доводиться спілкуватися зі справді великими людьми. У Міжнародний день театру журналісти отримали гарний дарунок: в Одеському оперному ми зустрілися з великим, без перебільшення, танцівником ХХ століття, народним артистом СРСР, одним з найпопулярніших артистів у багатьох країнах світу Володимиром Васильєвим.

Перше, що вразило у цій людині, — дивовижне поєднання простоти і гідності, відкритість у спілкуванні і відсутність будь-яких ознак зіркової хвороби. Володимир Васильєв розповідав нам не лише про балет, що став його життям, а й про інші речі, якими йому хотілося з нами щедро поділитися...

Маестро танцю був дуже радий своїй зустрічі з Одесою. Зізнався, що багато років тому знімався в одному з музичних фільмів саме в Одеському оперному театрі, грав роль ведучого дитячих програм, але йому, як не дивно, жодного разу не доводилося танцювати на сцені нашої опери...

— Прекрасні враження у мене залишилися від самої будівлі. Ви, одесити, володієте чудовою перлиною, і ви про це прекрасно знаєте. Але будівля — це не головне. Я бачив чимало прекрасних театральних «коробок». У світі є чудові театральні споруди — театр Колонна, Метрополітен-опера, Ла Скала і, зрештою, Большой театр. Але головне, що робить театр насправді великим, — це його душа, це ті вистави, що йдуть на сцені. Єдине, чого я вам бажаю по-справжньому, — хороших творчих робіт. Не обов’язково, щоб вони всі були вдалими, потрібно, щоб вони нас зачіпали, щоб це не була форма заради форми. Останнім часом у мене дедалі частіше відбувається переоцін­ка цінностей, дедалі частіше, буваючи на спектаклях у різних куточках світу, думаю: будівля — красива, артистів запрошують великих, але все це не дає такого враження, щоб воно змусило моє серце часті­ше забитися, ні, цього не відбувається. Я бажаю вам одного: коли ви приходите до театру і сидите у глядацькому залі, щоб у вас було радісне відчуття співпереживання, абсолютного прийняття того, що діється на сцені. Щоб на сцені відбувалося відкриття і одкровення. Попередніми поколіннями для нас була збудована чудова споруда, і ми мусимо її підтримувати, а от душу театру — постановки — потрібно весь час змінювати, наповнювати новим змістом. Душа театру повинна дихати, і дихання повинне бути свіжим…

До Одеси Володимир Васильєв прибув як учасник майбутнього фестивалю опери та балету, який, про що ми вже повідомляли, відбудеться 1 – 6 червня у нашому місті. Причому виступатиме не лише як хореограф і постановник творчого вечора балету, присвяченого пам’яті його дружини, великої балерини Катерини Максимової, а й вийде на сцену в одному з номерів на музику Ф. Шопена разом з солісткою Большого театру Дарією Хохловою.

– Я ніколи не танцював на сцені вашого театру, тому для мене це буде прем’єра, така своєрідна післямова, після того як прожите велике життя, майже 60 років на сцені. Мені не хочеться говорити про те, яким буде вечір. Усе, що ми робитимемо, буде для вас сюрпризом, але, я сподіваюся, сюрпризом прекрасним.

Журналісти поцікавилися у маестро, якою ж повинна бути формула успіху фестивалю, щоб він про­йшов успішно.

— Коли мені кажуть про формулу вдалого шлюбу, чи успіху, чи формулу кохання — я не можу відповісти прямо. От якби ми знайшли таку формулу — тоді б зажили по-справжньому! Немає формул, є просто життя. Ми з вами приходимо на фестиваль, який організовується вперше, і це сама по собі велика можливість. Такі фестивалі для мене мають, перш за все, просвітницьке значення — коли краще з того, що створене у мистецтві з різних міст і країн, збирається в одному місці на фестиваль. Дай Боже, щоб він, Одеський фестиваль опери та балету, вам вдався, але для цього такі події мають проходити регулярно, щороку. В Одесі повинні працювати хороші артисти — щоб ми зробили якусь сцену, в якій би взяв участь увесь склад. Ми хочемо показати цікаві номери, а якщо будуть якісь відомі сцени, щоб вони перевершили те, що було раніше. Щоб глядачі сказали: тепер ми знаємо, як потрібно танцювати, співати. Це повинен бути Еверест, можливо, сьогодні ми до нього не дійдемо, але все одно піднімемося якомога вище.

