Переглядів: 1099

Доленосні Сині Води

З нагоди 650-річчя перемоги у битві на Синіх Водах Одеська обласна організація ВО «Свобода» у рамках Українського народного університету 21 березня запрошує на:

— зустріч з одеським письменником Володимиром Рутківським, лауреатом Шевченківської премії за 2012 рік, автором історичної повісті для дітей «Сині Води», та істориком Ромасом Батурою з Литви.

Зустріч розпочнеться о 18.00 за адресою Шампанський провулок, 2, арт-клуб «Республіка» (вхід вільний);

— концерт легендарного українського рок-гурту «КОМУ ВНИЗ», який розпочнеться там же, в арт-клубі «Республіка», о 20.00.

Зверніть увагу: до 20 березня квитки на концерт продаватимуться зі знижкою — по 50 грн, а вже безпосередньо у день концерту — по 60 грн. Придбати їх можна в арт-клубі «Республіка» (Шампанський провулок, 2) та в кафе-бутику «Бандероль» (провулок Віце-адмірала Жукова, 4/1) з 11.00 до 23.00 або замовити за тел.: 063-56-35-301, 098-00-10-519.

Як зазначають організатори, мета заходів — популяризація наслідків доленосної битви на Синіх Водах, коли об’єднане руське (українсько-білоруське) і литовське військо завдало нищівної поразки монголо-татарським ордам. Це однозначно підтвердило цивілізаційний орієнтир України-Русі як європейської країни, яка першою у Європі прийняла на себе основний удар азійських кочівників та заплатила величезну ціну за своє бажання зберегти власну ідентичність, а також за те, щоб народи Центральної та Західної Європи не потрапили в залежність від Золотої Орди.

Довідково. Доленосна для європейської історії битва відбулася приблизно між 24 вересня — 25 грудня 1362 року на річці Сині Води на Поділлі, поблизу фортеці Торговиці (тепер село Новоархангельського району Кіровоградської області). Внаслідок перемоги, здобутої литовсько-руським військом великого князя Ольгерда Гедиміновича над ордами монголо-татарських правителів, у татар були відвойовані Київ i захоплене ними у середині ХІІІ століття Поділля. Великий князь литовський розширив свої володіння далеко на південь до Чорного моря.

Перемога литовсько-руського війська у Синьоводській битві задовго до Куликовської битви 1380 року підірвала могутність Золотої Орди і поклала початок звільненню східнослов’янських народів від монголо-татарського ярма. Спільними зусиллями литвинів (білорусів) та русинів (українців) у цій битві потужному золотоординському війську було завдано нищівної поразки.  За політичним значенням битву на Синіх Водах можна поставити вище, ніж битву на Куликовому полі. Адже великий князь московський Дмитрій Іванович на Куликове поле пішов для того, щоби за розпорядженням правителя Золотої Орди хана Тохтамиша привести до покори темника Мамая, який незаконно взяв собі право призначати на трон верховного хана Золотої Орди угодних йому претендентів. За це він і був покараний вірнопідданим хану князем Дмитрієм, що в майбутньому все одно не врятувало Москву від облоги та спалення військами Тохтамиша у 1382 році й ще столітньому (аж до 1480 року) владарюванню Орди на землях Великого князівства Московського.

А от з українських земель Золота Орда завдяки перемозі на Синіх Водах була витіснена безповоротно. І хоч хани ще здійснювали набіги на українські землі й інколи доводилося виплачувати їм данину, проте політичну владу на наших територіях вони втратили.

Литовське князівство, приєднавши до своїх володінь Південно-Західну та Західну Русь, стало величезною багатонаціональною державою, найбільшою в тогочасній Європі.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net