Переглядів: 1010

«Своя» арифметика

Не  красні  враження  від  Красних  Окон

Чи гадала ще два-три роки тому Наталя Срібницька, підприємець у селищі Красні Окни, що матиме таку халепу з позовами й судами, адресованими їй селищною радою, з якою раніше ніяких конфліктів не виникало? Та й уві сні таке б не привиділося!

Двадцять років жінка займається бізнесом. Усе, як належить, оформила: одержала в центрі селища під оренду ділянку площею 4 сотки, почала бізнес із невеличкої крамнички, а коли справи пішли краще, збудувала пивний бар, облаштувала до нього мощені плиткою доріжки, східці. Звісно, коли маєш пивбар, неодмінна й зрозуміла вимога мати в барі чи десь поруч, даруйте, туалет. На клаптику вільної площі пані Наталя планувала звести конче необхідне складське приміщення, розбити невеликі квітнички. Тим більше, що в технічному паспорті, інших дозвільних та проектних документах усе те відображено в деталях, схвалено, завірено підписами й мокрими печатками.

І раптом на частину орендованої ділянки, де планувалося складське приміщення, запретендував сусіда, маючи свої бізнесові плани. Сталося це майже відразу, як Наталя Срібницька очолила районну організацію «Фронту змін». Не дає, мовляв, тому сусідові розвернутися туалет пивбару. (Оскільки каналізаційної мережі в селищі нема, спорудили у куточку сільський туалет, як і зазначалося у проектній документації). Та багато що нині в Красних Окнах залежить від добрих стосунків з місцевою владою, точніше — з селищною «мерією». У претендента на згадану територію, либонь, вони склалися вельми добрі, бо раптом виникла широкомасштабна «туалетна війна». Ні з того, ні з сього селищна рада оголошує той туалет (щоб уявив читач його масштаби — десь 1м 20см завдовжки і стільки ж приблизно завширшки) самобудом і наполягає негайно його знести, бо заважає, кажуть, сусідові й громаді (!). Хоч, повторимо, все це давно було зафіксовано в усіх необхідних документах, значиться місцезнаходження туалету в технічному паспорті, виданому ще 2003 року. І нікого той туалет досі не бентежив.

Більше року триває ця «туалетна баталія». Відбулося вже два обласні господарські суди, винесено рішення на користь відповідача, позивачу відмовлено. На розгляді ця, як з усього видно, для селищної ради надзвичайно важлива справа —у місцевому, районному суді. Жінка не має спокою від нескінченних перевірок, придирок, вкотре збирає, копіює всілякі документи, які постійно вимагають від неї. Втрачає час, нерви, здоров’я, переживає колектив, який працює у підприємця.

Тож і подумалося: мабуть, пречудово йдуть справи у Красних Окнах і той злощасний туалет — мов прищ на здоровому тілі й неабияк заважає місцевій владі рухатися переможно до осінніх виборів. Хотілося б у те повірити. Але… Мені давненько не доводилося тут бувати, та побачене дуже різнилося від колишніх Красних Окон з прозорою річечкою, смачною водою в криницях, джерельцях. Немає того сьогодні. Розбиті вулиці, дороги, несанкціоновані смітники, ображені неувагою люди...

Почувши, що приїхали з області кореспонденти, нас ледь не за поли тягли продавці з місцевого ринку, довго не відпускали зі своєї стоянки таксисти. Скрізь люди показували, у яке сміттєзвалище перетворюються на околицях і не тільки Красні Окни, а владу це ніскілечки не бентежить. Які страшні вулиці, дороги. Випадково на вулиці Набережній ми опинилися біля будинку, де щойно відбувся похорон. Вдова плакала, люди не могли говорити спокійно, з якими труднощами довелося по тих розгрузлих ямах і горбах везти в останню путь небіжчика, як чатували, щоб не випав з труни…

На базарі обурювалися дрібні підприємці-продавці надмірними, непосильними зборами, якими обклала їх селищна рада. Ставку єдиного податку підвищила у рази. Так, так, вибрали для них найвищу шкалу оподаткування — це десятки тисяч гривень. А який виторг має, скажімо, продавець овочевого ларка, у якого товару всього десь на 3,5 тисячі гривень?!

— Он сусіда мій за день продав пару шнурків, — сказала колега по базару Катерина Пісоцька.

— А я сьогодні — дві устілки, — додає про всій виторг сусідка.

Справді, торгівлю на базарі жвавою не назвеш, та й торгують продавці впродовж 3 — 4 годин. За браком покупців. Звідки ж сотні тисяч, мільйон гривень заробиш? Район хронічно належить до так званих депресивних. Відповідні й статки у переважної більшості людей.

Така ж ситуація і в таксистів. Возять пасажирів своїм транспортом по цих, схожих на фронтові після бомбардування та артобстрілу, дорогах, б’ють свої машини, ремонт обходиться у копієчку, не кажучи вже про пальне. І пасажири в черзі не стоять, буває, що день марнуєш без діла. А єдиний податок довели їм за найвищою шкалою.

А чому? Хто з’ясовував з людьми обстановку, в якій вони живуть, працюють, вникав у їхні проблеми, можливості?

Ми поцікавилися, чи зустрічався з ними селищний голова Валерій Євтуховський.

— В очі його тут ніхто не бачив, — майже хором відповіли продавці. — Спробували дізнатися, чому таку високу планку оподаткування встановлено. Переклав усе на держадміністрацію. Нібито саме вона наказала у такий спосіб наповнювати бюджет. А він тут, бач, ні при чому.

Пізніше з’ясувалося, що та арифметика записана у рішенні сесії селищної ради. Але тут-то й стоп! Як нам казали, ніхто з депутатів на сесії про ті ставки й слова не чув. Просто дописане воно до того рішення пост-фактум, тобто нахабно сфабриковане. Цим протиправним актом займалася вже й прокуратура.

Не відступала від нас жіночка, бажаючи поділитися і своєю бідою: Раїса Котогура роками не може отримати акт на землю. Садиба займає 13 соток, а їй вперто кажуть, що тільки п’ять. От і з’ясовує людина, куди поділися 8 соток її землі. По них же ходить щодня, обробляє, щодня бачить. То куди ж вона й за якими документами поділася?

Чекав нас обурений гурт членів місцевого клубу рибалок. Річ у тім, що кілька років тому об’єдналися любителі риболовлі, впорядкували став, який колись належав тутешньому колгоспу і споруджувався колгоспною громадою. Обладнали, укріпили дамбу, запустили мальків. Мали змогу і старий, і малий закинути вудку, покупатися. Та раптом знайшовся новоявлений хазяїн, котрий самочинно захопив ставок дзеркальною площею 20 гектарів, поставив на березі вагончик і нікого до ставка не підпускає, якщо не купиш у нього разовий саморобний, без номерів та інших необхідних реквізитів, талончик вартістю 60 гривень. Ні качок, ні гусей не можуть сюди люди випустити, ні худобу напоїти. Навіть дику водоплавну птицю, бідкалися, з озера проганяє, лебедів вижив й управи на нього ніякої нема, скільки вже на це нахабне свавілля не скаржилися.

Тож, гадають: і в цього «хазяйчика» є якась своя арифметика з селищною радою.

Звісно, вислухавши ці та інші численні нарікання жителів Красних Окон, ми мали намір зустрітися з місцевим очільником Валерієм Євтуховським, почути його точку зору, пояснення з приводу всього, що нам повідали у селищі. Та о другій годині дня ми його на роботі не застали. Сказали нам, що поїхав чогось до Котовська й невідомо, коли повернеться. Вирішили зачекати, тим більше що один з перехожих, підійшовши до нашого гурту, почув, кого виглядаємо, і сказав, що зелену машину, якою зазвичай їздить пан Євтуховський, щойно бачив у його дворі. Та це, звісно, не доказ, мало якою машиною може скористатися селищний голова...

Тим часом мали змогу побачити «порядок» на подвір’ї селищної ради. Тут лежали купи сміття, різного мотлоху. Дві кабінки надвірного туалету зачинені навісними замками — нікому, крім працівників селищної ради, доступу туди нема. А що ж робити відвідувачам, яким доводиться нерідко чекати годинами в черзі, щоб отримати відповідь чи потрібний документ?

І все ж дуже шкода, що не довелося зустрітися з Валерієм Анатолійовичем. Запитань до нього був оберемок. Хотілося почути деякі уточнення щодо реконструкції фонтану в центральному сквері, на яку нібито витрачено 52 тисячі гривень. «Та я б за 300 гривень ще й своєю фарбою це зробив», — вирвалося в одного з нас біля того фонтану. Невисокий бар’єрчик навколо «об’єкта» ледь підштукатурили, підфарбували — така собі легенька косметика. Та й реконструкція громадського туалету з’їла чомусь аж 18 тисяч гривень. Не можуть знайти односельці слідів реконструкції дамби на прихопленому «хазяйчиком» ставку, на яку з бюджету пішло 14 тисяч гривень. Як і те, якою ж то дорогущою шпаклівкою, фарбою опоряджували в клубі стіну, що витратили на неї нібито 300 тисяч бюджетних гривень. Питання, питання... На жаль, поки що без відповіді.

А тим часом під носом у цих опоряджувальників течуть нечистоти з житлового масиву та лікарні в місцеву, колись кришталево чисту річечку Ягорлик, забиті сміттям природні стоки для дощової води. А річечка ця, до речі, впадає у Дністер — єдиний водопостачальник нашої Одеси.

Справді, цікава все-таки арифметика побутує у Красних Окнах. Воно й не дивно — немає тут за витрачанням народного бюджету належного контролю. Не приживаються у селищі контролюючі фінансові, ревізійні інспектори. Тож і керує усім своя рука єдиноправного владики і спрямовує головні сили, який туалет знести, а який найдорожче підфарбувати...

Оксана ПОЛІЩУК.
смт Красні Окни.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net