Переглядів: 6422

Секретне завдання в Одеському порту

Цей лист надійшов до нашої редакції з далекого російського міста Зарічного Пензенської області від Михайла Бєлобокова. Просить чоловік допомогти підтвердити його право на статус учасника бойових дій.

Ситуація схожа з тією, у яку втрапили й наші земляки, про що розповідалося в недавній публікації на сторінках «Чорноморських новин» «Які вам ще докази потрібні?» (номер від 9 лютого ц.р.). Йшлося в ній про знехтуване бюрократичною машиною право моряків-днопоглиблювачів, котрі працювали на небезпечних ділянках Чорного й Азовського морів, нашпигованих вибухонебезпечними засобами, що залишилися з часів минулої війни з фашистами. Люди ризикували життям і здоров’ям, виловлюючи міни, бомби, торпеди, інші небезпечні речі. Це — право на статус учасника бойових дій з усіма соціальними пільгами, передбаченими законом.

Автор листа з Росії під час військової служби безпосередньо займався траленням бойових мін. У копії посвідчення про звільнення від військового обов’язку через хворобу зазначено військові частини, де він служив: «Військова частина 87134 — мол. водолаз, листопад 1951 р. по жовтень 1953 р. Військова частина 87118 — ст. водолаз, жовтень 1953 р. по липень 1954 р. Звільнений у запас за хворобою 16 липня 1954 р.»

Втім, наведемо повністю цей лист.

«За російським законом ті, хто служив і займався траленням бойових мін, торпед, має право на статус учасника бойових дій. У 2004 році через військкомат я звернувся до Центрального військово-морського архіву у м. Колпіно з проханням про підтвердження того, що я тралив міни. Мені відповіли: «Не підтверджуємо в траленні бойових мін». Тож тепер не маю ніяких доказів, хоч цією небезпечною роботою займався за службою. Я, наприклад, затралив магнітну міну в Одеському порту, це було в 1953 році. Наш загін трал тягнув руками. На третій день після цієї небезпечної знахідки надійшла вказівка міну підірвати. В цей час порт був закритий, міну охороняв катер. Потім цю міну підняли м’яким понтоном і відбуксували в підводному режимі у відкрите море. Довго й повільно спускали на дно. Далі прикріпили до міни заряд і підірвали її зі шлюпки. Командир, інші офіцери на березі чекали вибуху. Ми спостерігали з катера на відстані двох кабельтових. Вибух був дуже сильний. Прибули в загін з успішно виконаним завданням.

Звісно, якесь судно було врятоване, а в порту поменшало небезпеки. Мені виплатили 300 карбованців премії і надрукували в одеській газеті повідомлення про те, що я виконав секретне завдання.

За час своєї служби я пройшов пішки з тралом Одеський і Миколаївський порти. Ходив біля острова Тендра. В «нагороду» отримав проривну виразку шлунка. Мене списали як непридатного для служби на флоті.

Допоможіть мені в доказах тралення бойових мін. Розумію, що це важко, але дуже прошу допомогти.

Михайло Бєлобоков».

Від редакції. Вочевидь, якщо ніяких документальних даних в архівах не залишилося, варто скористатися свідченнями колишніх товаришів по службі, які письмово підтвердять безпосередню участь автора листа у траленні бойових мін, торпед в акваторіях Чорного й Азовського морів, завіривши свої свідчення у законному порядку. На жаль, і в Україні, і в Росії люди, які ризикували свого часу життям, займаючись небезпечною роботою, мусять роками це доводити тим, хто в першу чергу мав би прийти їм на поміч, втрачаючи час, нерви, здоров’я. Психологія бюрократа, успадкованого від «гомо совєтікус», либонь, скрізь однакова на пострадянському просторі.

Тож просимо відгукнутися на лист Михайла Савелійовича Бєлобокова колишніх його товаришів по службі. Кореспонденцію можна надсилати на адресу редакції або безпосередньо авторові листа: Бєлобокову М.С., м. Зарічне Пензенської області, проспект 30-річчя Перемоги, буд. № 4, кв. 44, Росія, 442960.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net