Дуже важливим Володимир Васильєв вважає правильне творче виховання молоді та дітей.

— Цими днями розмовляв з Оленою Олександрівною Антоновою, директором Музею образотворчого мистецтва імені О.С. Пушкіна, яка все своє життя присвятила служінню мистецтву. Їй сповнилося 90 років, і вона сказала: «Щоб людина виросла насправді культурною, потрібно давати їй з дитинства зразки прекрасного, як найвищі вершини творчого генія. Тоді людина буде все життя прагнути досягти свого Евересту».

Вже десять років Володимир Васильєв очолює журі конкурсу «Танц Олімп» у Берліні, який заснував наш земляк, вихованець Одеської балетної школи Олексій Безсмертний.

— Коли конкурс розпочинався, у ньому брали участь лише вихідці з України, Росії. Сьогодні приїздять по 600 осіб з усього світу, досвід конкурсу поширюється аж до країн Латинської Америки. У різних театрах зустрічаю учасників цього конкурсу, які нагадують мені: «Пам’ятаєте, як ви вручали мені премію?» «Танц Олімп» — це Олімп, відданий у власність молоді. Коли будь-який фестиваль починається — це чудово, але коли в нього є продовження — це велика удача і велика честь.

Про тенденції сучасного мистецтва Володимир Васильєв зазначив:

— Сьогодні у всьому світі відбувається занепад класичного мистецтва. Тепер чоловіки рідко приходять у класичний танець. Те, що відбувається на сцені, у мене, найчастіше, викликає роздратування. Виникає запитання: «Невже я ви­тратив усе життя на те, щоб усе виродилося?» Сцену забила форма — зміст зникає. Залишилося лише «бачення». Особисте переросло у демонстрацію, мистецтво стало неможливо голосним — дав Бог дурневі голос… Більш за все я ціную в творчості поєднання думки і почуття, напівтони… Цього нема. Якщо артист виходить на сцену, він сам стає автором, творцем, я не бачу за ним режисера. Театр повинен створювати атмосферу, інакше нема сенсу туди приходити — я і вдома можу собі диск поставити…

Сьогодні така ситуація в мистецтві, коли всі вміють і мають можливість і в балеті танцювати, і в цирку виступати, і малювати, і співати, і писати... Середній рівень насправді дуже потужний. Але кількість — зворотний бік якості. Вище мистецтво втрачене. Де наші вершини, де Еверест? Ви бачили, як сьогодні розвивається гумор? Лише дурість і вульгарність. І найголовніше, підтримується все те, що колись було під забороною.

У мистецтві відбувається заміна змісту формою, яка постійно змінюється, а насправді — це ті ж самі штампи. Найцікавіше, що коли ціни на квитки невисокі, публіка на виставу не приходить. А коли поставиш півтори тисячі за квиток — повалить, щоб потім було чим похвалитися одне перед одним: «А знаєш, де я був?» Погано, коли люди дають величезні гроші за те, чого не розуміють. Сьогодні у культурі важка ситуація. Держави зменшують фінансування культури, розпадаються колективи, закриваються театри.

Але багато чого залежить і від нас, від артистів. Ми самі виховуємо публіку...

Про творчу силу кохання маестро сказав так:

— Без Любові у творчості неможливо створити нічого цінного. Творчість — це закохані, широко відкриті очі захопленої людини, яка ділиться своїм щастям з тими, хто її оточує. Ми, артисти, весь час ділимося з глядачами. Ми любимо душу того, кого показуємо на сцені. Пам’я­таю, як я виконував роль Івана Грозного у постановці Юрія Григоровича. Було трохи моторошно, але художник, він лише тоді художник, коли і в пітьмі бачить блискітки світла…

Хотілося ще довго розмовляти з геніальним артистом і мудрою людиною, але, на жаль, літак на Москву квапив. Ми з нетерпінням чекатимемо нової зустрічі з великим танцівником сучасності на сцені, яка відбудеться на початку літа. Такого не можна пропустити — Володимир Васильєв на сцені Одеського оперного — вперше у сімдесят два роки!..

Ольга ФІЛІППОВА.

 

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua